PAYLAŞ

Yedi kez dünya turu yapan ve en çok seyahat edenler listesinde ikinci sırada yer alan gezgin bu işi neden yaptığını ve nasıl ucuza getirdiğini anlatıyor.

Barcelonalı Jorge Sanchez 62 yaşında. 193 ülkeye ve çok sayıda bölgeye giden Sanchez en çok gezenler listesinde ikinci sırada yer alıyor.

Yoksul bir aileden gelen Sanchez 13 yaşında okulu bırakıp yollara düşmüş. Gezdiği ülkelerde düşük ücrete geçici işlerde çalışmış. Avustralya’da çiftlikte, New York’ta restoranlarda, Peru’da altın madeninde çalışmış.

Hindistan’da köprü altında, Çin’de telefon kulübesinde, Brezilya’da ağaçta, Liechteinstein’da morgda, Kolombiya, Paraguay, Gürcistan ve Afganistan’da cezaevinde, birçok ülkede ise tapınaklarda kalmış.

Sanchez’in sade bir felsefesi var. O dünyayı dolaşmayı kutsal bir yolculuk ve bilgi arayışı olarak görüyor. Dünyayı anlamak için görmek gerektiğine, ama aynı zamanda her gezginin dönüş zamanını da bilmesi gerektiğine inanıyor.

13 yaşında Sahra’ya gidiş

Sanchez 13 yaşında ailesinden gizli Mayorka adasına gitmek için Barcelona’dan bir tekneye binmiş. “Ailemin üzüleceğini biliyordum. Onlara bir mektup bıraktım; gittiğimi ve geri döneceğimi söyledim” diyor.

“O zamanlar İspanyol Lejyonu Batı Sahra’da küçük yaştaki çocukları gönüllü asker olarak kabul ediyordu. 1968’de orası hala İspanya sömürgesiydi. Lejyonda iki gün geçirdim, ama sevmedim; maksadım seyahat etmek, Moritanya’ya gitmekti. Ama pasaportum olmadığı için giremedim. Lejyondan ayrıldım.”

18 yaşında pasaportunu aldığında otostopla 11 Avrupa ülkesini dolaşmış. Masraflarını çıkarmak için farklı şehirlerde farklı işlerde çalışmış Sanchez.

“Amacım dil öğrenmek ve iyi bir gezgin olmaktı. Avrupa’da iki yıl aylak aylak dolaştıktan sonra askerlik için İspanya’ya döndüm. Franco döneminde askerlik zorunluydu.”

Bulaşıkçılıktan madenciliğe

Avrupa’da dolaşırken birçok işte çalışmış Sanchez. Paris’te diş laboratuvarında çalışarak, İtalya’da pazarda peynir satarak, Filipinler ve Endonezya’da satranç oynayarak kazanmış hayatını. Peru ormanlarında altın madeninde, New York’ta restoranlarda bulaşıkçı olarak çalışmış.

“Akla gelebilecek her işi yaptım, ama bir mesleğim yok. En düşük ücretli işlerde çalıştım. Şimdi de haftada bir gün Barcelona havaalanından yolcu taşıyorum.”

Geceyi morgda geçirmek

Gittiği her ülkede en az bir gece kalmış Sanchez. Liechtenstein’da oteller çok pahalı olduğundan gece bulduğu bir yere sığınmış uyumak için.

Sabah 5’te bir cenaze arabasının sesiyle uyanmış. Bir tabut çıkarıldığını görmüş. O zaman anlamış ki bir morgda uyuyor.

Brezilya’da ise otelde kalacak parası olmadığı ve soygunculardan korktuğu için bir geceyi ağacın tepesinde geçirmiş. Hindistan’da köprü altlarında, Çin’de ise bir telefon kabininde kalmış.

1986’da Ekvador ile Kolombiya sınırında birilerinin kendisini takip ettiğini görünce bir cezaevine sığınmış ve bekçilerden yardım istemiş. Geceyi orada bir hücrede mahkumlarla birlikte geçirmesine izin vermişler.

“Birçok geceyi de dini yapılarda geçirdim. Hindistan’da Hindu tapınaklarında, Uganda ve Tanzanya’da Sih tapınaklarında, Özbekistan’da Müslüman tekkelerinde, Kongo’da Katolik kilisesinde, Japonya ve Bangladeş’te Budist tapınağında, İsrail ve Brezilya’da Yahudi sinagoglarında kaldım.”

