PAYLAŞ

ST. PAUL YOLU

St. Paul yolu, bir kolu Antalya Perge’den diğeri Aspendos’dan başlayıp Sütçüler yakınındaki Adada antik kentinde birleşerek Eğirdir gölü üzerinden Isparta-Yalvaç’a kadar uzanan Türkiye’deki işaretlenmiş yürüyüş yollarından, Likya yolundan sonra ikinci en uzun olanıdır. 2004 yılında Kardelen Karlı (Kate Clow) ve Terry Richardson’ın organizasyonunda yerel halkın da katkıları ile
işaretlenen ve yaklaşık 410 km uzunluğunda olan bu patika yol, tarihsel olarak hıristiyanlığın yayılmasına büyük katkıda bulunan Aziz (Saint) Paul’un hıristiyanlığı Kudüs’de yaşayan museviler dışında diğer kavimlere yaymak üzere Anadolu’ya ilk geldiğinde izlediği güzergâhı içermektedir.

st-paul-1
stpaul1

Bu uzun yürüyüş rotası bizlere yerel hayati ve eski taş evleri görme olanağı vermektedir. Yürüyüş boyunca kalacağımız bu köylerde ayni zamanda geleneksel mutfaklarını, ev yapımı yoğurt ve peynir tatma, el sanatlarını görme fırsatı buluyoruz.

Rotamız büyük çoğunlukla ormanlık alanlardan geçen, kanyonlarla ve patikalarla dolu eski Roma ve göç yollarını içermektedir. Likya yolundan daha sert bi yapıya sahiptir.

isaretler

 Yürüyüşe başlamadan önce yürüyüş rotalarını gösteren St. Paul Yolu adlı kitabı ve içinde bulunan haritayı, ayrıca sırt çantanızı yanınıza almayı unutmayın. Yürüyüş rotası, harita üzerine işaretlendiği gibi, arazide de yürüyüş güzergahları ve yönleri tabelalar ve kırmızı-beyaz renkli boyalarla işaretlenmiştir.

st-paul-yolu-19-535x401Güven içerisinde gerçekleştirilebilen yolun tamamına ait yürüyüş programı, 14 gün sürmektedir. İsteyenler bu programı 7-8 güne indirerek, yürüyüşü Eğirdir’de de bitirebilmekteler. 14 gün süren yürüyüş programı boyunca, yürüyüş rotası üzerinde bulunan doğanın muhteşem güzellikleri ile bütünleşmekle birlikte, engin dağların büyüleyici güzelliklerini fotoğraflamanız ve çam kokusuyla buğulanmış havayı ciğerlerinize teneffüs etmeniz size, unutulmaz bir serüven yaşatacaktır. Küçük ve şirin köylerden geçerken yöre halkın sizinle paylaşacağı bir çok şeyi bulacaksınız. Yol boyunca kimi zaman pansiyon haline getirilmiş evlerde kimi zaman otel veya apart konaklama tesislerinde kalarak, günün yorgunluğunu, taze balık ve et yemeklerinin nefis kokusuyla, bazen yudumladığınız sıcacık çayın lezzetiyle giderirsiniz. Özellikle Sütçüler ve Eğirdir bölgesinde yapacağınız doğa yürüyüşlerinde daha önce hiç görmediğiniz çiçekler, ağaçlar, kuş ve böcekler size kokularıyla ve sesleriyle yön gösterirler.
st-paul-manzara

BİR CEVAP BIRAK