PAYLAŞ

İSPANYANIN KALBİ MADRİD

İspanyanın başkenti ve en büyüyüyük şehridir Madrid.Her ne kadar modern bir alt yapıya sahip olduğu düşünülse de aynı zamanda tarihi mahallelerini ve caddelerini korumuş durumdadır. Muhteşem yiyecekleri ,modayı ve ğece hayatını da bulabileceğinizden eminim. Rakip şehri Barcelona gibi hayat bu şehirde de geç başlar ve geç saate kadar da devam eder. Gece 9 ya da 10 dan önce akşam yemeği başlamaz. Yavaşça büyüyen yerde, şehrin ufak semtlerinde kaybolmak , tapas yemek ve sangria içmek için mükemmel bir yer. Yemeklerin yavaş gelişi sizi geç saate kadar tutacaktır uyarmadı demeyin.

MADRİD`DE FİYATLAR

Hostel fiyatları-Hostellarda fiyatlat Mayor Plazaya ne kadar yakın olduğunuza bağlı olarak 15-25 € arasında değişmektedir. İki kişi için güzel odalarda ise fiyatlar 30-60€ civarındandır. Aynı zamanda fiyatlar gidilen zamana göre de değişiklik göstermektedir. Oteller ise 40-75 € arasındadır.

Yiyecek fiyatları- Ucuz tapasları ve yemekleri 6-13 € arasında alabilirsiniz. Bu 3 ya da 4 tapas yani mezeyi kapsar. Eğer bunların yanında şarapta isterseniz fiyat 18 € ya kadar çıkabilir. İyi bir restaurantta ise fiyatlar 24 € civarındadır. Mcdonalds ve Pizza gibi fast food restarantlar ise 6 € kadar ödeyerek yemeğinizi yiyebilirsiniz. Eğer kendi yiyeceğinizi alıp yapabilirseniz size marketleri önerebilirim bu da haftalık 36 € ile ğeçinebilirsiniz demektir.

Ulaşım fiyatları- Metro fiyatları ulaşım başına 1,5 €civarındadır.

DAHA AZ PARA HARCAMAK İÇİN SİZE BAZI İPUÇLARIM VAR

-12€ ciavrında olan “menu del dia” denen öğle yemeğini her yerde bulabilirsiniz. Öğle yemeği Madrid de daha ucuz.

-Bedava müze günlerini takip edin. Bazı günler birçok müzenin gün boyunca ücretsiz girişi bulunmaktadır.

MADRİD`TE YAPMANIZ VE GÖRMENİZ GEREKEN EN İYİLER
palacio-real-madrid
Palacio Real (kraliyet sarayı)

Palacio real`ı ziyaret edin- Madrid Kraliyet Sarayını mutlaka ziyaret edin. Şu an da sadece seremoniler için kullanılan bu saray İspanya Kralının konutudur. Sarayın bazı yerleri halka açıktır. Saray Çarşamba günleri AB vatandaşlarını ücretsizdir aynı zamanda İngilizce rehber sistemi mevcuttur.

Stroll Plaza Mayor- Şehrin ortasında bulunan ana bir meydandır. Caddelerde gezmek sizi eski kiliselere, tapas barlarına ve kraliyet tarihine ve mimarisine alıp götürecektir. Bu meydanda yürürken bunları sakın kaçırmayın: Ayuntamiento, San Pedro, San Francisco el Grande, ve Calle de Cuchilleros. Burası dinlenmek ve yemek yemek için popüler bir yerdir fakat turist fiyatlarına hazır olun .

Puerto del sol- Madrid in ünlü ve merkezi meydanlarından biri olan buraya gitmek için Plaza Mayor dan kısa bir yürüyüş yapmalısınız .Madrid i saran şehir duvarlarından biridir ve doğuda bulunmasından dolayı şehri aydınlatan güneş her sabah o taraftan doğmaktadır. Ayrıca büyük meydanda bir saatte bulunmaktadır.

Flamenko dansı-19. Yüyüzyılın başlarından itibaren flamenko Madridde yapılmaktadır ve en önemli ve iyi sanatçıları ağırlamıştır. Flamenko`yu birçok barda bulabilirsiniz.

Prado müzesi- Bu müze dünyanın en önemli müze ve sanat galerilerinden birisidir. Velazquez, Goya, Raphael ve Bosch gibi birçok Avrupalı üstadın eserlerini bulabilirsiniz.

Ulusal arkeoloji müzesi- Kıta boyunca bulunan inanılmaz arkeolojik koleksiyonu bu iyi dizayn edilmiş müzede bulabilirsiniz. İspanyanın medenileşme kronolojisini de bu müzede bülabilirsiniz. Ayrıca burada Eski Mısır ve Mezopotamya dan da parçalarla karşılaşacaksınız.

El retiro parkı- Güneşli günlerde bir mola vermek için ideal bir yerdir. Bu parkın içinde bir göl bulunmaktadır ve burada bir bot kiralayabilirsiniz .Önceden sadece kraliyet ailesine ait olan bu park günümüzde halka açıktır. Bu parkı gezerken Kral Alfanso XII ye adanmış anıtı Kristal sayarıda göreceksiniz.

retiro-parki
El retiro parkı

Madrid futbol takımı- İspanya da ve dünyada önemli olan futbol takımı Madrid in bir maçını muhakkak izleyin.

Madrid deniz müzesi-  Düyünyanın tarihi deniz küyvvetlerini düşündüğünüzde şüphesiz akla ilk İspanya gelir. Bu tarihi görmek için burayı mutlaka gezin.

Yürüyüş turları- Bir şehre uyum sağlamanın en kolay yolu o şehri yürüyüşle keşfetmektir. ”New Madrid Walking Tours” ve “Cats Hostel Walking Tours” bu bedava turların en popüler olan iki tanesidir.

Modern sanat- The Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia mükemmel bir modern sanat koleksiyonunu içinde barındırır. Kişisel olarak modern sanat tutkunu olmama rağmen burdaki Picasso, Miro, Dali ve Bacon gibi ünlü isimlerin eserleri ilgimi çekmeye yetti.

Mercado de san miguel- Ucuz yemek yemek için alışveriş yapmak için bu açık hava marketini size tavsiye ederim. Plaza Mayor ‘a yakınlığından dolayı uğrak noktanız olacaktır.

madrid-yemek-yenecek-yer

BİR CEVAP BIRAK