PAYLAŞ

ROMANYA KARPATLARINA BRAŞOV`A GİDİYORUZ

Ekim`in ortalarındayız, hava mevsim normallerinde seyrediyor yağmur çamur yok, bu mevsimde Braşov çok güzel olur dediler bindik arabaya tuttuk Romanya`nın yolunu. Romanya çokta uzak sayılmaz  Kırklareli Dereköy sınır kapısından çıktıktan 600km sonra Brasov`a ulaşıyorsunuz. 9-10 saat kadar sürecek yolu gözümüzde fazla büyütmeyip Bulgaristan Burgaz-(deliorman bölgesi) Shumen-Ruse yi geçtikten sonra ilk durağımız Bükreş`e varıyoruz.

1954 DOSTLUK VE BARIŞ KÖPRÜSÜ

Bulgaristan ile Romanyayı birbirine bağlayan köprü. Ruse`den çıktıktan sonra sınır Tuna nehrine varıyoruz, karşımızda Barış ve Dostluk köprüsü Bulgar tarafında pasaport kontrolü yok sadece köprüden geçemek için gişe var geçiş ücreti 8 leva. Köprünün yarısı Bulgaristan`ın yarısı Romanya`nın. Köprüyü geçtikten sonra Pasaport kontrolü var aynı gişe içerisinde hem Bulgar polisi hem Romanya polisi bulunuyor. Romanya`ya girişte aynen Bulgaristanda olduğu gibi vinetka almayı unutmayın.

Dostluk ve barış köprüsü

Romanya ilk olarak Eflak ve Boğdan beylikleri olarak tarihte yerine alıyor. 15.yy dan itibaren Osmanlı himayesine giren ülkenin en meşhur kralı III.Vlad tır yani Kazıklı Voyvoda. Kazıklı Voyvoda uzun yıllar Osmanlı imparatorluğuna direnmiş zalimlikleriyle ünlüdür. Kazıklı Voyvoda`nın zalimlikleri ünlü yazar Bram Stoker in Dracula romanı ve daha sonra çevrilecek birçok filme ilham kaynağı olmuştur.

İlk durağımız Bükreş oluyor fakat zamanımız kısıtlı olduğundan Bükreşde kalmayacağız gündüz vakti önemli gördüğümüz birkaç yere uğrayıp Braşov a devam edeceğiz. Bükreş 2,5 milyonluk büyük bir şehir, uzun yıllar komünizm etkisinde kalan Romanya`nın  başkentinde hala komünizm den izler görmek mümkün. Şehirde büyük ve tekdüze apartmanların birçoğu eskimiş, şehrin her yerinde raylı sistem var ancak buna rağmen inanılmaz bir trafik karmaşası var Bükreş`te. Romanya AB ye girdikten sonra Almanya`nın arka bahçesi olmuş araba fiyatlarınında buna bağlı olarak ucuz olduğundan dolayı aşırı bir trafik yoğunluğu olduğu söyleniyor, Bükreşte araba kullanırken çok dikkat etmek gerekiyor.

1947 yılından itibaren Romanya Sosyalist Cumhuriyeti olarak komünist partisi yönetimine geçen Romanya en kötü günlerini 1965 yılından sonra Nicolae Ceauşescu’nun (Çavuşesku) başa geçmesiyle yaşıyor. Çavuşeksu dönemininde uygulanan kötü politikalar ve dış borçların kapatılmaya çalışılması için kemer sıkma politikaları uygulanmaya başlanmış, dış borcu ödemek için kaynakların zorlanması gıda maddelerin halka karne ile verilmesi, evlerin 14 dereceden fazla ısıtılmaması gibi uygulamalar devreye girmiş.

PARLAMENTO SARAYI

Bükreş parlamento sarayı

Çavuşesko döneminin en ünlü ve tartışmalı eseridir. Bükreş Parlamento binası dünyada en büyük sivil yönetim binası, en ağır ve en masraflı binadır. Bina 92 metre yer derinliğine ve 86 metre yüksekliğe sahiptir. 1100 odası buluru ve 12 kattan oluşur. Çavuşesko döneminde kemer sıkma politikaları uygulanırken Romanya`nın 13.000 köyünden 6 bininin boşaltılıp yıkılması ve burada yaşayan insanların yeni kurulan apartmanlara yerleştirildiği bir dönemde böyle bir binanın yapılması halkı iyice hoşnutsuzluğa sürüklemiş. Bugün birçok Romanyalı için bu binanın utanç kaynağı olduğu söylenir.

