PAYLAŞ

SİVAS NURİ DEMİRAĞ HAVA LİMANI

Nuri Demirağ hava limanı Sivas merkeze 20 km uzaklıkta olup askeri amaçla kullanılmak için 1957 yılında hava yolları trafiğine açılmıştır. 1596 mm yükseklikte bulunan hava limanı 1990 yılında DHMİ tarafından inşa edilip 2217 metre karelik bir alan üzerinde kurularak sivil hava trafiğine açılmıştır.
Sivas’a uçuşlar üç farklı şekilde sağlanmaktadır. Bu uçuşlar Pegasus AcentaAnadolu jet ve Turkısh Airlines tarafından sağlanmaktadır.

İstanbul Atatürk hava limanı ve İstanbul Sabiha Gökçen hava limanından Sivas Nuri Demirağ hava limanına yine Pegasus AcentaAnadolu jet ve Turkısh Airlines tarafından uçuşlar güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca İzmir Adnan menderes hava limanı ve Ankara Esenboğa hava limanından da Sivas’a uçuşlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Sivas Nuri Demirağ hava limanından merkeze ulaşım yolları;
Hava limanından merkeze özel taksi hizmeti, büyük otel tarafından ücretli araç sağlanmaktadır.Yolcu servisi otobüsleri, Havaş yolcu servisi olarak sizlere hizmet vermektedir.Son olarak belediye otobüsleri hava limanından merkeze ulaşım sağlayan araçlarımız arasında yerini almaktadır.
Sivas merkeze en yakın oteller

Royal Sivas otel Nuri Demirağ hava limanına 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Merkezde yer alan bu otel özel banyolu odalara sahiptir. Tesiste 7/24 wi-fi erişimi sağlanmaktadır. Ayrıca aracı bulunmayanlar için ücretli olarak özel araç temin edilir. Uydu yayınlı TV ve mini bar hizmeti de vardır.
Sivas büyük otel Sivas merkezde yaklaşık 22 km uzaklıkta yer alıyor. Otelde Sınırsız 7/24 wi-fi erişimi sağlanmaktadır. Uydu yayını, açık büfe, mini bar hizmetleri mevcuttur.
Sivas Eratna otel şehir merkezine 0,3 km uzaklıkta yer almaktadır. Sivas’ın yine gözde otelleri arasında bulunup havuz, sauna, hamam hizmetleri mevcuttur. Diğer otellerde olduğu gibi mini bar, açık büfe, sınırsız wi-fi erişimi ve uydu yayını mevcuttur.
Sivas sultan otel Sivas merkezde bulunan otellerimiz arasındadır. Güler yüzlü personeli ile diğer otellerde bulunan hizmetler aynı şekilde karşılamaktadır.
Hilton garden ınn Sivas Nuri Demirağ hava limanına 20 km uzaklıkta olup şehir merkezine 2,8 km’dir. Gönül rahatlığı ile tercih edebileceğiniz 5 yıldızlı lüks otel olarak konaklamaya müsaittir. Havuz, sauna, hamam ve masaj hizmetleri de yer almaktadır.
Sivas Buruciye Otel Sivas merkezde yer alan bu otelin kapalı yüzme havuzu, spa merkezi ve hamamı mevcuttur. Sınırsız Wi-fi erişimi ve uydu yayını vardır.

SİVAS HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Sivas’ın nüfusu 621.224 olup bunların I,80 erkek P,20 kadındır. Yüz ölçümü olarak en büyük iller arasında yer alan Sivas 28.619 km karelik alana sahiptir.
İç Anadolu bölgesinin doğusunda yer alan Sivas ortalama 1000 metre yükseltiye sahiptir. Yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve karlı bir iklim koşuluna sahiptir. Sivas’ta 17 tane ilçe bulunmaktadır. Her ilçenin kendine has bir güzelliği olup gezip görmeniz gereken nadide yerleri mevcuttur.
Sivas, kangal köpeği ile ünlü bir şehirdir. Adını Sivas ilimizin kangal ilçesinden almıştır. Korumacı ve sadık bir köpek olup Türk boyunun göç sırasında gelmiştir. Bu köpeklerin yükseklikleri 74-81 cm arasında kiloları ise 50-60 kg’dır.

Sivas’ta görülmesi gereken yerler;

Çifte minareli medrese: 1271 yılında İlhanlılar Veziri Şemseddin Cüveyni tarafından yaptırılmıştır. Medresenin süslemeli taç yapısı ve tuğla-çini örgülü iki minareli yapısı ile oldukça gösterişli bir yapıya sahiptir.
Buriciye(şifaiye) Medresesi: 1271 yılında Anadolu Selçuklu Sultanlarından olan Gıyaseddin Keyhüsrev vaktinde Muzaffer bey tarafında yaptırılan tarihi binalarımız arasında yer almaktadır. Taş oymacılığının en güzel haliyle bizleri büyülemektedir.
Sivas Kongre Müzesi: Mustafa Kemal Atatürk ve Heyet-i Temsiliye tafından 1919 yılında 2 Eylül / 18 aralık tarihleri arasında Milli Mücadele Karargahı olarak kullanılan bu bina Cumhuriyet tarihinde önemli bir yere sahiptir.
Gök medrese: Görselliği ile göz alıcı bir güzelliğe sahip olan Gök Medrese 1271 yılında 4. Kılıçarslan’ın oğlu Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında Vezir Sahip Ata Faahreddin Ali tarafından yaptırılmıştır.
Ulu camii: 1196 yılında Selçuklu devleti sultanı 2. Kılıçarslan’ın oğlu Kutbeddin Melikşah tarafından yaptırılmış bir camiidir.
Sivas’ın ilçeleri, merkezi ve tarihi yerleri dışın da gideceğiniz sıcak çermik kaplıcaları, soğuk çermik ve yılanlı çermik kaplıcası bulunmaktadır. Kaplıcaların hepsi ayrı ayrı bire şifa kaynağı olarak önemli bir yer kaplamaktadır.

SİVAS’IN MEŞHUR YEMEKLERİ

Madımak, Sivas katmeri, Hingel, Peskutan çorbası, sivas köftesi ve kesme aşı yer almaktadır. Özellikle Sivas köftesi kesinlikle yenmesi gereken lezzetleri arasındadır. Meşhur Sivas köftesine merkezde hemen hemen her yerde tüm lokantalarda rastlayabilir ve eşsiz lezzeti tadabilirsiniz

BİR CEVAP BIRAK