PAYLAŞ

MONTREAL GEZİ REHBERİ

Kanada`nın en büyük ikinci şehri olan Montreal, özerk bölge olan Quebec eyaletine bağlıdır.  Kuzey Amerika’da ki yaşam standardı  en iyi şehirler arasında ilk on içinde yerini almıştır. Kuzey Amerika`nın Paris`i olarak bilinen bu şehir ismini ise Fransız bir  denizci olan Jacques Cartier’in 15.yy da yaptığı bir ziyareti sırasında çıktığı tepeye Mont-Royal demesi üzerine şehrin ismi Montreal olarak kalmıştır. Fransız denizci anısına şehirde bir meydan ve köprü yer alır.  Şehir o kadar güzel tasarlanmıştır ki Unesco tarafından şehir tasarım ödülü almıştır.

Newyork`tan araba ile geçtiğimiz Montreal ortalama 5-6 saat sürüyor. Şehir merkezine ulaştığınızda cıvıl cıvıl insanlar ve kalabalık şehir merkezi  hoşumuza gidiyor. Otele yerleşip bir güzel dinlendikten sonra Montreal sokaklarını keşfetmeye hazırız.  Bir şehri en güzel keşfetmenin yolu ise yürüyerek gezmektir ve uzun uzun yürüyüp şehri keşfetmeye başlıyoruz. Montreal metrosu ve otobüs ağı çok yaygın ve kullanışlı yürümek istemeyenler rahatlıkla kullanabilirler.  ayıramayacaklar için iyi bir alternatif olacaktır.  Tek yön toplu taşıma bileti 3 C$.

MONTREAL GEZİLECEK YERLER

Şehrin her yeri cıvıl cıvıl haraketli insanlarla dolsada bazı caddeler diğerlerinden daha haraketli ve canlı,  Rue Sainte Catherine caddesi, St.Laurent Boulevard, Rue Sherbrooke, Rue St.Denis. caddeleri ise şehrin gezilecek yerlerinin toplandığı caddalerin başında geliyor.

Saint Catherine road, şehri bir uçtan bir uca adeta ikiye bölen toplamda 15km uzunluğunda bol mağazalı ve restaurantlı haraketli bir cadde.

St. Laurent caddesi yine aynı şekilde şehri ikiye bölüyor ama bu sefer kuzeyden güneye bölüyor ve toplam uzunluğu 11 km. Saint catherin de olduğu gibi kafeleri ve barlarıyla her zaman insanlarla  dolan bir cadde.  Montreal`in diğer yerlerine göre daha kozmopolit olan bu caddede dünya mutfağının bir çok örneklerini bulup tadına bakabilirsiniz.  Uyarmam gereken bir konu ise bu iki caddenin kesişim noktası geceleri pek tekin olmuyor, uyuşturucu arıyorsanız bu caddelerin kesişimine gitmelisiniz.

Montreal şehir merkezi ise downtown olarak bilinir, şehir merkezinde ; ünlü McGill Üniversitesi kampüsü, mağazalar, restoranlar, kiliseler ve müzeler bol miktarda bulunur. Şehir merkezinde bulunan sokakların bir çoğu alışveriş merkezleri ile birbirinen birleştirilmiş, soğuk kış günlerinden korunmak için adeta bir yer altı şehri yaratılmıştır. Yer altı şehri dediysek gerçekten yer altı şehri çünkü uzunluğu 30 kilometre civarında ve içesinde oteller bile bulunuyor.

St.Joseph Bazilikası yönünüzü kuzey batıya çevirdiğiniz zaman 97m  yüksekliği şehrin arasından sıyrılan dünyanın en büyük bazilikalarından bir tanesi. İçerisini gezmek isteyenler ücretsiz bir şekilde gezebilirler.