HERASTRAU PARK

Bükreş`in iğrenç trafiğine daha fazla dayanamayıp hemen kendimizi Herastrau parkın kollarına bırakıp rahat bir nefes alıyoruz. Bu park gibi 4-5 tane daha park var Bükreş`te ama bana göre en güzeli burası. Park adını Herastrau gölünden almaktadır, gölün çevresine kurulan park 1.1km² lik alanı kaplamakta oldukça büyük bir parktır. Park bir bölümü köy müzesinden oluşmaktadır,  eski Romanya köylerindeki yaşamı anlatır giriş ücretlidir. Parkın diğer tarafında gölün çevresinde yürüyüş yolları, bisiklet yolları, yemyeşil çimenler, ağaçlar ve gölde yüzen ördeklerden oluşur.

Herastrau park

Herastrau parkta güzel vakit geçirdikten sonra Braşov a gitmek üzere yola çıkıyoruz, Bükreş Braşov arası 170 km. Braşov a yaklaştıkça Bükreş`in düzlüklerinden çıkıp Karpat dağlarının hakimiyeti altına girmeye başlıyoruz. Her yerimiz ormanlık yollar virajlı ve kalabalık araç kullananlar dikkatli olmak zorunda. Karpat dağlarında ayı popülasyonu çoğunlukta, yollarda hep ayı tabelaları var. Hünez kış gelmemesine rağmen dağların zirvelerinde kar var , yollar her ne kadar zorlu olsa da manzara inanılmaz.

BRAŞOV KALINACAK YERLER

Karpatları aştıktan sonra akşam saatlerinde Braşov a ulaşıyoruz. Braşov Romanya`nın 6.büyük şehri ve Transilvanyanın kalbinde yer almasından dolayı oldukça fazla turist geliyor, birçok otel ve ev pansiyonu var. Booking`ten kalabileceğimiz yerlere bakarken Jully Guest House`ı tercih ediyoruz, kaldığımız yer ev pansiyonu apartman  pansiyona çevrilmiş ve bir kaç tane 1+1 şeklinde daire bulunuyor. Daireler gerçekten çok temiz ve güzel donatılmış 4 kişi rahatlıkla kalabilir fiyatı biz kaldığımızda 35€ idi. Konum olarak merkeze on dakika yürüyüş mesafesinde, kalacak yer arayanlara tavsiye edebilirim.

BRAŞOV GEZİLECEK YERLER 

OLD TOWN bölgesi, tıpkı bizim istiklal caddesi gibi uzanan bir cadde ve sonunda büyük bir meydan. Cadde üzerinde çeşitli restoranlar, giyim mağazaları mevcut, gece geç saate kadar cadde üzeri kalabalık ve hareketli.

Braşov

PİATA SFATULUİ MEYDANI old townda caddenin sonunda büyükçe bir meydan tam ortasında küçük bir havuz var.

BELVEDERE Braşov`a geldiğinizde dağın tepesinde devasa BRASOV yazısını göreceksiniz. Teleferiğe binip buraya çıkarsanız tüm şehri ve çevreyi kuş bakışı izleyebilirsiniz. Teleferik fiyatları biraz pahalı isteyen yürüyerekte çıkabilir ancak en az 1 saat dağa tırmanmak zorundasınız, çok fazla yorucu olabilir.

BRAN KALESİ Braşov a 30km uzaklıktaki Bran ilçesinde olan Bran kalesi, romanda anlatılan Drakula`nın kalesine çok benzediği için Drakula kalesi olarakta bilinir. Şehir merkezinden kalkan otobüslerle gidilebilir. Kale Osmanlılara karşı savunma amaçlı yapılmıştır. Kale 2009 dan beri kalenin mirasçısı Arşidük Dominic tarafınan işletilmektedir. Kale aynı zamanda ülkenin ilk özel müzesidir. Kalenin ününden dolayı Bran şehri oldukça turist çeken bir yerdir. Kale etrafında bir çok yöresel ürün satan küçük dükkanlar bulunuyor.  Kale içerisinde çeşitli sanat eserleri sergilenmektedir ve giriş ücret ikişi başı 35lei dir.

