PAYLAŞ

NEMRUT DAĞI KOMAGENE KRALLIĞI

Nemrut Dağı, Adıyaman ilindeki Kahta ilçesi yakınlarında Ankar dağları civarında 2.150 metre yüksekliğinde bir dağdır.Toros dağ silsilesinde bulunur. 1988 yılından beri millî parktır.Kommagene kralı Antiochus Theos, MÖ 62 yılında bu dağın tepesine, pek çok Yunan ve Pers tanrısının heykelinin yanı sıra kendi mezar-tapınağını da yaptırmıştır. Mezarda, bir kartalın başı gibi, tanrıların taş oymaları bulunur. Heykellerin diziliş şekli hiyerotesyon olarak bilinir.

Mezarda 1881 yılında Alman mühendis Karl Sester tarafından kazı çalışmaları yapılmıştır. Daha sonraki yıllarda yapılan kazılarda da Antiochus’un mezarı bulunamamıştır.

cendere-deresi

Benim gibi araçla gidecekseniz asla bu yolu tercih etmeyin, Malatya tarafından gelen yol çok götü, yılan gibi dağların arasından kıvrıla kıvrıla geliyor, seçeneğiniz varsa tercihiniz Mutlaka Kahta tarafından olsun. Ancak motorla gelecekseniz bu yollar size zevkli gelebilir oldukça güzel manzaralar var.

Eğer Malatya tarafından geldiseniz Dağın zirvesine 3km kala asfatl bitiyor, zamanınız ve enerjiniz varsa aracınızı kesinlikle Güneş motelin önünde bırakıp yürüyerek çıkmanızı tavsiye ederim, müthiş bir dugyu yaşamış olursunuz hemde aracınızı yıpratmamış olursunuz. Güneş Motel Dağın zirvesine en yakın motel olma özelliğine sahip Malatya tarafından gelenler için.
Eğer Kahta tarafından geliyorsanız yişe 1km aşağıya kadar asfatl yol geliyor buradan sonrasını merdivenle devam ediyorsunuz.

TANRILAR DAĞI NEMRUT
nemrut-heykeller

Zirvenin girişinde ormancılar karşılıyor sizi kişi başı 11TL giriş ücreti alıyorlar, öğrenci iseniz 5,5tl, dağa çıkacaklar mutlaka yanında para bulundursun sonra hayal kırıklığına uğramayın 🙂
Gürcü şarabını lazım olur diye bagaya atmıştım, ve gerçektende lazım oldu Nemrut un zirvesinde sizi iyice dinlendiriyor.

cendere

cendere-koprusu

Dağdan dönüş yolumuz Kahta istikameti oluyor, Dağdan kahtaya giden yol berbar bir durumda yolun yarısı toprak köylerin içinden geçiyor, yanlış yola girmiş hissine kapılabilirsiniz ancak endişe etmeyin yol gerçektende çok kötü. 15km kadar gittikten sonra nihayet yol asfalt oluyor, ancak yine dağların arasından aşağısı uçurum olan ve içinden müthiş bir dere akan vadilerden geçiyorsunuz. Dikkatli sürmekte ve yavaş gitmekte fayda var çünkü yol kesinlikle hata affetmez.

Yol artık düzleşmeye başlayınca Cendere köprüsüne de ulaşmış oluyorsunuz nihayet, zamanım kısıtlı olduğundan fazla resim çekme imkanım olmadı ama yukarıdaki resimdede görüldüğü gibi Cendere köprüsü oldukça güzel bir yer, hemen yanında piknik yapabileceğiniz yer var. Doğa tutkunlarınun Nemrut dağı Milli parkına hayran kalacağından hiç şüphem yok. Çadırınız varsa mutlaka bir gece kalmalısınız.

BİR CEVAP BIRAK