PAYLAŞ

Çalış Plajı

 Son zamanlarda isminden çokça bahsettiren plaj, birçok yönüyle turistleri kendisine çekmeyi başarıyor. Ege’nin tenha, gözlerden uzak plajlarına nazaran merkezi bir konuma sahip Çalış. Yol üstü plajı desek yeridir. Bu nedenle yerli yabancı turistlerin uğrak mekanı haline geliyor.

Plajın Konumu

Çalış Plajı, Ege bölgesinde, Muğla iline bağlı Fethiye ilçesi sınırlarında yer almaktadır. İlçenin ne içinde ne dışında diyebiliriz. Ana yol üzerinde, ulaşımı oldukça kolay bir plaj burası.

Yolculuk esnasında bile aracınızı kenara çekip ayaklarınızı suya sokabilirsiniz.

Çalış Plajı’nda Deniz ve Su

Ülkemizde plajların ve denizlerin en büyük sorunu, atıklar ve çöplerdir. Ne yazık ki tatil için gelen yerli yabancı turistler, temizlik konusunda yeterince hassas davranmıyor. Ortaya hiç de hoş olmayan görüntüler çıkabiliyor. Bunlardan bahsetmemizin sebebi, Çalış Plajı’nda bu tarz görüntülere rastlanmıyor olması. Yerli halk bu konuda çok duyarlı davranıyor. Yerlerde izmarit, poşet, yemek artıkları gibi şeyler görmek pek mümkün değil. Kazara yere bir şey atsanız bile duyarlı birileri mutlaka çıkıyor ve uyarıyor. Denizin dalgalı olması da temiz görünmesinde önemli elbette. Gel git nedeni ile dalgalar ne var ne yok alıp götürüyor. Sabah saatlerinde deniz oldukça durgun ve sakin. Öğle saatlerinden sonra ise oldukça hareketleniyor. Sörfçüler için bulunmaz dalgalar denilebilir.

Plajın yapısı ince kumlarla kaplı değil. Küçük taşlardan oluşuyor. Bu nedenle deniz ayakkabısı yahut kalın tabanlı plaj terlikleri ile rahat yürüyebilirsiniz.

Çalış’ da Zaman Nasıl Geçer

Şehir içi plajı olarak nitelendirdiğimiz plajın çevresi oldukça hareketli durumda. Deniz ve güneşten sıkılıp etrafı gezmeyi düşünüyorsanız çarşıya göz atmanızda fayda var. El yapımı hediyelik eşyalar, biblolar, rahat kıyafetler ve daha pek çok şeyi küçük ama şirin çarşıda bulabilirsiniz.

Kalabalıktan uzaklaşmayı isteyenler için başka bir alternatifimiz de var. Likyalılar dönemine kadar dayanan tarihi kalıntılar, Çalış Plajı’na oldukça yakın konumda. Denizin karşı tarafında bulunan bu kalıntılar, yaklaşık yirmi dakikalık yürüme mesafesindedir. Anıt mezarlar, çeşitli figürler ilginizi çekebilir.

Doğa ile iç içe olmak isteyenlerdenseniz, yine yakınlarda bulunan Kuş Cennet’ ne gidebilirsiniz. Burası oldukça sessiz ve gölün üzerinde cıvıldaşan kuşlarla dolu bir yer. Kuşların geçiş güzergahı olduğunu tahmin ettiğimiz bu yerde pek çok türü görmeniz mümkün. Gölün çevresi oturma bankları ile dolu. Kuş seslerini dinleyenlerden kitabını alıp huzur içinde okuyanlara kadar her türden insan görebilirsiniz.

Caretta Caretta Desek

Evet, bu plajı önemli kılan en güzel özelliklerden bir tanesi de nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan caretta carettalara ev sahipliği yapıyor olması diyebiliriz. Bu minik dostlarımız yumurtalarını bırakmak için Çalış’ ı seçmişler.

Misafirler bu kadar özel olunca, bazı konularda hassas davranılması gerekiyor. Bu kaplumbağa türü, sesten ve kalabalıktan pek hoşlanmıyor. İnsanların ortada olduğu zamanlarda kıyıya yaklaşamıyorlar.

Bu sebeplerden ötürü plaja belli bir saatten sonra girilmesi yasaklanmış. Gece vakti caretta carettalar yumurtalarını plaja bırakıyor. Onları görmek isteyenler, plaja yakın mesafede yürüyüş yaparak bu şahane görüntüye tanıklık etme şansı elde ediyor. Sizde, onlarca caretta carettanın kıyıya yürüyüşlerini görmek, yumurtalarını saklamalarına tanık olmak istiyorsanız yapmanız gereken sadece sessiz olmak ve izlemek.

Çalış Plajı’na Yol Güzergahı

Özel aracınız ile gidecekseniz, Muğla yolu üzerinden Fethiye’ ye geçmeniz gerekiyor. Fethiye merkeze geldiğinizde Çalış Plajı’na rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Hava ulaşımını tercih edecekseniz, en yakın Dalaman Havaalanı size uygun olacaktır. Dolmuşlar, servisler aracılığı ile Fethiye merkeze gelmeniz yeterlidir.

BİR CEVAP BIRAK