PAYLAŞ

KUZU TANDIR BURADA YENİR

TAŞ MEKAN;   adından da anlaşılacağı gibi Istıranca Dağlarının göbeğinde tamamen doğayla baş başa taştan yapılmış bir restaurant.  Burası benim için efsane denebilecek yerlerden bir yer. Güzel yerlere kolay ulaşılmıyor tabiki, buraya ulaşmak için ıstıranca ormanları arasından önce Kırklarelinin küçük ilçelerinden Demirköy`e ulaşmanız gerekiyor. Demirköy e geldiniz mi 3 km daha İğne Ada istikametine giderken sağda Taş Mekanı hemen farkedeceksiniz zaten muhteşem güzelliğiyle. Mekan konum olarak oldukça güzel bir yere kurulmuş, Demirköy çıkışında tepeye kurulması sebebiyle civardaki bir çok manzaraya hakim konumda önü tamamen yemşeşil ve ilçe manzarasıyla muhteşem bir görüntü sunuyor size, arkası ise ormanlık olması sebebiyle bir sessizlik bir huzur kaplıyor insanı. Yaz akşamları mekanın bahçesinde otururken hafif bir serinlik çöküyor üzerinize. Geriy bahçsesinde çocuklarınızı rahatlıkla bırakabilirsiniz.

tas-mekan

Burası İstanbul`a 200km uzaklıkta ama yol manzarası muhteşem, özellikle motorla gelirseniz kesinlikle bir daha gelmek isteyeceksiniz. Kahvaltıya yeşitebilenler muhteşem kahvaltı yapabilirler, benim tavsiyem burada et yemeniz.

Taş mekana mevsiminde gitmişseniz mutlaka kuzu tandır yemenizi tavsiye ederim, kuzu tandır yoksa da endişelenmeyin, çünkü bu bölgenin hayvanları doğal ormanda beslendiği için etleri oldukça lezzetli oluyor, kendinize pirzola, bonfile, kül bastı veya köfte sipariş edebilirsiniz, hangisini seçerseniz seçin pişnan olmazsınız. Siz etinizi yerken yanında rakı içebilir veya şarabınızı yudumlayabilirsiniz.

kuzu-tandir

Gördüğünüz gibi tandır harika, yanında mutlaka yoğurt sipariş edin, çünkü Demirköy`ün yoğurdu meşhur, burada manda yoğurdu, koyun yoğurdu bulabilirsiniz.

kuzu-tandir-nasil-yapilir kuzu-pirzola kuzu-tandir-tas-mekan

tandir-nasil-yapilir

Taş Mekan`ın içerside oldukça büyük ve ferah, duvarları taştan çatısı tamamen yöredeki ağaçlardan yapılan mekanda özellikle kış aylarında şöminede gürül gürül yanan meşe odunlarının karşısında  yemek yemenin tadı bambaşka oluyor. Gerçekten buranın atmosferi çok farklı, gittiğinizde oldukça mutlu olmuş bir şekilde dönekceksiniz.
tas_mekan2

BİR CEVAP BIRAK