PAYLAŞ

MYAMMAR GEZİ REHBERİ

Askeri rejimle yönetilen Myammar`da yaklaşık 60 milyon insan yaşıyor. Bu nüfusuyla Güney Asyanın 2.büyük ülkesi olma özelliğine sahip. Myammar oldukça büyük yeraltı madenlerine sahip olmasına karşın kötü cunta yönetimi sebebiyle dünyanın en yoksul ülkelerinden biridir. Özelikle sağlık konusunda oldukça geri olan bu ülkeye gideceklerin hazırlıklı olması gerekir. Ortalama ömrün 57 yaş olması yaşam şartlarını az çok ortaya koyuyor.

Halk genel olarak turistlere pek alışkın değil, yalnız gezen bir gezgin gördükleri zaman tuhaf bir canlıya bakar gibi size bakıyorlar. Ama korkmanıza gerek yok , genel olarak zararlı oldukları söylenemez. Burada kimse başına derde sokup polis veya askerle karşılaşmak istemez.

myammar-haritasi
Myammar konumu

MYAMMAR HAKKINDA KISA BİLGİLER

Burma 1960 lı yıllar öncesinde civarın en varlıklı 2.ülkesi durumundayken General Ne Win`in öncülük ettiği Sosyalizm rejimi sayesinde bugünlerde oldukça fakir bir konuma gelmiştir. Burma için Asyanın bilinmeyen ülkesi diyebiliriz bu yüzden çok fazla güvenli olduğu söylenemez.

Askeri rejim geldiğinden beri ülkede pek bir ilerleme olduğu söylenemez , zaman zaman ülkenin isminin değişmesi ve bazı şehirlerin isimlerinin değişmesi dışında pek fazla bir değişiklik yok. Turistler için  en korkutucu olay ise ülke zaman zaman diğer ülkelerle sorunlar yaşayıp sınırlarını kapatabiliyor. Böyle bir zamana denk gelirseniz ülkeye girme yada ülkeden çıkma gibi bir şansınız yok.

Ülkede en ünlü isimlerden biride kadın siyasetçi Aung San Suu Kyi`dir. Ordunun yıllarca hapis yatırdığı bu kadın siyasetçi ülkedeki insan hakları savunucularının öncülerindendir.

Ülkede oldukça güzel yapılar ve yerler olmasına karşın politik sebeplerden dolayı UNESCO dünya mirasi listesinde herhangi bir kaydı bulunmuyor. Bizden farklı olarak Peiktha ağırlık ölçü birimi denen ve 1,6 kg ye denk gelen bir ağırlık birimi kullanıyorlar.  Para birimi Kyat ve 1$ a 1350 kyat alabilirsiniz.  Ortalama bir restauranta bir yemek 2-2,50$ civarında, bir bira ise 1$ a içmek mümkün.

MYAMMAR İÇİN GEZİSİ İÇİN ÖNEMLİ BİLGİLER

Ülkede hava alanları ve büyük kentler  dışında kredi kartı pek kullanılmıyor, o yüzden tüm paranızı yanınızda götürerek ülkenin para birimine çevirmeniz gerekiyor.  Ülkede döviz sıkıntısı olduğu için resmi kur ve karaborsa arasında inanılmaz büyük farklar var. Örnek vermek gerekirse bankaya gidip resmi kur üzerinden 1$ bozdurursanız size 10 kagıt verirler ve sizde 200$ a bir öğün yemek yemiş olursunuz. Karaborsada ise 1$ a 1350 kyat alabilirsiniz. Tabi bu kadar büyük fark olduktan sonra kimse bankaya gidip para bozdurmaz sanırım. Dolar bozdukmak için en büyük şehir olan Yangon`a gitmeniz tavsiye edilir ki zaten dış hatlardan gelen uçuşların %99 u buraya iniyor.  Burada bizdeki kuyumcular çaşsısına benzer bir yerde dolarınızı iyi kurdan bozdurabilirsiniz, herhangi bir taksiye atlayıp buraya kolaylıkla ulaşmanız mümkün. Tabi adı üstünde karaborsa, karaborsa hiçbir ülkede yasal olmadığı gibi burada yasal değildi, Parasını bozdurduğu aynı kuyumcu tarafından ihbar edilmesi sonucunda Türk bir turistin 1 yıl hapis cezası aldığını duymuştum. Yasal değildi dedim çünkü 2011 yılından sonra devlet hava alanı içersinde karaborsa bir döviz bürosunun açılışına izin verdi. Ancak ülke sıkıntılar ülkesi olduğu için burada bile para bozdukmak sıkıntılı ve uzun sürüyor. Bozduracağınız doların yeni kırışıksız yırtıksız çiziksiz olması lazım yoksa bozmuyorlar. Sizden yeni doları alıp karşılığında eski püskü kendi paralarını vermeye de hiç çekinmiyorlar 🙂

Dolar ülkede aşırı değişken bir kur sergiliyor, eğer bu ülkeye gitmeyi düşünüyorsanız Dolar kurunu takip edin ve yüksek olduğu zamanda gidin, yoksa Myammar gezisi size pahalıya patlayabilir. Ayrıca elinde parayla sokakta döviz bozmak isteyen insanlar görürseniz ve paranızı bu insanlara bozduracaksanız oldukça dikkatli olun, paranızı alıp kaçma ihtimalleri bulunuyor.