Bran kalesi
Dracula (Bran) kalesi

PELEŞ KALESİ Brasov a 45km mesafede bunuluyor, Bükreş` ten Brasov`a giderken Siniai şehrinde yer alan kale hem bina olarak hemde doğa olarak harika. Kale bölgesine arabayla girmek için bir gişe var 15 lei verip arabamızla içeri giriyoruz. Girdikten sonra aracımızı kaleye en yakın otoparka aracı bıraktıktan sonra 15 dakkalık ağaçlarla çevrili ve yol kenarında  suyu buz gibi akan dere eşliğinde kaleye ulaşıyoruz. Romanyanın ilk kralı bölgeye geldiğinde buraya hayran olarak bir kale yapılmasını emretmiş ancak kalenin tamamlandığını göremeden kendisi ölmüş. 1875 yılında kalenin yapına başlanmış 1914 yılında yapımı tamamlanmış. Neo-Rönesans mimarisinde yapılan kale, Avrupa da  merkezi ısınmanın, elektriğin ve vakumlama sisteminin kullanıldığı ilk kale olma özelliğine sahip. Kullanıldığı dönem içersinde kalede bulunan 160 oda ülkenin önde gelen komünistlerinin ve birçok devlet adamının dinlenme mekanı olmuş.

Kale çevresinde hayvan postlarının ağırlıkta olduğu ve  diğer yöresel ürünlerin satıldığı küçük hediyelik eşya dükkanları, 2 restoran ve 1 otel mevcut. Özellikle hafta sonları kaleye birçok ziyaretçi geliyor ve kaleye giden yolda çok yoğun bir trafik oluyor.

Peleş kalesi
peleş kalesi

 

PELİŞÖR KALESİ 1899-1902 yılları arasında yapılan kale Kral Carol`un emri üzerine yeğeni ve sonraki kral Ferdinand için Peleş kalesine 100 metre mesafede konut olarak inşaa edilmiş.

Pelişör kalesi

PARK AVENTURA Brasov merkeze 8km uzaklıkta doğa ve adrenalin tutkunlarına hitap eden çok eğlenceli bir yer. Bünyesinde büyük bir göl bunuyor ve park içesinde kabiliyetine göre çeşitli zorluk  derecesinde oyunlar var. Ayrıntılı bilgi ve güncel giriş fiyatları için sitesini ziyaret etmekte fayda var. http://www.parc-aventura.ro/en/

Park aventura
Park aventura

GENEL OLARAK Brasov ve Bükreş`i 4-5 günde kolaylıkla gezilebilecek ekonomik balkan ülkeleri katogarisine koyabiliriz. 1 gece konaklama maliyeti 30-50€ , yeme içme maliyeti bir öğün 5-10€ ( daha ucuzda olabilir). Marketlerde bir kilo etin fiyatı 5€.

 

 

 

 

 

 

837 YORUMLAR

 1. Hi, i think that i saw you visited my web site thus i got here to return the favor?.I’m trying to in finding issues
  to enhance my website!I guess its adequate to make use of a few of your ideas!!

 2. I just want to mention I am newbie to blogging and site-building and really savored your web blog. More than likely I’m want to bookmark your website . You definitely have great articles. Appreciate it for sharing with us your web page.

 3. Hi would you mind sharing which blog platform you’re working with?

  I’m planning to start my own blog soon but I’m having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different
  then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 4. I just want to mention I am just beginner to blogging and certainly loved you’re web site. Likely I’m likely to bookmark your blog post . You surely have impressive stories. Thanks a lot for sharing your website page.

 5. I would like to thank you for the efforts you’ve put
  in penning this site. I’m hoping to view the same high-grade blog posts
  by you in the future as well. In fact, your creative writing
  abilities has encouraged me to get my own, personal
  site now 😉

 6. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each
  time a comment is added I get several emails with the
  same comment. Is there any way you can remove people
  from that service? Many thanks!

 7. wonderful put up, very informative. I’m wondering why the opposite experts of this
  sector do not understand this. You must continue your writing.
  I’m sure, you’ve a huge readers’ base already!

 8. Howdy! I understand this is somewhat off-topic but I had to ask.
  Does building a well-established blog such as yours require a massive amount work?
  I am brand new to running a blog however I do write in my journal everyday.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my personal experience and feelings
  online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers.
  Appreciate it!

