PAYLAŞ

BÜYÜLEYİCİ ŞEHİR BUDAPEŞTE

Tuna boyunun romantik ve bir o kadar güzel şehri Budapeşte; Osmanlı´nın 150 yıl hüküm sürdüğü Budapeşte üzerine birde 2.dünya savaşını en ağır yaşayan şehirlerden biridir. 2.dünya savaşında %80 i yıkılan şehir günümüzde yıkılan binaların aslına uygunu yapılarak tarihini korumaya alınmıştır

student_agecnyBudapeşte´ye nasıl gidilir; Direk Budapeşteye geliyorsanız Uçakla gelmek en mantıklısı, ama bir gezi planı içindeyseniz, Prag, Bratislava, Viyana gibi şehirlerden geçecekseniz birçok tren var ve trenler oldukça konforlu ve lüks ancak tek sıkıntı bileti son güne bırakırsanız oldukça pahalıya gelecektir. Bir diğer alternatifte otobüsle geçmek, tren sevdanız yoksa otobüsle geçmek en mantıklısı. Prag ta Floren C metro istasyonu yanından kalkan Student Agency ve Euro Lines firmalarından Avrupanın heryerine otobüs bulabilirsiniz. Prag Budepeşte arası 20 euro ancak ISIC öğrenci kartı olanlar 13 euro´ya alabilirler. Otobüsler çok rahat ve konforlu hepsinde wifi ve elektriz prizi mevcut.

 

 

Budapeşte`ye ne zaman gitmeli Budapeşteyi gezmek için en güzel mevsim bahar aylarıdır, özellikle mayıs haziran döneminde giderseniz eminim çok zevk alacaksınız.

Budapeşte Prag kadar canlı olmasa´da Tuna nehrinin kattığı bir güzellik, şehrin tarihi dokusu ve yeşillikler içersinde oluşu harika bir güzellik katmış Budapeşte´ye. Şehri inşa ederken neredeyse hiç bir ağaç kesilmemiş gibi , adım attığınız her yerde yemyeşil ağaçların ve çimlerin  kokusunu hissedebiliyorsunuz. Şehrin bir çok yerinde yayalar için yürüyüş yolları ve bisikletliler için bisiklet yolları ayrılmış.
Budapeşte´de gezilecek yerler:  Tuna Nehrinin iki yakasında yer alan Buda ve Peşte şehirlerinin birleşmesiyle oluşmuştur Budapeşte, şehir genel olarak peşte tarafında yaşamakta, Buda tarafı iste biraz daha tepelik ve yeşilliktir. Evliya Çelebi, Buda’da 25 cami, 47 mescit, 12 medrese, 16 mektep, 2 hamam, 8 kaplıca, 9 han, 1 saat kulesi ve 1 bedesten bulunduğunu bildirmektedir. Bunların çoğu bugün ayakta değildir.
-Budapeşte kale bölgesi; Buda tarafında bulunur tuna boyuna vardığınızda tepede gözünüze çarpan görkemli yapıları görünce kale bölgesi olduğunu anlarsınız. Burada Kraliyet Sarayı, Macar ulusal galerisi, Balıkçı tabyası bulabilirsiniz.
 Geller`s tepesi: Tepeye çıktığınızda 14m yüksekliğinde Özgürlük Heykeli (Szabadság szobor)sizi karşılıyor. Şehrin hemen hemen her noktasından görülebilen piskopos Gellert’in adını taşıyan tepeye ilk olarak Osmanlılar tarafından yapıylan, daha sonra da Avusturyalılar tarafından çeşitli düzenlemeler yapıyan bir kale mevcut. Kaleye girmek için 1200HUF ödemelisiniz. Ulaşım, Tramvay 41, 47 ve 49; Moricz Zsigmond Meydanından 27 no’lu mini otobüs.İnternette bir çok yerde gördüğünüz muazzam Budapeşte fotoğrafları kalenin önündeki terastan çekiliyor. Tepeyi gezdikten hala enerjiniz varsa  ağaçlar arasındaki parktan aşağıya inin ve yolda surlar arasında  Gellert’in kendi heykeli ile fotoğraf çektirin.  Dileyenler Gellert Otelin karşısındaki Mağara Kiliseyi de (Cave Church) görme imkanı bulabilir.
p4270334
Gellert´s tepesi ; Burası 235m yükseklikte bütün şehri tepeden izleyebileceğiniz Peter Gellert´in heykelinin bulunduğu bir yer.

Gellert´s tepesi ; Burası 235m yükseklikte bütün şehri tepeden izleyebileceğiniz Peter Gellert´in heykelinin bulunduğu bir yer.

