PAYLAŞ

GİZLİ CENNET ÇIRÇIR ŞELALESİ

Güneydoğu Anadoludasınız ve denizden çok uzaksınız, o zaman ya Keban barajına gideceksiniz yada Atatürk barajına gideceksiniz ben bu sefer Keban barajını tercih ettim, hem Çırçır şelalesini görmek hemde ünlü alabalıkları görmek istedim. Keban Elazığ´a bağlı merkeze yaklaşık 50km uzaklıkta şirin bir ilçedir.  Türkiyenin Atatürk barajından sonra ikinci büyük barajı olan Keban barajının yapımına 1965 yılında başlanmış ve 1974 yılında da elektrik üretilmeye başlamıştır. Ayrıca bu baraj Türk mühendislerinin ortaya koydugu ilk dev barajdır.
Keban barajından akan sular yaklaşık 3km sonra Çırçır şelalesinden aşağı dökülmektedir. Kebanın hemen girişinde bulunan bu mesire yerinin girişinde yörenin çocukları gelen misafirleri kolonya ve şeker ile karşılıyorlar. Arabanızdan iner inmez gördüğünüz manzara, hissetiğiniz temiz hava ve suyun sesi hemen sizi saracak ve kendinizi inanılmaz iyi hissedeceksiniz.
Ana yoldan aşağı merdivenle iniliyor şelalenin olduğu yere merdivenlerden inerken bu dinazor heykeli ili fotoğraf çekilmek isteyebilirsiniz, ayrıca birde keçi heykeli bulunmakta.

circir-selalesi-carsi
Köprüyü geçtikten sonra minik bir çarşı karşılayacak sizi, buradan yöreye özgü hediyelik eşyaları uygun fiyatlı satın alabilirsiniz.
Çarşının hemen içinden sağ tarafa merdivenlerden inerseniz alabalık üretme yerine ulaşırsınız, burada aklınıza gelebilecek her boyda alabalık mevcut, alabalığın her evresini burada görebilirsiniz.

circir-selale

Burası öyle bir yer ki adım attığınız her yerden su fışkırdığnı göreceksiniz Fırat ın suları etrafınızı sarmış her yerden su akıyor adeta. Su çeşme suyu gibi çok temiz hava oldukça sıcak, içinizden suyun içine dalmak geliyorsa denemeyin çünkü yasak, eğer canınız suya giryeyi çektiyse Keban´ın içinde jandarmanın yanından saparak baraja gidebilir burada barajın içine kurulmuş Türkiyenin 2.büyük havuzunda yüzebilirsiniz, giriş ücretsizdir.

Acıktıysanız arkamda gözüken restaurantta kiremitte alabalık yiyebilir veya pide çeşitlerini deneyebilirsiniz, ama benim tavsiyem biraz daha dişinizi sıkın burada sadece çayınızı kahvenizi için ve Kebanın diğer çıkışında baraj setinin altına kurulmuş hemen Fırat köprüsünün yanıbaşında bulunan Fırat alabalık tesislerini tercih edin yemek yemek için.

Eğer yemek yemek için burayı seçtiyseniz geniş bahçesi, çimenlikler, havuzu, çiçekler ve nar ağaçları arasında karşınızada Fıratı alarak alabalığınızı yiyebilirsiniz. Burada alabalığın köftesinden pidesine kadar herşeyini bulmak mümkün, kaşarlı alabalık tavsiye edilir.

kiremitte-alabalik

Gördüğünüz gibi servis mükemmel , ikramları bol ve gerçekten alabalığı çok güzel yapıyorlar, fiyatlarda oldukça uygun.Kebandan akan su gerçekten çok temiz ve buz gibi hal böyle oluncada her yerde alabalık görmek mümkün burda bölgenin tüm alabalığı neredeyse buradan karşılanıyor. Yolunuz bu taraflara düşerse mutlaka uğrayın derim.

BİR CEVAP BIRAK