 9. Hello there! I know this is kind of off topic but I was wondering
  if you knew where I could get a captcha plugin for my comment
  form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one?
  Thanks a lot! cheap flights 31muvXS

 10. Howdy! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog
  platform are you using for this website? I’m getting
  sick and tired of WordPress because I’ve had problems
  with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.

  I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 11. I am now not sure the place you are getting your information, however great topic.
  I must spend some time finding out more or figuring
  out more. Thanks for great information I used to be looking for this information for
  my mission. 34pIoq5 cheap flights

 12. I do not know if it’s just me or if everybody else
  experiencing issues with your blog. It appears as if some of
  the written text within your content are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well?
  This may be a issue with my internet browser because I’ve had
  this happen before. Many thanks

 13. Thanks for your marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you happen to be a great author.
  I will always bookmark your blog and will come back someday.
  I want to encourage you continue your great posts, have a nice morning!

 14. Amazing blog! Is your theme custom made or did you download
  it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make
  my blog stand out. Please let me know where you got your theme.
  Many thanks

 15. Nice post. I learn something extra tough on different blog sites day-to-day. It will constantly be promoting to check out material from various other writers and also exercise a something from their store. I?d prefer to make use of some with the material on my blog whether you don?t mind. Natually I?ll provide you a link on your internet blog site. Many thanks for sharing.

 16. You’re so awesome! I don’t believe I’ve read something like that before.
  So good to find somebody with some genuine thoughts on this subject
  matter. Really.. many thanks for starting this up.
  This site is something that’s needed on the internet,
  someone with a little originality!

 17. I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be what
  precisely I’m looking for. Do you offer guest writers to write content to suit your needs?

  I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on many of the subjects you write concerning here.
  Again, awesome blog!

 18. Woah! I’m really enjoying the template/theme of
  this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that “perfect balance” between usability and visual appearance.

  I must say that you’ve done a fantastic job with this.
  Also, the blog loads very fast for me on Firefox. Excellent Blog!

 19. I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much
  more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create
  your theme? Exceptional work!

  Look at my blog – FREE BACKLINKS

 20. Hmm it looks like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog writer but I’m still new to everything.
  Do you have any tips for beginner blog writers?

  I’d genuinely appreciate it.

 21. You’re so cool! I don’t believe I’ve read through anything like this before.
  So wonderful to find somebody with unique thoughts
  on this subject matter. Seriously.. thank you for
  starting this up. This site is something that’s needed on the
  internet, someone with a bit of originality!

 22. This design is incredible! You certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well,
  almost…HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you had to say, and
  more than that, how you presented it. Too cool!

 23. Nice post. I learn something new and challenging on blogs
  I stumbleupon every day. It will always be useful to read through content from other writers and
  use a little something from other websites.

 24. My brother recommended I might like this blog. He was once totallyright. This publish truly made my day. You can not imagine justhow so much time I had spent for this info!Thanks!

 25. This is the perfect website for everyone who wants to understand this topic.
  You know so much its almost hard to argue with you (not that I personally
  would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that’s been discussed for ages.
  Great stuff, just great!

 26. تختلف أنواع التمر في عدد السعرات
  الحرارية الموجودة بها، لذا، يجب الحرص على مراقبة الكمّ المتناول من التمر و تناوله باعتدال دون إفراط، لأنه يزخر بالسكر، و يمكن للإفراط في تناوله أن
  يُكسب.

 27. Birden fazla filmin yer aldığı köylü erotik filmde, küçük köy yerinde içindeki zilli kızı
  çıkartıp milleti ayartmak isteyen türban sex, köyün muhtarının kalbini çalacaktır.
  Köy muhtarı belge yerine sürekli bu kız damga basmaya başlar.
  Köy yerinde adı çıkan genç sarışın köylü güzel, köy erkeklerinin gözdesi olur.
  Durum böyle olunca köylü kadınlar, bu.

 28. Huntington Beach, Orange County, California, United States Ayesha Alexis Auciello,
  better known as Ayesha Erotica or Ayesha Nicole Smith is an American producer/songwriter and former
  singer/rapper residing in Huntington Beach, California.
  She has made music in a variety of genres, often focusing
  on themes of eroticism and sexual liberation.

 29. I am now not positive the place you are getting your information, but
  good topic. I must spend some time finding out much more or figuring out more.
  Thanks for great information I used to be on the lookout for this information for my mission.

