PAYLAŞ

10 YILDA 25 ÜLKE GEZDİ

Ayşe teyze Ayder yaylasında gezerken ayağı burkuldu ve otostop yaptı. O sırada Yoldan geçmekte olan çift Emre ve Tülin Öztemel  Ayşe teyzeyi arabalarına aldıktan sonra en yakın durağa bırakıp ayrıldılar. İstanbul’a ulaştıklarında  arabalarında Ayşe teyzenin unuttuğu eski model fotoğraf makinesini buldular. Makinenin sahibine ulaşmak için fotoğrafları inceleyen çift hayretler içinde kaldılar, çünkü fotoğraf makinesinde Ayşe Teyzenin birçok ülkede çekilmiş fotoğraflarını  gördüler.  Nepalde file binerken,  Çin seddinin önünde, Pisa Kulesini tutarken, Kremlin Meydanında, Hindistan’da,  Singapur’da, Dubai’de, Tibet’te, Suriye’de çekilmiş onlarca fotoğraf…

Öztemel çifti uzun bir uğraş sonucunda facebook aracılığı ile Ayşe Teyzeyi İzmir’de buldular ve  hiç yanından eksik etmediği fotoğraf makinesini kendisine ulaştırdılar.

SEYAHAT ETMENİN DAYANILMAZ ÇEKİCİLİĞİ

3 çocuk 6 torun sahibi Ayşe Teyze 10 yılda 15 ülkeyi görüp gezmiş.  Ne yaşı, ne dil eksikliği, ne yorgunluk, ne aç kalma korkusu, ne kısıtlı maddi olanaklar onu seyahat etme isteğinden uzaklaştıramamış. Her yıl en az 1-2 ülke gezmiş. Hem de evinden, memleketinden çok uzaklarda bir ülkeler. Seyahat etmenin dayanılmaz çekiciliği Ayşe Teyzeyi de içine almış.

Ayşe teyze olayı bize  seyahat etmenin yaş, dil, ırk, din, renk ayrımı gözetmeyen bir yaşam tarzı, hatta günümüzde  hayatımızın önemli bir ihtiyacı olduğunu kanıtlıyor. Eminim Ayşe teyze birçok kişiyi seyahat etmede öncülük edecektir. ‘Ayşe teyze  gittiyse ben niye gitmeyeyim?’ sorusunu birçok kişi kendisine soracaktır.

Ulaşım ve iletişimin çağ atladığı bugünlerde artık Ayşe teyze gibilerini  dünyanın her noktasında  ve her daim görmek mümkün. Bizim şaşırdığımız ve garipsediğimiz  bu olay Avrupa için en az 50 yıldır çok sıradan bir konu…

‘Bavulum her zaman yatağın altında hazır beni bekliyor’ diyor Ayşe teyze….

BİR CEVAP BIRAK