PAYLAŞ

MANGAL KEYFİNİ BİRDE BÖYLE DENEYİN

Bugüne kadar mangal ile ilgili deneyimlerinizi bir kenara bırakın ve Japonların bu işi nasıl yaptığını deneyimleyin.

 Mangal deyince aklımıza genelde mesire yerlerinde, deniz kenarlarında, piknik alanlarında elinde yelpaze ile kömürün yanması için uğraşan yurdum insanı aklımıza gelir. Keyifli olduğu kadar biraz zahmetlidir de mangal yakmak. Genelde bu et pişirme işi bir kişinin üzerine kalır, bu durumda kenarda oturanlar etleri sabırsızlıkla bekler. Mangalcıbaşı haricindekilerin keyifleri yerindedir, sıcacık dumanı üzerinde etler gelir afiyetle mideye indirilir.

   Bangkok ve Pattaya da rastlağım AKA restaurant bu olaya farklı ve çok keyifli bir yön kazandırmış. AKA bir japon restaurant, Japonlar her konuda olduğu gibi et konusundada en iyisini yapmayı başarmışlar. Aka restaurantı Bankoktaki Central World AVM`nin en üst katında ve Pattaya`da Centralfestival AVM nin en üst kadında bulabilersiniz. Aka yazısını gördüğünüz her yerde hiç tereddüt etmeden içeri girin. İçerde sizi çok güleryüzlü bir personel karşılayacak ve içerisi son derece temiz.  Her masanın ortasında iki adet mangal bulunuyor, ama bu masalar öyle bildiğiniz masalardan değil, biraz daha teknolojik. Siz yerinize yerleşir yerleşmez elinde kocaman iki kitapla garson geliyor ve menünüzü veriyor. Secenek çok burada etin her çeşidi mevcut. Dana , ördek, kuzu, domuz, somon, midye, balık, tavuk hepsini bulabilirsiniz, dilerseniz hepsinden isteyebilirsiniz.  Siparişinizi verdikten sonra elinde kovayla  görevli geliyor ve çok güzel şekilde yanmış közlerinizi masaya yerleştiriyor. Kömürleri çok güzel yakıyorlar , bütün kömürlerin heryeri kıpkırmızı olmuş ve mangalın heryerine eşit derecede sıcaklık veriyor , kömürler böyle güzel olunca tabiki etin çok güzel pişmesini sağlıyor ve lezzetine lezzet katıyor.

japon-restaurant

AKA`YA GELİNCE NE YEMELİ? 

   Aka`ya yolunuz düşerse menü çok geniş olduğundan dolayı biraz kafanız karışabilir. Benim tavsiyem kırmızı etten yana olun derim, deniz ürünlerini heryerde yiyebilirsiniz ama böyle lezzetli bir eti heryerde yiyemezsiniz. Bir belgeselde izlemiştim Japonlar sığırlarını arpa suyu ile özel bir yöntemle besliorlar, sanırım etleri bu yüzden çok lezzetli.
Seçiminizi kuzu eti ve sığır etinden oluşan bir tepsiden yana yapmanız damağınızı oldukça şenlendirecektir. Burada etler tepsiyle geliyor, Türkiye`de olduğu gibi ortaya da bir sepet ekmek koymuyorlar o yüzden gözünüz ekmek aramasın. Ekmek yok diyede hiç canınız sıkılmasın çünkü tepside 1 kiloya yakın et var. Kırmızı et haricinde kesinlikle bir tabak ördek eti yemeden ayrılmayın. Benim burada en çok beğendiğim özel sosta dinlendirilmiş ördek eti oldu, yumuşacık ağızda eriyen kıvamıyla ördek etine on puan verdim.
Önünüzde cızır cızır etler pişerken mangalın üzerinde  bir sigara dumanı kadar bile duman olmadığını fark edeceksiniz. Japon arkadaşlar sistemi kurmuşlar masanın altındaki bir kanal sistemiyle çıkabilecek olan tüm dumanı restauranttan dışarı atıyorlar, siz mangal keyfini doyasıya yaşarken dumandan ve kokudan eser yok. Mangalınız önünüzde oturduğunuz yerden etinizi istediğiniz kıvamda pişirip daha dumanı üzerindeyken mideye indiriveriyorsunuz.
Ayran haricinde burada her türlü içkiyi bulabilirsiniz özellikle kırmızı şarap seçeneği ço fazla, etinizi yerken kendinizi ödüllendirip bir şişe kırmızı şarap açtırabilirsiniz böyle güzel bir etin yanında.

japon-mutfagi japon-yemekleri

YEDİM İÇTİM HESAP NE KADAR ÖDERİM?
Tayland`ın bir çok yerinde olduğu gibi burada`da fiyat hesaplı gelecektir.En altta resimde gördüğünüz gibi bir menü için 15$ ödersiniz. Buraya yolu düşen herkese afiyet olsun….

BİR CEVAP BIRAK