PAYLAŞ

İSPANYA SEYAHAT REHBERİ

ispanya

Öğle uykularının diyarı olan İspanya’da günlük hayat yavaşça akar ve geç saate kadar devam eder.Birçok gezgin sınırlı mağaza saatleriyle ve görünüşte yavaş hayat ritmiyle hayal kırıklığına uğrayabilir .Ama bu kente karakter veren İspanyol bakış açısıdır, yavaş hareket et,kendi kendine eğlen ,yemek ye ve rahatla. İspanya güzel,ilginç ve dinamik bir ülkedir. Madrid ve Barselona modern ve enerjik şehirlerdir. Bir Fas dokunuşu için Granada`yı ziyaret et. Kuzeydeki güzel Bask ülkesini ziyaret et . Bunol ise Ağustos domates fırlatma festivalinde kalabalıkla nefesini kesen bir liman kentidir. Kanarya adalarına ya da ibiza`ya hızlı bir gezintiye çık. Liste uzun uzun devam eder. Diğer batı Avrupa ülkelerine nispeten İspanya sevimli ve farklı bir ülkedir.

İSPANYA`DA MALİYETLER

Kalacak Yer- Diğer batı avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında kalacak yer İspanya da nispeten daha ucuzdur. Bir gece için hostellar da yatakhane yataklarını 15€ ya bulabilirsiniz. Barselona ve Madrid gibi önemli kentlerde 30€ kadar çıkmaktadır. Hostel özel odalar için ise 2 kişi için gecelik 40€ civarındadır. Hotel bütçeleri de bu fiyatlarda başlar ve daha da yükselir. Bazı küçük kentlerde daha ucuza da bulunabilir.

Yemek- 3 ile 7€ arasında tapas (meze) ve sandaviçler bulabilirsiniz. Eğer şarap istiyorsanız yemek başına 10-13 euro civarında tutacaktır. Eğer paella, içecek ve aperatifler için dışarı çıkıyorsanız yemek için 22 euro civarında ödemeyi planlamalısınız. İspanya bir çok pahalı restaranta sahiptir ve buralarda yemek içecekle birlikte 27€ civarından başlamaktadır. Mc Donalds ve pizza, burger king gibi fast food yaklaşık 6€ civarındadır. Eğer özellikle ülke çevresinde bol yerel marketlere bağlı kalırsanız haftalık 30 euro civarında yemek maliyetinizi karşılayabilirsiniz.

Ulaşım- Şehir metro ve otobüs hatları ulaşım başına 1-3€ dur. .Renfe denilen tren sistemi pahalıdır. Yüksek hızlı trenler ise uzaklığa ve rotanın popülerliğine bağlı olarak 50 ila 140€ arasındadır .Yavaş bölge trenleri ise 15 -45€ arasındadır. Gece otobüsleri şehirler arasında en ucuzudur ve 18€ civarındadır.

Aktiviteler-Müze ve görülmesi gereken yerler İspanya da 2 ila 14€ civarındadır. Adalarda dalış yapmak ise dalış başına 42€ kadardır.

PARA TASARRUFU İÇİN ÖNERİLER

Günün menüsünü edinin- Birçok restaurant öğle saatlerinde 7 -9€ kadar ucuz “menu of the day (günün menüsü)” sahiptir. Bu lezzetli İspanyol yemeklerini tatmak ve daha az harcamak için iyi bir yoldur. Akşam yemeğini dışarıda yemekte kaçının oldukça pahalıya gelebilir.

Otobüs kullanın-Tren sistemi hızlı olsa da pahalıdr. Eğer zamanınızı ve paranızı korumak istiyorsasnız otobüsleri kullanın.

Şehir kartı alın-Birçok gezgin şehir kartı almaz fakat eğer etrafı gezmeyi planlıyorsanız bunlar iyi bir tasarruftur. Her önemli şehrin birçok müzesi, eğlence yeri ve aktivitesi vardır. Şehir kartıyla %20 oranına kadar indirim alabilirsiniz ve ulaşımı ücretsiz yapabilirsiniz. Eğer şehir turuna gidiyorsanız bu kartan alın.

