PAYLAŞ

EVDE SİYAH ZEYTİN YAPMAK ARTIK ÇOK KOLAY

Bugünlerde sofralarımızın vazgeçilmezi zeytin ile ilgili çeşitli oyunlar oynanmakta ve bir an önce zeytinin sofralık kıvama gelip satışa sunulması için çeşitli kimyasallar kullanılmaktadır. O zaman bizde ne yapıyoruz? tabiki kendi zeytinimizi kendimiz hazırlıyoruz. Nasıl yaparım diye hemen endişelenmeyin çünkü çok kolay en fazla 20 dakikamızı alacak bir iş.

KENDİ ZEYTİNİNİZİ KENDİNİZ YAPABİLİRSİNİZ

Malzemeler:

1kg dalından yeni koparılmış (en fazla bir haftalık) zeytin.
1 çay bardağı salamura tuz.
1 yemek kaşığı ayçiçek yağı.
1 yemek kaşığı sirke.
1 tatlı kaşığı toz şeker.

Önce zeytinlerimizi genişçe bir kabın içine koyup bolca suyla yıkayalım, sapralı varsa saplarını almaya özen gösterelim. Yıkadığımız suyun içine biraz sirke atarak bir iki saat dinlenmeye bırakalım.
Zeytinlerimiz güzelce yıkandıktan sonra, zeytin miktarına göre uygun kabımızı seçelim, bu bir pet şişe, kavanoz veya teneke olabilir.Kabımızın içine bir sıra zeytin bir sıra tuz olacak şekilde kabı ağzına kadar dolduralım. Kabı doldurduktan sonra üzerine yağ, sirke ve toz şekeri koyarak ağzını sıkıca kapatalım. Zeytin hazırlama işlemimiz bu kadar, şimdi zeytin bastığımız kabı ara sıra yanından gelip geçerken çevirelim veya bir tekme atalım ki tuz iyice zeytinin içine karışsın. 2 veya 2.5 ay sonra zeytinimiz sofraya konulacak kıvama gelecektir. Afiyet olsun…
siyah-zeytin-yapimi

BİR CEVAP BIRAK