PAYLAŞ

 YER YÜZÜNDE BİR CENNET PHUKET

Phuket e ilk gittiğimden bugüne tam 22 ay geçmiş, yine dayanamıyorum ve tam sezon başlangıcına doğru kasım sonunda  yeniden Phuket`e merhaba diyorum, inanınki memleketi olsa insan bu kadar özler bende o kadar özlemişim.
Bu kez daha bilinçliyim, nerede kalacağım, nereye gideceğim, nerden alışveriş yapacağımı daha önceden tecrübe ettiğim için kendi köyüme gider gibi gidiyorum.  Phuket havaalanında uçaktan iner inmez kapı önünde Patong Beach e giden dolmuşları göreceksiniz 6-7$ a sizi otelinizin kapısına kadar bırakıyorlar.   Doğruca  eğlencenin kalbi Patong a gidiyorum. Bilenler zaten bilir Phuket in en haraketli yeri Patong tur, en işlek caddeside Bangla road.  Bangla road a yakınlığı nedeniyle  ikinci kez otel seçimimi Tiger inn olarak yaptım.
Phuket gezilecek yerler;   Phukette hemen hemen adım başı denecek kadar tur satan ofisler ve deskler bulunuyor. Mutlaka bu  turlardan tur satın alın ama alırken kalabalık olmamasına özen gösterin.  James Bond adası, Phi Phi adası, Smilan adası bu turların en gözde olanları, özellikle Phi Phi adası turunu tavsiye ederim , bütçeniz uygunsa speed botla gidin mutlaka. Bu turlara ödediğiniz her kuruşa fazlasıyla değecektir.
Patong civarında Patong beach başta olmak üzere 3 tane büyük ve meşhur beach var, sırasıyla Patong beach, Karon beach ve Kata beach. Patongtan ister dolmuşla ister taksiyle buraya ulaşmak çok kolay yaklakış 10km kadar yol. Enerjisi olanların yürümesini tavsiye ederim. En  kalabalık beach tabiki Patong beach, daha sonra Karon ve bence en güzeli ve en huzurlusu Kata beach.  Ailesi ile gelenlerin kesinlikle Kata beach kısmına gelip konaklamalırını tavsiye ederim.

kata-beach

Kata beach e gelirseniz plajın sonundaki bu barda uygun fiyata çok güzel içecekler içebilir ve yemek yiyebilirsiniz. Mojitosu nu kesinlikle denemelisiniz.

 Patong gece hayatı;   Bangla road ta hayat neredeyse hiç durmuyor, bütün barlar sıraya dizilmiş herkes deli gibi eğleniyor.  O kadar çok bar var ki isimlerini akılda tutmak imkansız ancak 3 isim büyük club olarak diğerlerinden ön plana çıkarak ayrılıyor.
Bagnla road üzerinde bulunan Seduction, hemen yanında Tiger club ve Tam karşısındaİlizion,  bu 3 club her gece ağzına kadar insanla dolup taşıyor ve genelde dünyaca ünlü dj ler çalıyor.

Alışveriş ; Patong da bir çok sokak satıcısı olduğu gibi, Jugnleceylon gibi  büyük birde alışveriş merkezide bulabilirsiniz. Bu alışveriş merkezinin altında çok büyük bir market var, buradan yiyecek içecek, tropikal meyveler alıp tüketebilir yada hazır pişmiş yemeklerden yiyebilir, aldığınız balığı, karidesi vb. deniz ürünlerini pişirttirip evinizde otelinizde yiyebilirsiniz.  Telefon almak isteyenler için bu alışveriş merkezi içinde Apple Store mevcut bilginiz olsun. Alışveriş merkezinin en üst katında ise birçok telefon dükkanı var , telefon alışverişlerinizi buradan yapabilirsiniz.

 jungceylon

Ne yenir; Tayland yemeklerinin tadı bize tuhaf gelebilir, alışık olmadığımız bir koku var, ben pek sevmedim tayland yemekleri denemek isteyenler Jungleceylon alışveriş merkezinin yanında,  geceleri yiyecek pazarı bulunuyor, rayı gezebilir, farklı yiyecekler gözlemleyip tanıda bakabilirsiniz. Tai yemeklerini sevmeyenler içinde çözüm çok fazla heryerde burger king, pizza hut yada yabancı ülke restauranları bulabilirsiniz.  Bangla Road sonundaki dönerci Türk ve döneri çok lezzetli kesinlikle tavsiye ederim.  Yine jungleceylan içinde çok şık ve gerçekten lezzetli yemekler yapan büyük restarunatlardan bulabilirsiniz, Burada irish time pub`ın da bir şubesi bulunuyor etleri inanılaz lezzetli, özellikle pazar günü giderseniz uygun fiyata, açık büfe sınırsız et yeme şansınız olur.

Bu gidişimde farkettimki 2 yılda Phukette değişen hiçbirşey olmamış, sokak satıcıları bile aynı de duruyor, burasıda tıpkı Mykonos gibi yıllar geçse bile hiçbirşey değişmiyor , belkide bu kadar çok sevilmesinin nedeni budur.

kata-beach-phuket

PHUKET`İ GEZMEK İÇİN KAÇ GÜN YETERLİDİR

Phuket çok büyük bir yer olmasa da civarda gezilecek çok güzel yerler olduğundan dolayı kesinlikle en az bir hafta ayırın, zamanı olanların 15 gün ayırmasını tavsiye ederim, burada zaman su gibi akıp gidiyor.

Hangi mevsimde gideyim; Phuket e hangi mevsim giderseniz gidin çok güzel olduğunu görecekseniz, hava her daim 30 derece civarında. Tabiki buranında bir yüksek sezonu var , o da Aralık, Ocak ve Şubat ayları, bu aylarda yağmur çok az yağıyor scaklar çok fazla bunaltıcı değil o yüzden bu aylarda Türkiyede kış yaşanırken siz gönül rahatlığıyla tatiliniz yapabilirsiniz, dezavantajı bu aylarda fiyatlar yüksek.   Sonbaharda giderseniz Muson yağmuru mevsimi, ancak gözünüzde büyütmeyin neredeyse günün her saati akşam 6 civarında bardaktan boşanırcasına yağmaya başlayan yağmur  saat 7 gibi bıçak gibi kesiyor. yani günün 1 saati ancak denk gelirsiniz yağmura,   hoşunuza bile gidecektir bu yağmır.

Ne kadar harcarım ; Geldik en merak edilen soruya,  Phuket te günlüğü 20$ a güzel bir otelde kalabilir, ortalama bir öğün yemeği 4-5$ yiyebilirsiniz.  Phukette fiyatlar Türkiye ile aynı diyebilirim, ancak alkol ve eğlence bize göre oldukça ucuz. 15 günlük bir gezi için 1000$ size rahatlıkla yetecektir.

BİR CEVAP BIRAK