Ülkede tren biletleri, kalacak yer ücretleri, müzeler, harçlar dolar ile ödendiğinden dolayı yanınızda mutlaka dolar  da bulundurun.  Dolar olarak ödeme yaptığınızda üstünü de aynı şekilde alıyorsunuz. Myammar vizesini Bangkoktan alabilirsiniz.

Baskılar Ülkesi Myammar
Baskılar Ülkesi Myammar

MYAMMAR`IN GEZİLİP GÖRÜLECEK YERLERİ

1-MİNGUN

Mingunda yapılacak en iyi şey bot gezisi, yaklaşık 10km lik bu bot gezisi için mutlaka erken kalkmalısınız, tek bot bulunuyor ve sabah saat 9 da haraket ediyor. Mingunda görmeniz gereken bir başka yerde yapımı henüz tamamlanmayan Mingun Pagodasında bulunan 100 ton ağırlığındaki dünyanın ikinci büyük çanıdır.

2-MANDALAY TEPESİ

Mandalay tepesine yavaş yavaş, yürüyerek manzarayı izleyerek çıkın. Yukarıdan baktığınızda tüm şehir , ormanlar, müthiş güzellikteki vadilerin hepsini kuş bakışı görme şansını yakalayacaksınız. Mandalay tepesine girişte herhangi bir ücret alınmıyor.  Mandalay tepesine çıkmışken burada bulunan pikapların birine binerek 11km uzaklıktaki U Bein köprüsünü mutlaka görün.

3-SAGAİNG TEPELERİ

Burası Mandalay`a yaklaşık 20km uzaklıkta yer alıyor. Bu tepede görmeniz gereken yerlerin başında Kaunghmudaw pagodası yer alıyor. Diger bir yer ise  U Min Thonze Pagodası, burada sıra sıra  dizilmiş yüzlerce  buda heykellerini görebilirsiniz.

4-INLE GÖLÜ

Burada yapıyacak en güzel aktivitelerden biri göl üzerinde kayık turuna çıkmaktır. Göl çevresinde yaşayan insanların günlük hayatlarını izleyebilir, balıkçılıkta ustalaşmış bu insanların aynı anda hem kürek çekip hem balık tutmalarına şahitlik edebilirsiniz.

5-BAGAN TAPINAKLARI

Bu bölgede 4400 tapınak yer alıyor, yapılacak en akıllıca iş bölgenin haritasını edinmek ve bir bisiklet kiralayıp tapınaklar arasında rahatça dolaşmak olacaktır.

6-Shwezigon,  Bagan

Bagandaki en ünlü pagoda Shwezigon Pagodasıdır. Altından yapılan bu tapınak 1057 yılından bu güne varlığını sürdürmektedir, girişin bedava olması ayrı bir cazibe kazandırıyor.  Buraya çok yakın olan Bambu kasabasını gezmek ise ayrı bir alternatif olabilir.

7-KALAW

Myammarın bulunmaz doğasını görmenin en güzel yollarından biride Kalaw`a giden yürüyüş gruplarından birine katılmaktır. Günübirlik ve 2-3 günlük olacak şekilde çeşitli turlar düzenlenmekte, size uygun olanı seçin ve bu güzel doğayı yakından görün.

sıra sıra dizilmiş buda heykelleri
sıra sıra dizilmiş buda heykelleri
YOGAN`DA YAPMANIZ GEREKENLER
1-HARİTA EDİNİN

Yogan`a gider gitmez şehir merkezinde bulabileceğiniz turizm ofislerinden şehir haritası edinmelisiniz. Harita kullanmadan Myammar`da yol bulmanız çok zor. Bu ofislerde diğer şehirlerin haritalarınıda bulmak mümkün.

2-YÜZEN TAPINAĞI ZİYARET EDİN

Kandawgyi gölü üzerinde bulunan bu  tapınak mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Göl etrafında yürüyüş yapmak bir diğer alternatifiniz olabilir. İçeri giriş 2-3$ civarında.

3-CİRCULAR TRENE BİNİN

Tren istasyonundan sık aralıklarla kalkan bu trenlere 1$ karşılığında binip şehrin bütün mahallererini 3 saat boyunca görebilirsiniz. 3 saat sonra tren kalktığı yere geri dönüyor. Tren rayları çevresinde değişik hayatlar görebilirsiniz.

4-KÖYLERİ GEZİN

Nehrin karşı tarafında küçük köylerden oluşan bambaşka bir dünya sizleri bekliyor. Nehri geçmek için limandaki tekneleri kullanabilirsiniz 2$ a gidiş dönüş bilet almanız mümkün. Köyleri gezerken Trishaw ( bir çeşit üç tekerlekli bisiklet) kullanan yöre halkından biriyle anlaşıp rahat rahat dolaşabilirsiniz.

6. Kyaikhtiyo Pagoda’ya gidin

Mon state otobüslerine binerek 160km uzaklıktaki bu ilginç pagodayı ziyaret edebilirsiniz. Pagodanın en önemli özelliği tepeye kurulmuş olması ve uçurumun kenarında durması. Uçurumdan aşağı düşecekmiş hissi veren altın bir kaya bulunuyor burada ve Myammarın çok önemli simgelerinin başında geliyor.

Pirinç tarlasında çalışan köylüler.
Pirinç tarlasında çalışan köylüler.

 

 

BİR CEVAP BIRAK