PAYLAŞ

MARSİLYA’YI GÖRMEDİYSENİZ ÖNEMLİ BİR KAYIP

İnsan ömrü ne kadar çabuk geçiyor değil mi? Bir yudum su misali çocukluk gençlik ve yaşlılık derken bir bakıyorsunuz ömür bitmiş. Birçok insan gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi oralarda vakit geçirmeyi ister. En azından her insanın ütopyasında böyle şeyler vardır. O yüzden eğer şartlar el veriyorsa gezmek görmek ve iyi vakit geçirmek her insanın hakkı. Şöyle oturduğumuz koltuğa yaslanalım ve yurtdışındaki önemli tatil merkezlerinden biri olan Marsilya’yı tanıyalım.

Marsilya nerededir, Görülmesi gereken yerler nerelerdir ne yapılır, nerede ne yenilir ne içilir? Gezilecek yerler arasında mutlaka görmen lazım denilen bir yer var mıdır? Şimdi oturduğunuz koltuğa yaslanın ve hep birlikte Marsilya’ya gidelim.

Fransa’nın Akdeniz kıyısında bulunan Marsilya tarihi dokusu ve turistik yapısıyla adeta Fransa’nın incisidir. Avrupa’nın en büyük limanına sahip şehir, tarihi kaynaklara göre M.Ö 6. Yüzyılda Phokaia’lı (foça) denizcileri tarafından kurulmuş. Kent binlerce yıllık bir tarihi bir miras niteliğinde. Süveyş kanalının açılmasıyla çok önemli bir liman haline gelen şehirde, 2009 yılı itibariyle 850.602 kişinin yaşadığı tespit edilmiştir. Bu bakımdan Fransa’nın en büyük ikinci şehridir. Şehirlerini övmeyi seven Marsilya’lılar, yaşadıkları şehri dünyanın en güzel şehri olarak tanıtırlar. Yakınında film festivalleriyle ünlü Cannes kenti bulunan bu liman kentinde, oldukça zengin balık çeşitlerini bulmak mümkün. Güzel bir restoranda taze balık yemek ayrıcalık olacaktır. Kentin tarihi dar sokakları binlerce yıldır görselliğini korumuş nostaljik bir tablo gibi. Hatta gezerken biraz İstanbul’u anımsattıdığı da söyleniyor. Marsilya Turizmi daha çok yaz aylarında rağbet görüyor. Bunun sebebi 300 gün güneş görmesi. Bu nedenle oldukça uzun bir turizm sezonundan söz etmek yanlış olmaz. Fakat kış aylarında deniz sıcaklığı yüzmeye elverişli değil.

Marsilya-Fransa
Marsilya-Fransa

MARSİLYA’YA NASIL GİDİLİR?

Her gün Marsilya ile İstanbul karşılıklı uçak seferleri düzenlenmektedir. Üç saatlik bir uçuşun ardından kendinizi Marsilya’da buluyorsunuz. Provence havaalanında şehir merkezine giden otobüslere binerek veya önce otobüsle sonra trenle şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ayrıca gemi yolculuğu da ikinci bir seçenek. Tercih size kalmış. Resmi dili Fransızca olan kentin para birimi Eurodur. Şehirde Türkiye’nin baş konsolosluğu var ihtiyaç halinde başvurabilirsiniz.

Marsilya gezilecek yerler
Marsilya gezilecek yerler

Eğer birkaç gün kalacaksanız öncelikle yapmanız gereken; eski liman boyunca bir yürüyüş yapıp şehri gezmeye başlamak. Kentin en önemli tarihi mekanlarını ertesi gün gezmeye devam edebilirsiniz. Oldukça kozmopolit bir yapıya sahip, her dinden insanın yaşadığı bu tarihi kente Kuzey Afrika kökenli insanların çokluğu ilk göze çarpan olgu. Tarihi mekanlarından en önemlileri biraz bahsetmekte fayda var. Notre Damme’da La Garde kilisesi 1864 yılında La Garde tepesine yapılmış. Kilise şehir merkezine yaklaşık 2 km mesafede bulunan, şehre gelenlerin görmeden gitmedikleri bir eser. Bir diğer görülmeye değer yer St.Charles Tren İstasyonu (104 basamaklı merdiven dinlene dinlene çıkmak lazım), Vieux Port yani eski liman şehrin merkezi ve en kalabalık yeri. Bunun dışında Port, Palaislongchamp gibi yerleri saymak pekala mümkün. Ünlü yazar Alekxandre DUMAS’ın Monte Cristo Kontu hikayesiyle meşhur bölgesi Château d’If görülmeye değer eşşiz manzaraya sahip başlıca turistik yerler. Tabi şehri gezmenin kolay yolları da var. Belirli bölgelerde düzenlenen turlarla otobüs gezintisi de yapabilirsiniz. Tavsiyemiz önce bir otobüs ile önce gezip daha sonra yürüyerek geleceğiniz yerleri tespit etmenizdir. Rue Edmond Rostand Caddesindeki galeriler en fazla sanatsal galerinin bulunduğu yerdir.

Nerede Kalacağız ?

Tabi ki bütçenize uygun bir yer tamamen sizin tercihiniz. Fakat biz yine de size birkaç öneride bulunalım.

Attrap Reves /doğa severleri çeken bir mekân. Doğa içerisindeki otel organik kahvaltılarıyla biliniyor.

Saint Louis / şehrin merkezindeki otel uzun yürüyüş ve gezinti ardından kolay bir seçenek.

Au Vieux Panier /enteresan dizaynıyla farklı bir mekân.

En Güzel Yemekleri Nedir, Nerede Bulabiliriz ?

Marsilya’nın en ünlü yemeklerinden Boullabaise bir deniz ürünü çorbası. Çeşitli deniz ürünlerini birleştiren bu çorbanın biraz pahalı olduğunu hemen ekleyelim. Bir diğer damak lezzeti Banon peyniri ile içecek olarak eğer alkollü bir içki tercih ederseniz, Fransa’nın rakısı olarak bilinen pastis sizin için iyi bir seçenek olacaktır. Su ile karıştırıldığında sarı bir renk alan içki, aslında bir likör. Bu arada birçok farklı restoran bulmak mümkün. Birkaç tanesini aktaralım. Le Gout des Choses mütevazi temiz bir yer. Le Cafe des Epices isimli bu yer geleneksel Marsilya yemekleriyle bilinen küçük bir mekan. Sur Le Pouce’de yine Marsilya’ya has lezzetli yiyeceklerden. Tajin , ızgara etler ve Afrika Kuskus’u bulmanız mümkün. İyi yolculuklar diliyoruz.

Marsilya gezi rehberi
Marsilya gezi rehberi

BİR CEVAP BIRAK