Gellert´s tepesi ; Burası 235m yükseklikte bütün şehri tepeden izleyebileceğiniz Peter Gellert´in heykelinin bulunduğu bir yer.

-Tarih müzesi; Kale bölgesinde bulunan müzede, içerisinde Macaristan ve Osmanlı tarihinden eserler görebilirsiniz. Yaz saati döneminde 10.00-18.00, kış saati döneminde 10.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Pazartesi günleri kapalı. Ücreti, yetişkin 1500 HUF, öğrenci 750 HUF; Budapeşte Kartınız varsa ücretsiz girebilirsiniz. .Buraya ulaşmak için otobüsle,  10, 16 ve 16A numaralar; Füniküler ile  (tek yön 1200 HUF, gidiş-dönüş 1800 HUF). Budapeşte tarihini merak ediyorsanız burası tam size göre.

Budapeşte Tarih müzesi
Budapeşte Tarih müzesi

-Parlemanto Binası; Peşte tarafında Tuna boyunda uzanan görkemli binadır, şaşırtıcıdır ki Parlemonte binasının etrafında bizimki gibi yüzlerce polis yoktur. Hatta bir tane makam arabası bile göremezsiniz, tam önünden tranvay yolu geçer ve tranvay kullanılır. Dilerseniz bir bilet alarak Parlemanto binasının içinide gezebilirsiniz.

Macaristan Parlamento binası
Macaristan Parlamento binası
Szentendre Tuna boyu
Szentendre Tuna boyu

-Szentendre; Burası Budapeşte´ye 20km uzaklıkta Tuna boyunda küçük bir turistlik kasaba. Önceleri Osmanlıdan kaçan sırpların sığındığı bir köyken bugün oldukça turistlik bir bölge olmuş, Türkiyeden gelen bütün turlar buraya mutlaka uğrar. Szentendre de Türklere ait  iki tane hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır.

-Margaret Adası; Tuna nehrinin ortasındaki bu ada 2,5km uzunlukta 500m genişlikte bol ağaçlı , yürüyüş parkurlu , bisiklet yolları olan ve içersinde kafeler ve oteller barındıran bir adadır. Akşamları rast gelirse burada açık havada opera bile dinleyebilirsiniz. Gecenin bir yarısı ormanlık alanda tek başına koşan kızlar bisiklete binen insanlar görmek Budapeştenin ne kadar sosyal bir yer olduğunu hatırlatıyor bize.

Budapeştenin kalbi Margaret adası
Margaret adası

Zincirli Köprü (szechenyi) : Tuna üzerinde bulunan 8 köprüden en güzelidir bence. Tuna üzerindeki köprülerin hepsi 2.dünya savaşı sırasında yıkılmıştır daha sonra 1 tanesi hariç bütün köprüler aslına uygun olarak yeniden yapılmıştır. Bu köprü aslanlı köprü olarakta bilinir, aslanları yapan heykeltraş kendine öyle güvenmektedir ki bir tane hata bulunursa  kendini köprüden aşağı atacağını söylediği sırada, bir marangoz çıkarak aslanların dilinin olmadığını söyler , gerçektende aslanların dili yoktur ve heykeltraş kendini Tunaya atar ama neyseki yüzme biliyormuş. ( aslanlar dinlenirken dillerini içeriye çekerler heykeltraş aslanları dinlenirken tasvirlediği için aslanlarda gerçektende bir hata yoktur).

Kahramanlar Meydanı; Macaristan´ın 1000.yıl anısına yapılmış bir meydandır. Meydanda bulunan heykeller Macarların hristiyanlığa geçişini anlatır. Meydanın arka tarafında büyük bir yeşallik alan yer almaktadır. burada çimenler üzerinde bikiniyle güneşlenen insanlar, yürüyüş yapanlar veya ortada bulunan havuzun boyunda sıralanmış kafelerde birşeyler yeme içme imkanı bulabilirsiniz.

