PAYLAŞ

MUMBAİ GEZİ REHBERİ

Bu isim pek çoğunuza yabancı gelebilir. Belki de hiç duymamışta olabilirsiniz. Eski adı Bombay olan Mumbai, 1995 yılına kadar Bombay olarak biliniyordu. Hindistan’ın Maharaştra eyaletinin başkenti olan Mumbai ’de, bazı kaynaklara göre 13 milyon, bazı kaynaklara göre 20 milyon yaşamaktadır. Bu nüfusuyla Hindistan’ın en büyük kenti olmakla birlikte, dünyanın en kalabalık şehirleri arasındadır. Antik çağlardan bu yana en eski yerleşimlerden biri olan Mumbai 16. yüzyılda Portekizliler tarafından işgal edildikten sonra Portekizcede iyi körfez anlamına gelen “Bom Bahia” adını vermişler. Daha sonraki yıllarda İngiliz sömürgesi haline gelmesinin ardından Bombay olarak anılan şehrin ismi en sonunda Hint Tanrısı Mumba’dan türetilerek Mumbai halini almıştır. Nüfusunun büyük çoğunluğu Hindular ve Maharat’lardan oluşur. Geri kalanı Müslümanlar, Hristiyanlar, Sihler, Partlar ve Gucaratlar olup, pek çok dini inanışa ev sahipliği yapar.

Bu büyük kenti biraz daha yakından tanıyalım. Bu çok renkli dini inanışların karışımı ve bir arada yaşamaları doğal olarak kültür etkileşimine sebep oluyor. Bu bağlamda oluşan Mumbai kültürü oldukça kozmopolit bir karışım olarak karşımıza çıkıyor. Hindistan’ın en önemli limanı yine bu kentte bulunuyor. Fakat kentin tamamında zenginlik ya da ihtişam bulmak mümkün değil. Hindistan’ın geneline hakim büyük bir fakirlik ve geri kalmışlık Mumbai’nin en büyük sorunu. Fakat yine de her yıl binlerce insanın ziyaret ettiği bir şehirde illaki tarihi mekânlara ilgi duyanların merakla inceleyeceği birçok eser bulmak mümkün. Resmi para birimi Hindistan Rupisi’dir, 100 rupi yaklaşık 4,5-5 TL civarına tekâmül ediyor.

Mumbai
Mumbai

MUMBAİ`DE NELER GÖRECEĞİZ

Şehrin gezilmeye değer bölgeleri ve tarihi eserleri var mıdır? Mumbai turistik yerler’i nerelerdir? İsterseniz kısaca değinelim. Gateway of İndia’dan başlamakta fayda var çünkü şehirdeki en önemli eser ve turistler genellikle şehri gezmeye ilk buradan başlıyor.1911 yılında İngiliz kralının Mumbai ziyaretinin anısına yapılan bu anıt adeta Mumbai’nin simgesi durumunda. Anıtın arka tarafında bulunan Taç Mahal oteli kente gelen turistlerin merkezi tercih edenlerince rağbet görüyor.

Başka bir gezinti yeri Mumbai ’ye 8 km mesafedeki Elephanta Mağaraları (Fil Mağaraları). Bu mağaralar Hinduizm’i temsil eden figürler ve fil resimleriyle doludur. Ayrıca bu mağaralarda bulunan eserler Unesco’nun Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Hemen belirtelim; bu mağaraların bulunduğu adaya yaklaşık 1 Saat’te gidiliyor. Adayı yaklaşık 2 saatte gezebilirsiniz. Yalnız hatırlatalım çok sayıda maymun da var. Hindular tarafından en büyük 3. Tanrı olarak nitelenen Shiva’nın heykeli de bu adada bulunuyor.

Bir başka eser Hacı Ali Camisi’dir. Mumbai’ li Müslümanlarının oldukça ehemmiyet verdiği başka bir tarihi eserdir. Tabi bu saydıklarımız sadece birkaç tanesi. Detaylı bir araştırmayla yüzlerce eseri gitmeden önce incelemeniz, tarihi mekânları sevenler için bir önerimiz. Kozmopolit yapısı ile farklı kültürden insanların bir arada yaşadığı bu durum Mumbai yemek kültürü’’de yansımış. Örneğin Hindistan’da oldukça yaygın bir şekilde tüketilen içerisinde et ve sebzeler bulunan Dhan Sak İran’dan göç edenlerle birlikte gelmiş ve Hindistan’ın en önemli yemekleri arasına girmiştir. Ayrıca yemekleri bol baharatlı ve acılı olması ile biliniyor.

mumbai-sahili
Mumbai kordon

MUMBAİ`YE NASIL GİDİLİR

Hindistan’a İstanbul ve Ankara’dan her gün hem direk hem de aktarmalı uçuşlar yapılıyor. Ayrıca biraz araştırmayla direk Mumbai seferide bulmanız pekala mümkün olabilir. Yaklaşık 11 saat sürecek bir uçak yolculuğu ardından Mumbai ‘ye ulaşabilirsiniz. Tabi trende bir alternatif olabilir. Fakat yolun uzunluğu ve istasyonlardaki olumsuzluklar uçakla gitmenin en mantıklı yol olduğunu düşündürüyor.

 

 

BİR CEVAP BIRAK