Sanchez gerçek bir gezginin Birleşmiş Milletler’in tanıdığı 193 ülkenin tamamında en az 24 saat geçirmesi gerektiğine inanıyor. Kendisi Tacikistan dışında her ülkede bunu yapmış. Oraya bu amaçla yeniden gitmeyi planlıyor.

Az parayla gezmek

Çok az para harcayarak gezmesinin yoksul insanlara da esin kaynağı olmasını umduğunu söyleyen Sanchez şöyle devam ediyor:

“Seyahat için harcayacağınız parayı düşünürken evde kaldığınızda yapacağınız harcamayı da düşmeniz lazım. Hindistan, Endonezya, Filipinler, Bolivya, Peru, Fas, Mozambik gibi ülkelere gidip birkaç ay kalmak evinizde kalmaktan daha ucuza gelebilir.

“Pahalı otellere gitmiyorum. Yurtlarda, pansiyonlarda kalıyorum. Pazardan alışveriş yapıyorum. Otel masrafım olmasın diye seyahatlerimi geceleri otobüs ve trenle yapmaya çalışıyorum. Çoğu ülkede dil öğretmenliği yapabilir, Avustralya ve Yeni Zelanda’da çiftliklerde çalışabilirsiniz.”

Ne zaman gezmeli?

İnsanlara yaşlılık için para biriktirmeyi mi yoksa gençken gezmeyi mi tavsiye ettiği sorusuna Sanchez şöyle cevap veriyor:

“Bazı insanlar ömür boyu çalışıp emeklilikleri için para biriktirir. Bu sırada yılda bir iki kez turist olarak bir yerlere gidip tatilini yapar. 60’ından sonra da sanki kaybedilen zamanı tazmin etmeye çalışırcasına yoğun bir seyahate başlar.

“Ben 30 yılımı yollarda geçirdim. Şimdi ise 62 yaşındayım; hiç param yok, bundan sonra da kazanamam. Zamanını eğlenceyle geçiren ağustos böceği ile çalışıp kışlık yiyeceğini biriktiren karıncanın hikayesi gibi. Ben ağustos böceğiyim, bundan pişmanlık da duymadım. Seçtiğim hayattan mutluyum, sonuçlarına da katlanmam lazım.”

İnsan gezgin mi doğar?

Sanchez bir şeyler öğreneceği yerleri gezmeyi tercih ettiğini söylüyor. “Gezmek bir üniversitedir ve ben de hala öğreniyorum” diyor.

Yıllar önce ilk eşi gezmeyi bırakıp yerleşmesi için ona bir ültimatom vermiş. İnsan gezgin mi doğar yoksa yerleşik hayatta da mutlu olur mu sorusuna şöyle yanıt veriyor Sanchez:

“O zamanlar yeterince olgun değildim. Eksiklerimi giderilmiş hissetmiyordum. Daha fazla bilgi edinmeye, kendimi geliştirmeye ihtiyacım vardı ve bunu ancak dünyayı gezerek yapabileceğimi düşünüyordum.

“Bugün ise insanın yaşamında gezmekten önemli şeyler de olduğunu biliyorum. Asıl önemli olan ailedir. Ama bunu anlamak için dünyanın etrafında yedi kez tur atmam gerekti.

“Gezmek bir yaşam biçimi, bir öğrenme aracıdır gençlik yıllarında. Ama yaşamda daha önemli şeyler de var. ‘Gezmek benim için çok yararlı oldu, ama artık ihtiyacım yok buna’ diyeceği anı bilmeli insan.”

Gezme arzusuyla yanıp tutuşanların bu isteklerini gerçekleştirmeleri gerektiğini, aksi halde yaşayan ölüler haline döneceklerini söylüyor Sanchez.

“Önemli olan gezmek ya da gezmemek değil, insanın kendi yolunu bulmasıdır. Gezmeyi kaderiniz olarak görüyorsanız, bunu yapmanız gerekir. Paranızın olup olmaması önemli değildir. Yaparken bir yolunu bulursunuz. Bu hep böyle olmuştur.”

Ucuza gezmenin yolları

Otostopun en ucuz seyahat şekli olduğunu, birçok ülkede şoförlerin hala otostopçuları arabasına aldığını söylüyor. Latin Amerika’nın birçok ülkesini bu şekilde gezmiş.