-Termal banyolar; Budapeşte´de birçok termal banyo bulunmaktadır, en büyüklerinden biride Kahramanlar meydanının hemen arkasında bulunur. Giriş hafta içi 15euro dur. Buradan başka tuna boyunda da çeşitli kaplıcalar vardır.
-Tuna nehri tekne turu: Tuna boyuna indiğinizde birçok teknenin sizi tura davet ettiğini görürsünüz. Yemekli ve yekeksiz , 1 saatlik 2 saatlik olanları mevcut bütçenize göre size uygun olanı seçersiniz, birazda pazarlık yapabilirsiniz.
-Vaci Utca (walking street) : Burası şehrin en işlek caddesi diyebiliriz sağlı sollu kafeler, ünlü markaların mağazaları ve küçük bir meydanda yöresel yiyecekler satan standlarda oturup yemek yiyebilirsiniz. Fiyatlar şehrin diğer bölgerine göre biraz pahalı.
***PÜF NOKTASI***: Bütün bu saydığım yerleri Hop onn Hop off otobüslerle gezebilirsiniz. 3 farlı tur firması var fiyatlar 40 ile 55tl arasında değişiklik gösteriyor. Hepsi aynı turu düzenliyor  biraz pazarlık yapmakta fayda var. Bu fiyata hafif bir öğle yemeği ve bira ve sıcak içecekte dahil.  Her firmanın kırmızı hat ve sarı hat olmak üzere güzergahları bulunuyor ve bu hatlar şehrin heryerinden geçiyor, otobüslerin sağ tarafındaki koltuklarda  Türkçe menü seçeneğide var. Aldığınız bilet 2 gün boyunca geçerli oluyor , 2 günde şehri doya doya gezebilir aynı zamanda bu otobüsleri ulaşım içinde kullanabilirsiniz. Her ne kadar Budapeştede tranvay ve otobüslere binişte bilet sorulmasada kontrole denk gelebilirsiniz.

BADAPEŞTE YEMEK YEMEYİ SEVENLER İÇİN ÇOK GÜZEL FIRSATLAR SUNUYOR

Turistlik bir şehir olduğu için şehrin hemen her bölgesi kafe ve restaurantla dolu. En ünlü yemekleri Gulaş ancak bizdeki tas kebabının yada et yahnisinin biraz daha tuzlusu, yuvarlak ekmeğin içine koyup veriyorlar.

Burada her yerde Türk lokantası görebilirsiniz, Türk lokantası Türkiye´de de var deyip sakın boşvermeyin mutlaka bir döner yemelisiniz. Döneri oldukça büyük ve lezzelti yapıyorlar üzerine farklı bir sos döküyorlar. Diğer yemeklerinde porsiyonu oldukça büyük ve şehirde en ucuz yemekleri Türk restaurantalrında yersiniz.

  *** Tavsiye: ***Ancak hepsi bir kenara Trófea Grill Étterem ; bu harika yerde yemek yemeden dönmeyin. İçeride 200 den fazla çeşit yiyecek bulunuyor. Birbirinden lezzetli hazırlanmış yiyeceklerin yanı sıra kaz eti , ördek eti dahi bulabilirsiniz, et reyonundan istediğiniz et ve balığı seçip ızgaraya attırıyorsuz. Birçok tatlı çeşidide mevcut. İçeri giriş öğlen 13 euro, akşam  18euro 13 Euro karşılığında 2 saat boyunca sınırsız yemek yiyip sınırsı alkollü ve alkolsüz içki, çay , kahve içebilirsiniz.

BUDAPEŞTE GECE HAYATI SİZİ BEKLİYOR

Budapeştede gece hayatı genelde haftasonları oldukça canlı oluyor ama hafta içide sizi eğlendirecek birkaç yer sayabilirim. Morrisons2;  İçeri giriş 5tl, içerde farklı konseptlerde karaokeden diskoya, salsaya 3 bölüm var haftanın her günü dolu olan biryer.

   Gozsdu Udvar; Burası pasaj gibi bir yer birçok pub ve şarap evi bulunmakta ve haftanın her günü kalabalık mutlaka uğramalısınız.

Budapeşte´de Dikkat edilmesi gerekenler: Çok fazla olmasada dolandırıcılar denk gelebilir, sokakta yürürken normal görünümlü kadınlar sizi birşeyler içmeye davet edebilir gidip içtiğinizde hesap geldiğinde biraz şaşırabilirsiniz.

-Şehrin uzak noktalarında Genellikle Gellert tepesinde Bul karayı al parayı oynatanlar var kesinlikle denemeyin paranızı kaybedersiniz.

Budapeşte´de Nerede Kalınır:  Bu şehirde her bütçeye uygun otel ve hostel bulunmakta. Genelde fazla pahalı değil günlüğü 20tl ye bile temiz ve güzel bir hostel bulabilirsiniz. Booking.com dan bütçenize uygun bir otel seçiniz.

283 YORUMLAR

 1. Howdy! This blog post could not be written much
  better! Reading through this article reminds me of my previous
  roommate! He continually kept preaching about this.
  I will send this article to him. Pretty sure he will have a great read.
  Thanks for sharing!