İSPANYA`DA YAPILMASI VE GÖRÜLMESİ GEREKEN BAŞLICA ŞEYLER

madrid-gece-hayati

Madrid’i keşfet- Başkent müzeleri, tapasları ve muhteşem gece hayatıyla ünlüdür.Gece yarısına kadar bu şehir başlamaz. Dünya’nın en büyük müzelerinden biri olan Prado’yu gördüğünüzden emin olun.

Barcelona’da eğlenMadrid gibi Barselona da partileri ,gece yemekleri ve muhteşem tarihi caddeleriyle ünlüdür. Birçok tarihi yeri burada bulabilirsiniz. 10 a kadar uyumayı ve katalanların  yaptığı gibi gece yarısı yemek yemeyi öğrenin. Avrupa da en iyi olan tarih müzesini ziyaret etmenizi şiddetle öneririrm. Barselona dünyada ki en favori şehirlerimdendir. Barselona hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

La Tomatina Cümbüşü- Bunol`da Ağustos ayının son Çarşamba günü yapılan bu etkilik, bu ufak kasaba da on binlerce insan sabahleyin tonlarca domatesi birbirine atarak saldırır. Bu şu zamana kadar en kirli ve en eğlenceli seyahatti.

Boğaların koşuşuna katılın- Pamplona da haziran ayında yapılan bu etkinlik hem cesur hem de saçmadır.  Bu kutlama sangria içmek ,yemek yemek ,kırmızı şal takmak için iyi bir yerdir.

Granada’nın tarihini keşfet-Bu antik Fas şehri İspanya da ki en favori şehirlerimdendir. Bu merkezdeki antik caddelerde dolaşmayı ve Eski FAS sarayı Alhambra da rahatlamayı seviyorum.İspanyanın güneyine olan seyahat hiçbir zaman burayı gezmeden tamamlanamaz.

Del Sol sahilinde uzanmak- İspanya`nın meşhur olan yavaş hayatında sahile otur ve eğlen. Güney İspanya da güneş sahili güzel kumsalları ,muhteşem gece hayatıyla ünlüdür. Malaga bu sahilde bulunan en büyük yerdir.

Seville i gez- Muhteşem kiliseleri,sarayları ve tarihi yerleriyle harika bir şehirdir.Aynı zamanda alışveriş için de ideal bir yerdir.Farklı bölgelerine adanan anıtını ve Yahudi Bölgesini gerçekten çok sevdim.

Adaları keşfedin-parti için İbiza`ya ya da dinlenmek için Kanarya adalarına gitsende İspanya Avrupa daki en güzel adalara sahiptir.Temmuz ve ağustos aylarında full ve çok pahalıdır.

Sierra Nevada’da yürüyüş-Bu dağ yazın dağ yürüşü, kışın kayak yapma ve küçük kasabaları keşfetmek için idealdir. Bu alan İspanyanın en güzel ve en engebeli alanlarından biridir ve İspanya da ki outdoor sporları için ideal yerlerdendir.

San Sebastian’ı gez-İspanya’nın Bask alanın merkezi olan burası gece hayatı ve kumsallarıyla çekicidir.Bunun yanında mimarisi bu kenti İspanyanın benzersiz ve ve en güzel şehiri yapmıştır.

Pyreness de Yürüyüş-Fransayla sed oluşturan bu görkemli dağ zinciri dağ yürüşü ve kayak için idealdir.

Salamanca da rahatlamak-Salamanca büyük olmayan bir üniversite şehridir.Küçük bir şehir atmosferinin güzel gece hayatı ve birçok sırt çantalılarla harmanladığını göreceksiniz.

Solomon R. Guggenheim Müzesini ziyaret et-Dünyanın en ünlü müzelerinden olan bu müze birçok ilginç modern sanat sergilerine ev sahipliği yapmaktadır.Modern sanat düşkünü olmasanız bile binanın güzelliği,Frank Gehry tarafından dünyaca ünlü dizaynını görmek için durmalısınız.

3 YORUMLAR

  1. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and
    now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment.

    Is there any way you can remove me from that service?
    Thanks a lot!

BİR CEVAP BIRAK