Sezon dışı dönemlerde ucuz uçak bileti almış. Gecesi 5 dolara yurtlarda kalmış. Pahalı ülkelerde ise geceyi dışarıda geçirmiş çoğu zaman. Hastanelerin bekleme salonlarını, tren istasyonlarını kullanmış. Bazı yerlerde edindiği arkadaşları davet etmiş evlerine.

“Barcelona’da ise seyahate para biriktirmek için rahip gibi yaşıyorum. Gezerken günde 10 euroya geçinebilirim. 5000 euro ile altı aylığına dünya turuna çıkabilirim.”

Her ülke bir ders’

Avrupa’yı dolaşarak geçirdiği iki yılda dünyayı gezmenin kaderi olduğunu fark etmiş Sanchez. Üniversiteye gitmediği için her kıtayı ve ülkeyi bir ders olarak algılamış.

1982-84 yılları arasında yaptığı ve 46 ülkeyi dolaştığı ilk dünya turu 1001 gün sürmüş. 2003’te BM üyesi son ülke olarak Somali’ye gitmiş.

Yedinci ve sonuncu dünya turunu bu yıl tamamlamış. Çocukken okuduğu Sinbad’ın Serüvenleri adlı kitapta gemici Sinbad dünyayı yedi kez dolaştığı için kendisi de bunu yapmak istemiş.

Yoldaki sorunlar

Yolda karşılaştığı sorunları ise şöyle sıralıyor Sanchez:

“Johannesburg’da soyuldum, ama Güney Afirka’yı seviyorum hala. 1989’da Pakistan’dan Afganistan’a vizesiz geçmeye çalışırken casus sanılıp tutuklandım ve Kabil’de dört ay hapiste kaldım. 2007’de Abhazya’dan Gürcistan’a geçmeye çalışırken üç gün hapiste tutulup 2000 euro para cezası ödemek zorunda kaldım.”

2017 seyahat planı

Sanchez Tacikistan’a ve bir gün bağımsızlığını alma ihtimali olan Dağlık Badahşan özerk cumhuriyetine gitmek istiyor. “Tacikistan bir gece kalmadığım tek BM ülkesi, bu nedenle tekrar gitmek istiyorum” diyor.

Ayrıca Rusya’da Yenisey Nehrinde tekneyle dolaşmayı, Evenki halkının yaşam tarzını gözlemeyi umuyor. Şimdi bir yaşında olan oğlu Lazaro beş-altı yaşına bastığında onunla birlikte dünyayı dolaşmak, gezegeni ve insanları anlayıp ruhunu geliştirmesine katkıda bulunmak istiyor.

“Kitap okuyarak yüzme öğrenilmez; kendinizi denize ya da havuza atmanız gerekir… Dünyayı tanımak için de gezmeniz gerekir.”

191 YORUMLAR

 1. I like the helpful info you provide in your articles.
  I’ll bookmark your blog and check again here regularly.
  I’m quite sure I’ll learn many new stuff right here!

  Good luck for the next!

 2. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?
  My site has a lot of unique content I’ve either authored myself
  or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any methods to help stop content from being ripped
  off? I’d genuinely appreciate it.

 3. I seriously love your site.. Great colors &
  theme. Did you make this amazing site yourself? Please reply back as I’m trying
  to create my own website and would like to learn where you got this from or just what
  the theme is named. Cheers!

 4. I think that what you said made a great deal of sense. However, think on this, suppose you wrote a catchier post title?

  I ain’t suggesting your content isn’t solid., but suppose you added a headline that makes people desire more?

  I mean 7 kez dünya turu ve 193 ülke – Her Tatil Unutulmaz Bir
  Maceradır is kinda plain. You should look at Yahoo’s
  home page and see how they write post titles to get
  viewers to click. You might add a video or a related pic or two to get people interested
  about what you’ve got to say. Just my opinion, it would bring your
  posts a little livelier.

 5. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this fantastic blog!
  I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google
  account. I look forward to fresh updates and
  will share this website with my Facebook group.
  Talk soon!

 6. I do not know if it’s just me or if perhaps everyone else experiencing issues with your website.
  It looks like some of the text within your content are running off the screen. Can somebody
  else please provide feedback and let me know if this is
  happening to them as well? This could be a problem with my browser because I’ve had this happen previously.

  Thanks

 7. Greetings! I’ve been following your website for a long time now and finally got the bravery to go ahead and
  give you a shout out from Houston Tx! Just wanted to say keep up the good work!

 8. Excellent blog here! Also your web site loads up very fast!

  What host are you using? Can I get your affiliate
  link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 9. Hey! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to
  make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing
  from my iphone4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this issue.
  If you have any suggestions, please share. Many thanks!