 2. Hey there! I simply want to give you a huge thumbs up for the excellent info you have right
  here on this post. I will be returning to your web site for more soon.

 3. I like the valuable information you provide in your articles.

  I will bookmark your blog and check again here regularly.
  I’m quite sure I’ll learn lots of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 4. Hey there! I simply wish to offer you a big thumbs up for the
  great info you have got right here on this
  post. I will be returning to your web site for more soon.

 5. Awesome blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m planning to start my
  own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform
  like WordPress or go for a paid option? There are
  so many choices out there that I’m totally overwhelmed ..

  Any suggestions? Kudos!

 6. Wonderful work! That is the kind of info that
  are meant to be shared around the web. Shame on the
  search engines for now not positioning this submit higher!

  Come on over and visit my site . Thank you =)

 7. This is a very good idea! Just want to say thank you for the information, you have to share Coach Outlet Store Online . Just continue to write such a position. I will be your faithful reader. Thank you again.

 8. Hello there, just became aware of your blog through Google,
  and found that it’s really informative. I’m going to watch out for brussels.
  I’ll be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing.

  Cheers!

 9. Thanks for the marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you will be a
  great author. I will make sure to bookmark your blog and definitely
  will come back someday. I want to encourage yourself to continue your great
  job, have a nice evening!

 10. Hi, I think your website might be having browser compatibility issues.

  When I look at your blog site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, superb blog!

 11. I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never found
  any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  Personally, if all webmasters and bloggers made good content
  as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 12. I just want to mention I am just newbie to blogging and honestly enjoyed your website. Almost certainly I’m likely to bookmark your blog . You really come with exceptional writings. Thank you for revealing your web page.

 13. I just want to mention I’m new to weblog and honestly liked your web page. Probably I’m planning to bookmark your website . You really come with very good stories. Cheers for revealing your website page.

 14. I?m satisfied, I need to claim. Really rarely do I encounter a blog site that?s both enlightening and entertaining, and let me inform you, you have struck the nail on the head. Your concept is superior; the problem is something that insufficient people are talking smartly around. I am very satisfied that I stumbled across this in my search for something associating with this.

 15. I just could not leave your website before suggesting that I extremely loved the usual info an individual provide for your guests?
  Is going to be again incessantly to check up on new posts

 16. KAISERSLUST Plattform der Wiener Sex Scene Sex in Wien – Girls in Wien – Escorte Wien – Transen Wien – Hostessen Wien Escort Wien – Massagen Wien – Studios Wien – Laufhaus und Bordelle Wien Asiatinnen Wien – Sex in Wien – Kaiserslust – Der Kaiser hat Lust – Sex

 17. Hello! Would you mind if I share your blog with my facebook
  group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content.
  Please let me know. Many thanks cheap flights 34pIoq5

 18. First off I would like to say fantastic blog! I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind.
  I was interested to find out how you center yourself and
  clear your thoughts before writing. I’ve had a hard time clearing my mind
  in getting my ideas out there. I do take pleasure
  in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are
  generally wasted just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips?
  Cheers!

 19. The following time I check out a blog, I wish that it does not disappoint me as high as this set. I indicate, I understand it was my option to review, however I in fact thought youd have something intriguing to state. All I listen to is a bunch of whimpering regarding something that you could deal with if you werent as well busy looking for attention.

 20. Welcome to iBeautys Best, iBeautys Best is the number one destination for Latest Beauty Products. Here you can easily buy your desired product from all over the world with very reasonable price.

 21. Wonderful post. I discover something a lot more difficult on different blog sites everyday. It will certainly always be stimulating to review content from various other authors as well as practice a little something from their store. I?d favor to make use of some with the content on my blog whether you don?t mind. Natually I?ll give you a web link on your internet blog. Thanks for sharing.

 22. I was recommended this website by my cousin. I’m not sure whether this post
  is written by him as no one else know such detailed about my difficulty.
  You’re wonderful! Thanks!

 23. There are definitely a lot of details like that to consider. That is a terrific indicate raise. I provide the thoughts above as basic inspiration yet clearly there are concerns like the one you bring up where one of the most crucial thing will be working in truthful good faith. I don?t know if best methods have arised around points like that, however I make sure that your task is clearly identified as an up for grabs. Both children as well as ladies really feel the impact of simply a moment?s satisfaction, for the rest of their lives.

 24. David-Home Northeast is your premier source for all of your Real Estate investing needs. We provide a variety of solutions for sellers looking to sell fast and investors looking to grow their real estate investment portfolios for better returns. At David-Home Northeast, we are dedicated to improving and redeveloping the areas that we operate in. We specialize in helping sellers of distressed properties (single and multi-family homes, commercial, retail, bank REOs, etc.) find buyers looking to invest. Let us put our network of cash home buyers and private money lenders to work for you so you can say “David” to that old unwanted property.

