PAYLAŞ

   Çocuklu Seyahat Edenlere Önemli İpuçları

     Canınızdan çok değer verdiğiniz çocuğunuzla ilk defa bir seyahate çıkacaksınız. Çocuklar ile yolculuk yapmak düşüncesi çoğu zaman anne babaları endişeye sevk eder. Minimum 5 saat sürecek bir otobüs seyahati sırasında çocuğunuzun sıkılacağını, rahatsızlanacağını ya da tüm yolculuk süresince ağlayacağını düşünerek sizi strese sokuyor ve yolculukta sizi neleri beklediğini öngöremiyorsanız bu yazımıza önem vermeniz faydanıza olacaktır. İşte şimdi size çocuğunuzla yapacağınız yolculuk sırasında bütün sıkıntılarınızı giderecek önemli ipuçlarını istifadenize sunuyoruz. İstifadenize sunulan bu ipuçlarıyla hem siz hem de çocuğunuzla sıkıntısız ve kaliteli bir yolculuk geçireceksiniz. İşte çocuklu seyahat edenlere önemli ipuçları;

Seyahat öncesi Çocuğunuza Yolculuk Hakkında Bilgi Verin

     Yolculuğunuz uzun mesafeler sürecek ve oturduğunuz yerden saatlerce kalkmadan o yolculuğun bitmesini bekleyeceksiniz. Öte yandan çocuğunuzun da bu yolculuk serüveni hakkında bilgi sahibi olması en tabii hakkıdır. Seyahate çıkmadan evvel ona birlikte yolculuğa çıkacağınızı, otobüs seyahatinin nasıl geçeceği hakkında ona bilgi verin. Yolculuk süresince göreceğiniz yerleri, illeri, insanları vb. gibi şeyleri aktarmaya çalışın. Bu yapacağınız davranışla çocuğunuzu hazır bulunuş haline getirmiş ve karşılamağı şoklar karşısında yaşayacağı stresi de önlemiş olursunuz. Böylece çocukta yolculuk için farklı bir istek ve heyecan oluşacaktır. Biran önce yola çıkmak için can atacaktır.

Mümkünse Biletinizi ön taraflardan alınız

     Eğer mümkün ise koltuğunuzu ön taraflardan satın alın. Hem çocuk daha hoş bir yolculuk yapma hem de yolu seyretme imkânına sahip olacaktır.

Rahat ve Güvenli Seyahat İçin Uygun Bir Ortam Sunun

     Yola çıkacağınız otobüsle birlikte yola koyulmadan evvel çocuğunuzun rahatı ve güvenliği hakkında emin olmanız gerekiyor. En başta aynı koltuğa çocukla birlikte otururum düşüncesiyle tek koltuk satın almayın. Mutlaka çift koltuk alın. Aksi takdirde yolculuk sizi perişan etmeye bir sebep olabilir. Öte yandan yeni olan ve koltukları epeyce geniş olan 2+1 rahat otobüsleri tercih edebilirsiniz. Çünkü bu otobüslerin koltukları oldukça geniş olup, diz mesafesi de bir hayli fazladır. Dolayısıyla kucakta geçireceğiniz tek koltukla 5-6 saatlik seyahat bir yandan sizin bir yandan da çocuğunuz için işkence olacaktır. Ayrıca çocuğu cam kenarında oturtun. Çünkü çocuk cam kenarında yolu seyrederek gideceğinden hoşnut olacaktır. Eğer seyahatinizi problemli olacağını düşünüyorsanız seyahat zamanını çocuğunuzun uyku saatine denk gelecek şekilde ayarlamaya çalışın. Yani çocuğun uyku saati saat 21.00 ise siz otobüs biletini saat 20.00’ ye alabilirsiniz. Hem Böylece bir zaman sonra hem siz hem de çocuğunuz güzel bir uyku çekmiş olursunuz.

Eğlenceli Otobüs Seyahati İçin Eğlence Paketini Kullanın

      Şimdi otobüslerin birçoğunda koltuk arkasında eğlence paketi bulunmaktadır. Bu eğlence paketinde, filmler, animasyonlu filmler, çizgi filmler, müzikler ve oyunlar bulunmaktadır. Çocuğunuz için uygun olan bir eğlence paket türünü ayarlayabilirsiniz. Böylece çocukta eğlenceli bir zaman geçirmiş olur.

Seyahat Çantanız Olmalı?

      Yolculuk sürenizi düşünerek ona göre bir seyahat çantası hazırlayın. Örneğin yetecek kadar bebek bezi, temizleme mendili, iç çamaşırı ve giysiler gibi. Ancak diğer yandan otobüste verilen ikramlar çocuklar için sağlıklı olmayabilir, bundan ötürü yanınıza sağlıklı olan ve çocuğun her zaman yediği yiyecek ve atıştırmalıklardan almayı unutmayınız. Tüm bunlar çocuğu oyalayacaktır.

Çocuğun En Sevdiği Oyuncağını Yanınıza Alınız

      Çocuğun yine bir müddet oyalanması için en sevdiği oyuncağını yanınıza almayı unutmayınız. Böylece hem çocuk oyuna dalacak hem de siz rahat etmiş olacaksınız. Özellikle yatağa yattığı zaman yanına aldığı uyku arkadaşını almakta sizin için büyük fayda vardır.

Molalarda Hava Değişimlerine Dikkat!

     Uzun bir yolculukta siz ve çocuğunuzun hava alması ve sürekli oturduğunuz koltuktan kalkıp rahatlamak adına molaları mutlaka değerlendirin. Yalnız otobüs içi ile dışarıdaki havanın sıcaklık dereceleri farklıdır. Bundan dolayı dikkatli olmakta fayda vardır. Zira çocukların cildi hassastır ve narin deriye sahiptirler. Fazla güneşe ya da soğuğa gelemezler. Herkese şimdiden hayırlı yolculuklar dileriz.

BİR CEVAP BIRAK