 10. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your site provided us with valuable information to work on. You’ve done an impressive activity and our entire neighborhood
  will probably be thankful to you.

 11. I simply want to say I am just very new to blogs and definitely liked your website. Almost certainly I’m want to bookmark your blog post . You really come with wonderful article content. Many thanks for sharing with us your website.

 12. Great beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe
  for a weblog web site? The account helped me a acceptable deal.
  I were tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright transparent idea cheap flights 32hvAj4

 13. That is really attention-grabbing, You’re an excessively professional blogger.
  I’ve joined your feed and look ahead to in quest of
  more of your excellent post. Additionally, I have shared your site in my social networks
  cheap flights 2CSYEon

 14. Hi there, just became alert to your blog through
  Google, and found that it’s really informative.
  I’m going to watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue
  this in future. Many people will be benefited from your
  writing. Cheers!

 15. A motivating discussion is definitely worth comment.
  There’s no doubt that that you need to publish more on this subject,
  it might not be a taboo subject but typically people do not talk about such
  topics. To the next! Kind regards!! cheap flights 32hvAj4

 16. Hello, Neat post. There’s a problem together with your web site in web explorer,
  may check this? IE still is the market leader and a good part
  of other people will omit your fantastic writing because of this problem.

 17. Attractive section of content. I just stumbled upon your site
  and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account
  your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 18. Hello! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Appreciate it!

 19. Your method of telling the whole thing in this article is truly pleasant,
  every one can easily understand it, Thanks a lot.

 20. We absolutely love your blog and find many of your post’s to be exactly I’m looking for.

  Would you offer guest writers to write content for you? I wouldn’t
  mind producing a post or elaborating on some of the subjects you write in relation to here.
  Again, awesome web log!

 21. Köpek Porno Filim Göster porno izle. 20:0. Köpek. köpek Pompa ve Porno
  Bağımlısı. 05:19. -Karısı VR porno İzlerken Kocası Yakaladı Ve Gerçek hayatta daha
  İyi vr porno Neden Ona Göster. 8:31. Kalitesiz Japon bebek, Konoha ile iğrenç porno göster.
  8:42.

 22. slotxo เเนะนำเกมสล็อตประสิทธิภาพสูงอัพเดทใหม่ๆมีเกมส์สล็อต pg ให้เลือกเล่นมากยิ่งกว่า 200 เกมส์ แต่ละเกมมีต้นแบบแล้วก็อัตราการชำระเงินที่สูงเเตกแตกต่างกันไม่เชื่อทดลองเกม

 23. Türkiyede adında sıkça söz ettiren SEKS4 Porno full hd kalitede 4K porno izleme adresine hoşgeldiniz!
  sex4 porno izle videolarını da hızlı bir şekilde izleyebilir en kaliteli sikiş ve
  seks görüntülerini paylaşıp erotik filmler ile anın tadını çıkarabilirsiniz!
  Sadece Porno izle, Bedava Sikiş Seyret, Mobil Türk Sex, HD.

 24. Dicycloverine. Dicycloverine, in the doses generally used (up to 450mg/day), is of disputed value.
  From: Meyler’s Side Effects of Drugs (Sixteenth Edition), 2016.
  Related terms.

 25. Nixalite of America, Inc. manufactures and distributes various products designed to protect against
  COVID-19, including disinfectants. The company
  has its headquarters located in East Moline, IL,
  and was founded in 1950. American Industries Inc. distributes disinfectants designed
  to kill viruses and control mold.

 26. This information on internet performance in González Catán, Buenos Aires Province,
  Argentina is updated regularly based on Speedtest® data from millions of
  consumer-initiated tests taken every day. After
  you’ve learned about median download and upload speeds from González Catán over the last year, visit the list below to see mobile and.

 27. The Executive Management Team has extensive industry experience across a wide variety of Bentyl Online and delivery
  methods. The majority of the Executive Management Team has worked together
  in Miami since the 1980’s, producing hundreds of projects for our communities, building long-term and repeat business, and maintaining the highest.

 28. Mr Tilley says kissing, caressing, genital against and pronounced stimulation can all be savvy as pleasurable whether there is an erection or not. In relation to partnered coition, Dr Fox stresses it is something for both parties to form on together. “The partner may not be the cause, but they may be part of the solution.”
  Source: buy cialis online

BİR CEVAP BIRAK