 25. We are designed to make it simple to buy a wide variety of our product. We have a very high customer satisfaction rating. Our product list is really rich.Our delivery is fast and secured. That is the reason we shipped via UPS,USPS ,FedEx, DHL, etcWe guarantee all our products are 99.8 pure or you will receive a full refund.We believe in only selling the best quality and the purest products.Buy Iboga capsule for sale, Buy Ibogaine hcl ,Buy Ibogaine online, Order Iboga root bark, Order Ibogaine TA.http://www.ibogamarket.com/

 26. hi!,I really like your writing very so much! percentage we keep in touch more about your post on AOL? I require a specialist in this space to solve my problem. Maybe that is you! Looking ahead to peer you. |

 27. Natural Releaf CBD | New York CBD Store with locations in Murray Hill, NY | Upper East Side, NY | White Plains, NY Serving New York City, NY and Westchester, NY High Quality CBD Products With Lab Test

 28. An interesting discussion is worth remark. I believe that you must compose more on this subject, it might not be a taboo topic yet generally individuals are not enough to speak on such subjects. To the following. Cheers

 29. Howdy just wanted to give you a brief heads up
  and let you know a few of the images aren’t loading properly.

  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and
  both show the same outcome.

 30. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 31. HD 18476 21 min. Video viral chica sube en el techo.

  HD 76156 7 min. Video viral chica follando en el techo.
  HD 33202 2 min. Chica en el techo video viral yuriani.
  HD 21776 22 min. Chica colgada en el techo video viral.
  HD 80355 4 min.

 32. Sex üniversite kızları videosu. SELAM BEN BERNA SEX YAPMAK İSTİYORUM
  AMA GİZLİLİK ÇOK ÖNEMLİ BENİM İÇİN! NUMARAM: 32.
  Hd porno yasak filimler türkçe dublaj full
  ünlü mankenlerin pornosunu göster sex üniversite kızları videosu üçlü porno iki yarrak birden çok ateşli sıcak seks.

 33. Tek tıkla xnxx izlemek artık çok kolay. Doyumsuz milflerin zenci sikiyle buluştuğu, olgun kadınların götten sikilmeyi arzuladığı bir dünya düşünün. Bedava seks filmi izleyen bir çok yetişkin burada bir topluluk oluşturduk.
  Twitter da göreceğiniz türk ifşalarını internet ortamında aramanıza gerek.

 34. Thank you for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts
  and I am waiting for your next write ups thank you once again.

  Feel free to surf to my blog post: coupon

 35. Regardless of the result, the $1K $2K Pot-Limit Omaha game on CoinPoker has caught fire in recent weeks. With G, King’s Resort owner Tsoukernik, and other high-stakes players anteing up, more seven-figure pots are likely, which could be the catalyst crypto poker sites need. If you’re looking for a video poker game that’ll pay you to play, then Double Bonus Poker is for you! The payout for a 4-of-a-kind is twice of what you’ll get from Bonus Poker, which brings the payback percentage for this game to a whopping 100.17%! Casinos counter the generous payout on complete hands by reducing the pair payout from 2 to 1. If you’re looking to make a profit off of video poker, the proper mindset involves dedication and relentlessness. You must learn optimal strategy for your particular game and apply it rigorously. You must be prepared to compare bonus offers across casinos and choose ones that help minimize the house edge. You must be willing to stick to games with the best returns and to remain on top of the ever changing pay tables. Finally, you must play at casinos that offer the best video poker cashback. https://healthgazettezone.com/community/profile/trenadanglow180/ Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property. Punto Banco or baccarat gamble has always been a popular card game on gambling platforms. Crypto baccarat has only made it more attractive to the players continually trying to win the gambling platforms. It has always appealed to card players as the game is relatively easy to play, and the strategy is simple to comprehend. Consider using some of the value of your crypto holdings to create more conventional stability. By doing that, you allow the rest of your crypto holdings to become less of a gamble and more of a specific investing strategy. You’ll still have the theoretical upside of crypto, but you’ll also have a more reliable base to your financial planning strategy. Right now, cryptocurrency is still a highly speculative investment, and nobody knows where it will go. Unlike stocks, cryptocurrencies don’t have a long track record. And no matter how much you try to reduce your risk, there’s still a good chance you could lose money. If you’re a risk-averse investor, it may be best to steer clear of cryptocurrency for now.

BİR CEVAP BIRAK