PAYLAŞ

AMERİKA ALIŞVERİŞ REHBERİ

amerika-alisverisHayaller diyarı Amerika, birçoğumuzun bir yakını, bir akrabası yada bir tadığını gitmiştir bu ülkeye yada orda yaşar. Hep duyarız Amerikada şu böyle ucuz bu böyle ucuz diye. Acaba gerçekten Amerika ucuz mu? Evet birçok ürünün üretim kaynağı Amerika olduğundan ve ülke tam bir alışveriş cenneti olmasından kaynaklanan rekabetler sonucunda Amerika`dan alışveriş yapmak gerçekten ucuza gelebilir. Hatta yüklü alışveriş yapacaksanız Amerikaya gidiş geliş masrafınızın bile büyük çoğunluğunu çıkarmış olursunuz.

Amerika ucuz olmasına ucuz ama, doğru yöntemleri bilmeniz lazım, yoksa Amerikan fırsatlarından yararlanamazsınız. Alışveriş yapacaksanız, gidipte Newyork un lüks caddeleri üzerindeki mağazalara dalmayın. Tıpkı Nişantaşı ile Eminönü arasındaki farklara benzer bu iş.

Bütün bunları okuduktan sonra Amerikadan alışveriş yapmaya karar verdiyseniz önce ihtiyaçlarınızın bir listesini yapın. Oraya gidince hiç görmediğiniz çeşitlerde ürünü ve fiyatları görünce kafanız karışabilir. Uçak bagaj limitlerinide göz önüne alarak valizinizi limitler doğrultusunda hafif tutmaya çalışın, sonra valiz masrafı size pahalıya patlamasın. Hatta gidişte valiz almasanız bile olur, orada en iyilerini en uygun fiyata bulacaksınız.

AMERİKADAKİ ÜNLÜ MAĞAZALAR

CENTURY 21 MAĞAZASI

Çok katlı bir mağazaya örnek olarak gösterebiliriz Century 21`i. Çok katlı büyük ve düzenli bir mağaza olarak tanımlayabiliriz. Cüzi bir miktar dolar ödeyerek alışveriş sonrası paketlerinizi evinize kadar getiriyorlar. Böylece siz gezmeye veya alışveriş yapmaya devam ediyorsunuz. Örnek verecek olursak iyi marka bir spor ayakkabı 20-25$ a , bir Guess saat 50-60$ a alınabilir.

MACY`S

Birçok ünlü markanın bir arada satıldığı şube gibi düşünün, hani bizdeki Ykm ve Ender mağazaları gibi ama  çok daha büyük. Farklı ürünler , farklı markalar hepsi ayağınızın altında. İçerde dinlenecek kafeler falanda düşünmüşler. Macy`s te preminyum ürünler ve yeni sezon ürünleri bulabilirsiniz. Örneğin birçok mağazalarda Louis Vuitton bulmanız zorken, Macy`s te bulabilirsiniz. Macy`s lerin en önemli özelliğide turistlere indirim yapması. eğer pasaportunuz yanınızda ve çıkartıp gösterirseniz %10 indirim sizi bekliyor.

OUTLET

Outlet mağazalarını herkes bilir, seri sonu ürünlerin ucuza satıldığı mağazalar olarak bilinir ancak Türkiye`de genelde normal mağazayla aynı oluyor fiyatlar. Amerika farkı burdada ortaya çıkıyor çünkü Amerikadaki outletler gerçek outler. Ürünler gerçekten uygun fiyata satılıyor ve birçok yerde bulamadığınız ürünleri burda bulabilirsiniz. Amerika alışverişinin püf noktaları nelerdir merak ediyorsanız okumaya devam edin.

♥ Amerikada outletler büyükçe bir arazinin üzerine yan yana kuruluyor, outlet bölgesine gittiğinizde bir çok mağazanın outlet ini bulacaksınız. Buralar yoğun talep gördüğünden kasada ve deneme odalarında uzun sıralar bekleyebilirsiniz. Zamanınızı bunları hesaba katarak ayarlayın ve outlet bölgesindeki mağazaların bir haritasını edinin çok daha kolay olacaktır.

♠Bu mağazaların web sayfalarına girdiğinizde indirim kuponları yayınlandığını göreceksiniz. Alışverişe giderken mutlaka bu kuponlardan çıktı alarak gidin yoksa ekstra indirimden asla faydalanamazsınız.  Kuponları markaların internet sitelerinde veya google amcaya “usa outlet coupon” yazarak bulmanız mümkün.

♣Özellikle aradığınız bir marka varsa outlet in internet sitesinden bu markanın olup olmadığını kontrol edin. Bazı markaları outlette bulamayabilirsiniz.

♦Alacağınız ürünleri denemeden almayın. Amerikada bedenler bizden farklı örneğin M beden neredeyse bizdeki XL ye yakın.

Outlet`e nasıl gidilir; Amerikada outletler genellikle şehrin oldukça dışında bulunur, dışında derken en az 50km mesafede oluyorlar öyle hesap edin. Newyork çevresinde Woodburry Premium outlet, Jersey gartens outlet, Tanger outlet olmak üzere 3 outlet bulabilirsiniz. Şehir merkezinden buralara otobüsler gidiyor, veya 3-4 kişiyseniz masrafları bölüşerek taksiyle gitmek mantıklı olabilir. Taksi yerine arabada kiralayabilirsiniz, hem giderken yol üzerinde ki yerlerde durma şansınız olur hemde aldığınız eşyaları kolayca taşırsınız.

TJMAXX-MARSHALLS VE ROSS

Sıra geldi en uygun fiyatlı mağazalara, bu alışveriş zinciri Amerikadaki en uygun fiyatlarla ürünler bulabileceğiniz mağazalardır. Bizdeki Bim ve A 101 gibi az personel çalıştırma ve reyon düzennlemesiz satış bu mağazaların kötü özelliklerinden. Ürün sevkiyatıda haftalık olarak yapıldığından geldiğiniz zaman aradığınız birçok ürünün bitmiş olduğunu görebilirsiniz. Tabi şans bu bir gidersiniz sevkiyat yeni yapılmış ve türlü türlü markaların türlü türlü ürünleri en uygun fiyata sizi bekliyor. Yeni ürünlerin hangi günler geldiğini öğrenebilirseniz yarı fiyatına ünlü markaları bulmanız içten bile değil.

marshall-shoping

AMERİKADA ELEKTRONİK ÜRÜN

Amerika`da elektronik ürünün ucuz olduğundan bahsetmeme gerek yok sanırım. Ama ucuzunda ucuzu var elbette, Amerikada yaygın bir sistemde refurbished ve openbox. Yani fabrikada yenilenmiş ürünler ve teşhir ürünleri. Bu ürünleri tercih ederseniz inanılmaz ucuza gelebiliyor ancak denemeden almayın eğer orada yaşamıyorsanız değiştirme şansınızın bir daha olmayabileceğini aklınıza getirin.

Amerikaya gezmeye gittiğimizi düşünürsek zaman bizim için oldukça önemli olacak, birçok markanın internet sitesinden de satışları mevcut, boş vaktinizde otelinizde otururken alışverişini yapabilir ve aldığınız ürünlerin teslimatı için otel adresi vererek zaman kazanabilirsiniz.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ON MAĞAZASINI MERAK EDİYORSANIZ VİDEOYU İZLEYİN

 

BİR CEVAP BIRAK