Benim için şehrin en güzel yeri, Parc du MontRoyal dir. Şehrin içine harika bir tasarımla yerleştirilmiş bu park nefes almak ve binalardan sıkılanlar için bir kaçış noktası, parkta herkesi spor yaparken, bisiklete binerken görebilirsiniz. Kış aylarında paten yapmak veya kızakla kaymak burada yaşayan insanların en çok yaptığı sporların başında geliyor.  Parkın tepesine mutlaka çıkmalısınız çünkü harika bir şehir manzarası sizi bekliyor. Park o kadar güzel tasarlanmış ki tepe noktasına çıkmak için zorluk  derecesine göre değişik alternatifler bulabilirsiniz.  Yaz aylarında burada tam tam festivali yapılıyormuş ayrıca tepede bir de çalmak isteyenler için bir piyano koymuşlar ve dileyen herkes çalabiliyor.

Old Town denilen bölge ise en sevdiğim diğer yerlerden biri, 17 yy dan kalma taş binalar ilk günkü gibi korunmuş bir çoğu restaurant ve müze olarak kullanılıyor. Şehrin en turistik bölgelerinden olan Old Town da faytonla gezi yapabilirsiniz.

Old town

Le Village in bir diğer adı ise Gay Village yani bu bölgede genellikle gay ve lezbiyenler yaşıyor. Dans kulüpleri, restaurantlar, barlar ile oldukça canlı ve haraketli bir bölgedir.

Notre Dame Bazilikası İrlanda kökenli mimar James O’Donnell tarafından neo gotik tarzda 18yy da yapılmıştır. Ahşap oymaların üzeri altın kaplamadır. Bu ünlü klisinin nikah salonu çok popüler hatta Celine Dion bile bu klisede evlenmiş. Düğün törenleri için yoğun talep gören kilisede evlenmek isteyenler 2 yıl sıra beklemek zorunda. Gezmek isterseniz giriş ücreti 5C$.

Notre damme bazilikası

St.Laurence Nehrinde yer alan Old port yani eski limandan kalkış yapan teknelere binip nehir turu yapabilirsiniz. Nehir turu sabah kahvaltılı ve akşam yemekli olarak iki ayrı seçenek şeklinde satılıyor. Bölgenin bir başka özelliği ise The Montreal Science Center (bilim merkezi)  bu bölgede King Edward iskelesinde yer alıyor. Bu bölge çocukları ve gençleri bilime yönlendirmek için düşünülmüş.

Çin mahallesi ise old tow un çok yakınında yer alıyor. Çin yemeklerini seviyorsanız buradaki restauranlarda yemek yiyebilirsiniz.

Latin mahallesi ise haraketli bölgelerden biri gece hayatına meraklı olanlar bu bölgeyi mutlaka ziyaret etmeli.

KANADA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER VE FİYATLAR

 • 30 dan fazla müzenin hepsini görmeyi düşünün müze meraklıları museum pass alırlarsa çok daha ekonomik olur.
 • Gündüz saatleri içerisinde yolların sağ şeridi otobüs ve taksiler için.
 • Montreail gezmek için en uygun zaman yaz ayları ancak fiyatların diğer aylara göre iki katı olduğunu bilmelisiniz, yinede değer çünkü önemli festivaller hepsi bu aylarda.
 • Formula 1 severlerin Haziran ayında gelmeleri gerekiyor.
 • Kışları bildiğiniz kış aylarına benzemez kalın giyinin.
 • Aracınızı yol kenarındaki otopark makinelerinden fiş alarak bırakabilirsiniz, yarım saati 1C$
 • Araba ile gelenler şehir çıkışındaki yoğun trafiğe hazırlıklı olsunlar.
 • Normal bir restaurantta bir yemek 15C$ civarı.
 • Burger king yada mc donalts bir menu 9C$
 • Bir aylık ev gideri (ısınma, su, elektrik vb.) 95C$
 • 1KG domates 5C$ ve 1kg muz 2C$
 • Şehir merkezinde bir aylık ev kirası 800-900C$, şehir dışında ise 600C$ civarı.
 • Bir bira fiyatı restaurantta 6C$, markette 2,5C$

 

BİR CEVAP BIRAK