PAYLAŞ

Doğu Ekspresi Turu

Sosyal medya sayesinde çok meşhur olan ve herkes tarafından çok merak edilen Doğu Ekspresi hem özlem duyduğunuz uzun tren yolculuğunu yapabildiğiniz hem de mola verilen yerlerde tarihi ve doğal güzelliklerin fotoğraflarını çekebildiğiniz bir tur haline gelmiş durumda. Bu kadar meşhur hale gelmesinde başlıca etken bloggerların ve instagram fenomenlerinin Doğu Ekspresi turu sonrasında hesaplarında ve kişisel web sitelerinde yapmış oldukları paylaşımlardır. Tabi bu kadar meşhur bir tur haline geldiği için rağbetin çok artması da oldukça normal. Bu neden bilet bulmak, konaklayacak otel bulmak daha da zor bir hale geliyor. Peki Doğu Ekspresi için bilet türleri neler, bilet fiyatları ne kadar ve bilet bulabilme olasılığı nedir ?

Bilet türleri

Doğu ekspresi biletleri yataklı vagon,  pulman ve örtülü kuşetli bilet olarak üçe ayrılıyor. Bu bilet türlerini sırasıyla açıklayalım:

Pulman;

 Pulman bileti aldığınızda standart bir vagonda otobüs yolculuğu yapar gibi yolculuk yapıyorsunuz. Uzun bir Doğu ekspresi yolculuğu düşündüğümüzde standart bir koltuk hem eşyalarınızı muhafaza edebilmek hem de rahat bir yolculuk yapabilmek için yetersiz kalıyor.

Örtülü kuşetli:

Dört kişilik kompartman bileti olan örtülü kuşetli bileti dört kişilik kompartman bileti. Ranza haline gelebilen koltukları ile yataklı vagondan farkı kalmıyor. Dört kişi aynı anda yolculuk yapmanıza imkan sağlayan örtülü kuşetli bileti  aldığınızda yolculuk sırasında size temiz nevresim takımları da veriliyor. Bu bilet diğer biletlere göre en hızlı tükenen bilet türü. Pencere kenarında 2 kişinin oturabildiği tek bilet türü olan örtülü kuşetli bileti diğerlerine göre daha avantajlı bir yolculuk sağlıyor.

Örtülü kuşetli bileti almak için dört bileti birden almanız gerekiyor. Ayrı bir kompartman bileti satılmadığından dört ayrı bilet satın alma işlemi yapıyorsunuz. Eğer dört bileti de siz ve arkadaşlarınız satın almamışsa gece belli bir saatte kondüktörler gelip kadın ve erkeklerin aynı kompartmanda kalamayacağını sizlere söylüyor ve ayrı kompartmanlara gitmenizi istiyorlar.

Yataklı vagon;

İçinde lavabosu ve masası olan yataklı vagon konfor açısından en rahat olanı. Bir tarafında iki kişili koltuk olan yataklı vagonların üst tarafında açılıp kapanan yataklar mevcut. Yataklı vagonun tek dezavantajı ise fazla eşyanız varsa koyacak bir yerinizin olmaması. Bu durumda yapmanız gereken pencere kenarında yer alan masanın üzerine eşyalarınızı yerleştirmek. Bu durum hem masayı kullanmanızı engelliyor hem de pencereden manzarayı istediğiniz gibi izlemenizin önüne geçiyor.

Doğu Eksperi Biletini nasıl alabilirim ?

TCDD, kurumsal planlaması gereği tüm biletleri 30 gün önceden satışa çıkarıyor. Yani 7 eylülde yolculuk yapmak istiyorsanız 6 ağustosu 7 ağustosa bağlayan gece yarısı 00:00 da satışa çıkan biletlerden almanız gerekiyor. Bilet almak için bir tek siz bilgisayar başında veya telefon başında beklemiyorsunuz. Bu nedenle biletler satışa çıktığı andan itibaren bitebilir. Yapmanız gereken biraz daha beklemek ve bilet satın almak için sepete eklenmiş olan biletlerin boşa düşmesini beklemek. Sepete atılan biletler alınmaktan vazgeçildiği için tekrar boşa çıkıyor. Bu durumda biletleri almak size kalıyor. Bu yöntem de bilet alma şansınız yüksek olsa da bazen tur seferleri ve seyahat acentaları biletleri toplu bir şekilde alabiliyor. O zaman yapmanız gereken ek vagonların biletlerinin satışa çıkarılmasını beklemek. TCDD, bilet satış yoğunluğuna göre ek vagon uygulaması yapıyor. Ertesi gün saat 12.00 da satışa sunulan ek vagonlara ait biletleri almak için yine bilgisayar başında veya telefon başında olmanız gerekiyor. Bu yöntemler ile bilet satın alabiliyorsunuz. TCDD mobil uygulaması telefonunuzda yüklü olduğunda her saat başı kontrol edebilir, iade edilen, boşa çıkan biletleri alma şansına da sahip olabilirsiniz.