  My web-site … tracfone coupon

 30. Admiring the time and energy you put into your website and in depth information you
  provide. It’s nice to come across a blog every once in a while
  that isn’t the same outdated rehashed information. Great read!

  I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

  Here is my blog :: tracfone coupon

 31. Search: Kim Degiulio. Kim DeGiulio deetsadmin February
  12th, 2015 We would like to thank Kim DeGiulio & her Kim Chiu poses in a bikini by the beach to mark her
  23rd birthday Limestone flooring throughout, motorized shades on all windows, custom millwork,
  sound system w/in wall speakers, Holly Hunt light fixtures, flat screen tvs, large terrace
  w/grill &.

 32. Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Thanks!

 33. Heya i am for the primary time here. I found this board and
  I in finding It really helpful & it helped me out much.
  I am hoping to present something again and help others like you aided me.

 34. We absolutely love your blog and find most of your
  post’s to be precisely what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content for you personally?

  I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a
  lot of the subjects you write with regards to here.

  Again, awesome blog!

 35. Howdy would you mind letting me know which hosting company you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must
  say this blog loads a lot faster then most.
  Can you suggest a good internet hosting provider at a fair price?
  Thank you, I appreciate it!

 36. You are so interesting! I don’t suppose I’ve truly read
  something like this before. So good to find someone
  with genuine thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up.
  This website is something that is required on the web, someone with a little originality!

 37. Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering
  which blog platform are you using for this website?
  I’m getting sick and tired of WordPress because
  I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good
  platform.

 38. After exploring a number of the blog articles on your website, I truly like
  your technique of blogging. I saved as a favorite it to my
  bookmark site list and will be checking back in the near future.
  Take a look at my web site too and let me know what you think.

 39. Hey this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get guidance from someone
  with experience. Any help would be enormously appreciated!

 40. You are so interesting! I don’t suppose I’ve read a single
  thing like that before. So great to find another person with a few unique thoughts on this subject.

  Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is something that’s needed on the internet, someone
  with a little originality!

 41. You’ll need $400 in cronos to qualify for the lowest tiered card that earns rewards and $400,000 for the top-tiered card. Each card tier has different rewards rates, ranging from 1% to 5%, and varying perks. The cards earn rewards in cronos, which are deposited into your crypto wallet in the Crypto app. You can then exchange cronos for US dollars, which can be used for purchases with the card. Previously known as the ‘Monaco Card’, the MCO Visa Card by Crypto is interesting because of its wide availability: USA, EU, UK, and Singapore. The reason why Crypto is on our crypto cards comparison list is that it is fee-free with up to 8% cashback in crypto rewards. What’s cool is there are no manual conversion steps, MCO Visa Card will automatically convert (with no commission!) to spend cryptocurrency instantly. Additionally, there is a benefit program that provides 100% rebates on popular subscriptions such as Spotify, Netflix, and Amazon Prime.
  https://hinokilimm.co.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=44260
  2. Crypto Staking: Crypto staking stores or holds the cryptocurrency over time in exchange for interest. The procedure frequently occurs in a staking pool using the proof of stake consensus approach. It enables you to consistently earn a specific percentage, especially if you retain it for a long time. Adventures In AI With Brave Rewards, you can earn tokens (called Basic Attention Tokens or “BAT” for short) for ads you see in Brave. You can choose which kinds of Brave Ads you see and earn from, such as images on the new tab page, push notifications, and more. The Crypto Welcome Promotion is for new, first-time Crypto purchases. If you have already purchased Crypto through SoFi, then you are not eligible for another Crypto welcome bonus. And if you already know what I’m talking about and have been trying to get your hands on some free crypto, this article may just be what you’ve been looking for.

 42. Я ввел в Яндекс запрос “казино на деньги” и первым в списке был сайт caso-slots.com. Здесь я нашел множество казино с игровыми автоматами, а также бонусы на депозит и статьи с полезными советами по игре, что сделало мой выбор в пользу этого сайта еще увереннее.

 43. Захотелось новых ощущений и я решил попробовать поиграть в онлайн казино. Сайт caso-slots.com стал моим проводником в этот мир. Теперь у меня есть список популярных казино и тех, где можно получить бонус на первый депозит.

 44. Искал в Яндексе место, где можно поиграть в казино на деньги, и вот он – caso-slots.com прямо на первом месте. Сайт порадовал большим выбором казино с игровыми автоматами, бонусами на депозит и статьями о том, как правильно играть, чтобы выиграть.