PAYLAŞ
Makedonya yolculuğunuz sırasında dereler hep karşınıza çıkacak. Doğa inanılmaz güzel bol bol fotoğraf çekilin.

VİZESİZ TATİL MAKEDONYA

Balkanlar deyince akla ilk gelen şehirlerden biridir Üsküp ve Balkan turlarının vazgeçilmez uğrak noktası. İpsaladan başlayan yolculuğumuz İskeçe ,Selanik ,Manastır ,Ohrid ve Matka Kanyonundan sonra ki durağımız Üsküp oldu. Osmanlı’nın izlerini taşıyan bu kentte Vardar Nehri üzerinde bulunan taş köprü kenti ikiye bölmüş izlenimi vermekte. Köprünün bir tarafı modernleşme çabasında olan bir başkent diğer tarafı ise Türklerin oluşturduğu bir mahalle.15 yıllık geçmişe sahip olan bu ülke 10 sene sonra diğer Avrupa ülkelerini yakalayacakmış gibi gözüküyor.

NEREDE KALINIR NE YENİR

Üsküp’e Matka Kanyonu’nun büyüsünden kurtulamadığımız için akşam saatlerinde vardık. Üsküp`te kalacak yer için otel bulabileceğiniz gibi günlük olarak kiraya verilen daireler de mevcut ve bizim tercihimiz apart bir daire oldu.Buraya yerleştikten sonra karnımızı doyuracak yer aramaya başladık.Türk mutfağına oldukça benzeyen bir mutfağa sahip Üsküp yemekleri ve porsiyonları bizimkilerden daha büyük. Kafana Toto adlı mekanda lezzetli Üsküp  köftesinden salatadan ve açık şarabından tatmanız şiddetle tavsiye olunur.Ayrıca üzerine peynir rendelenmiş salatalarından tatmanızı öneririm .

toto

Üsküp`te ne yenir diye düşünüp bol et az hesap diyorsanız Kafana Toto tam size göre, adres yazmıyorum arayıp bulun :), google maps te çıkıyor. Üsküp`ün nesi meşhur diye düşünürseniz köfte meşhurdur baştan söyliyeyim yemeden gelmeyin. Burada köfte tane ile satılıyor çok ucuz olduğu için bol bol söyleyin. Biz iki kişi 20 köfte bir salata ve bir sürahi açık şarap için 13$ civarı para ödedik ve köftesi inanılmaz lezzetli.

İnsanların birçoğu Türkçe bildiği için iletişim problemiyle de çok karşılaşmayacaksınız. Ayrıca Türk çarşısında bulunan lokantalarda da etli çorba içmenizi tavsiye ederim. Türk çarşısında esnafların büyük çoğunlugunu Türkler oluşturuyor, burada kuru fasülye köfte, börek gibi Türk mutfağından aşina olduğumuz yemekleri çokça görebilirsiniz.

ÜSKÜP GEZİLECEK YERLER

Gösterişli heykellerden meydana doğru yürüdüğünüzde sizi Üsküp ün yeni yüzü karşılayacaktır.Bu meydanda sizi Büyük İskender Heykeli ve Rustik Saray`ı göreceksiniz. Diğer bir yapı ise Mimar Sinan ‘ın yaptığı düşünülen Taş köprüdür. En önemli tarihi yapılarından biri  ise Üsküp kalesidir. Bu kaleden baktığınızda Üsküp’ün tüm güzelliklerini görebileceksiniz.Birçok han, hamam ve camiiyle burada karşılaşacaksınız. Vardar Nehrinin karşı kıyısında bulunan Üsküp Türk çarşısında gezerken ise kendinizi Anadolu`nun bir kentinde gezermiş gibi hissedeceksiniz. Üsküp Arkeoloji müzesi, Üsküp Ulusal Mücadele müzesi, Rahibe Teressa Evi gezilecek diğer yerler arasında sayılabilir. Yeni Yapılan iki köprü ve bunların üzerinde bulunan heykeller de görülmeye değer diğer eserlerdir. Üsküp kaç günde gezilir diye soracak olursanız Üsküp’ü gezmek için iki veya üç  günün yeterli olacağını düşünüyorum.

 

Nehir üzerindeki köprünün gece görüntüsü
Geceleri ışıl ışıl olan üsküp meydanı

Üsküp Şehir Meydanı

Üsküp şehir meydanı

ÜSKÜP  GECE HAYATI

Buraları gezdikten sonra nehrin kenarında bulunan mekanlarda kendinizi müziğe kaptırıp bir şeyler içebilir ve eğlenebilirsiniz. Üsküp gece hayatı tahminimden çok daha hareketli çıktı, meydandan karşıya köprünün üzerinden geçtikten sonra bizdeki barlar sokağı gibi bir sokak var ve bir sürü bar, müziğin ritmine kendini kaptırmış gençler barları hınca hınç doldurmuşlar ama bu sokaktaki barlar o kadar kaliteli değil bana göre. Asıl eğlence ise  resimde gördüğünüz geminin hemen yanında nehir kenarında dizilmiş olan yan yana 3 barda, biz gittiğimizde içerisi ve dışarısı ağzına kadar dolu adım atacak yer yoktu. İçki fiyatları oldukça makul bardakiler Türklere karşı oldukça ilgililer, Türk erkeklerine buradan tüyoyu vermiş olayım.  Nehir kenarındaki üç mekandan en iyisi kesinlikle Havana Club, burada çok çok iyi vakit geçireceğinizden şüpheniz olmasın.

havana-club

Vardar nehri kenarında bulunan gemi şeklinde bir eğlence yeri.
Vardar nehri kenarında bulunan gemi şeklinde bir eğlence yeri.

Üsküpten Edirneye doğru yola çıktık ve yolculuğumuz yaklaşık 7 saat kadar sürdü ve Sofya ve Filibe (Plovdiv)’ de kısa molalar verdikten sonra Türkiyeye ulaştık.Yol boyunca muhteşem doğal güzelliklerini de izleyeceksiniz, özellikle Üsküp ile Bulgaristan sınırı arasındaki doğaya hayran kalabilirsiniz, Üsküp coğrafi olarak yemyeşil ve biraz dağlık bir ülke, hal böyle olunca da akarsular, dereler çaylar yol boyunca hiç eksik olmuyor. Doğal olarak bu coğrafyada elde edilen yöresel ürünlerinde lezzetine doyum olmuyor, yol kenarında bal satan birilerini görürseniz kesinlikle almanızı tavsiye ederim hem çok ucuz hemde çok iyi bal satıyorlar.

 

 

BİR CEVAP BIRAK