Doğu ekspresi bilet fiyatları

Ankara Garı’ndan başlayan bir yolculuk için bilet almak istediğinizde ödemeniz gereken ücretler bilet sınıfına göre farklılık gösteriyor. Ankara’dan Kars’a kadar yapacağınız yolculuklarda bileti siz kendiniz alırsanız şu ücretleri ödemeniz gerekiyor:

Yataklı Vagon 1 kişilik bilet ücreti: 147.00 TL

Yataklı Vagon 2. Yatak ücreti ise 105.00 TL olarak belirlenmiş. Yani iki kişilik yataklı vagon yolculuğu için 252.00 TL ödemeniz gerekecek.

Örtülü kuşetli kompartman bileti satın almak istediğinizde 1ç kişi için ödemeniz gereken ücret 75.00 TL. Kompartmanın tamamını almak istediğinizde ise ücret değişmiyor ve 4 kişi için 300.00 TL ödüyorsunuz.

Pulman bileti almak isterseniz ve otobüs yolculuğuna benzer bir yolculuk yapmak isterseniz 1 kişi için 46.00 TL ödemeniz gerekiyor. Bu bilet türünde istediğiniz kadar bilet alsanız da kişi başı ödeyeceğiniz ücret yine aynı.

Eğer bilet almayı başaramadıysanız ( ki bu çok mümkün bir durumdur )  yapmanız gereken bu biletleri sizden önce satın alan seyahat acentalarına başvurmaktır.  Seyahat acentaları anlaşmalı oldukları turlar için biletleri önceden satın alabiliyorlar. Satın aldıkları bilet fiyatlarının üzerine kar paylarını ekleyerek satışa çıkarıyorlar. Ocak – Şubat – Mart aylarında yataklı vagon bilet fiyatları 147.00 TL iken seyahat acentalarından 900.00 TL ye bilet alan arkadaşalarımız var. Buraya tıklayarak ta bilet alabilirsiniz

Doğu Ekspresi’nde nereleri görebilirsiniz ?

Ankara garından hareket eden Doğu Ekspresi ana istasyonlar olarak Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum gibi illerin merkez tren garlarında duruyor. Bu istasyonlarda sadece yolcu indirme ve bindirme amaçlı duran tren Kars’a vardığında ise bir sonraki tren hareket saatine kadar bekliyor. Bu zaman aralığı sizin için Kars’ı gezmek, görmek ve fotoğraflamak için ideal bir zaman aralığı olduğu gibi dilerseniz konaklamanızı daha da uzatabilir ve birkaç gün daha Kars’ta kalabilirsiniz.

Kars geziniz için size bir rota önerisinde bulunabiliriz. Kars’ın 45 km dışında yer alan ve çok eski bir yerleşim yeri olan Ani Harabelerini mutlaka gezmeli ve fotoğraflamalısınız. Zaten Ani Harabelerine gittiğinizde  fotoğraf çekmekten zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz. Hele birde karlar harabelerin üzerinde muhteşem bir görsel oluşturmuşsa deymeyin keyfinize.

KARS`T A GÖRÜLECEK ÖNEMLİ YERLER

Ani Harabelerinden sonra yüzeyi buz tutmuş Çıldır Gölünü mutlaka görmelisiniz. Çıldır gölü yüzeyi kış aylarında en az 45 cm buzla kaplı olduğu için dilediğiniz gibi göl yüzeyinde dolaşabiliyorsunuz. Gün batımının göl yüzeyinde oluşturduğu renk cümbüşünü mutlaka görmelisiniz.

Kars merkezini gezmek için yeterli zamanınız kalmayabilir. Eğer tatilinizi biraz daha uzatırsanız Kars merkezde yer alan ve Cumhuriyet Dönemi mimarisi ile yapılmış olan tarihi konakları ve evleri mutlaka görmelisiniz. Tarihi konaklar ilk günkü özgünlüğü korunarak restore edilmiş ve özgün dokusu ile tüylerinizi diken diken edecek bir güzelliğe sahip. Kars merkez gezisini bitirdikten sonra Kars’ın yöresel lezzetlerini tadabilirsiniz. Kars mutfağı Doğu Anadolu Bölgesinin lokomotifi sayılmaktadır. Kars’ın meşhur kaz dolmasını mutlaka tatmalısınız. Ayrıca Erzurum’a özgü meşhur cağ kebabını Kars’ta tatmanızı da öneririz.

Doğu ekspresi ile Ankara’dan başlayacağınız yolculuğun süresi 1 gün 8 saattir. Yani 32 saatlik bir tren yolculuğu geçireceksiniz. Ancak bu yolculuk sırasında hiç sıkılmayacağınız garanti. Gerek ara istasyonlarda gerekse gün doğumu ve sonrasında seyahat güzergahında göreceğiniz ve hayranlıkla izleyeceğiniz güzellikler yer alıyor. Vereceğiniz paraya hayli hayli değecek olan bu seyahat bir bakımdan da size farklı bir tecrübe yaşama imkanı sunacak. Bu tecrübeyi doya doya yaşamak için ekspresteki yerinizi almak için çok beklememelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK