PAYLAŞ

HALLSTAT GEZİ REHBERİ

Avustarya`nın en eski ve en güzel köyü olan Hallstat. Aynı zamanda dünyanın en güzel on güzel köyü arasında sayılıyor. İnternette bol bol fotoğraflarına denk gelmişsinizdir, seyahat bloglarında görmeniz gereken yerlerin ilk sıralarında yer alır. Köy bu kadar güzel olunca UNESCO`da koruma altına almış köyü. 1000 kadar yerleşik nüfusun olduğu Hallstat, aynı zamanda en eski tuz madenlerine ev sahipliği yapıyor.

Hallstat uzakdoğudan gelen ziyaretçilerin akınına uğruyor , öyleki Avusturyalıdan çok Çinli görebilirsiniz burada. Çinliler o kadar benimsemişler ki burasını , bir kopyasını Çin`de yapmışlar. Guangdong eyaletinin Huizhou şehrine 60 km mesafede olan kopya Halstatt 930 milyon dolara yapılmış.

Bölge Avusturyanın göller bölgesi, Avusturya`da Salzkammergut bölgesi olarak biliniyor. Köye ismini veren Hallstat gölünden hariç 70 kadar daha göl bulunuyor bu bölgede. Eğer buraya Salzburg tarafından gelecek olursanız bu göllerin en güzellerinden  Fuschlsee ve Wolfganse göllerinin yanından geçerek bu iki güzel gölüde görme şansına sahip olacaksınız.

HALLSTAT`A NASIL GİDİLİR

Bu güzel köye gelmeniz için öncelikle Avusturyaya gelmeniz gerekiyor. Viyana Hallstat arası 290 km,  araba kiralayabilirsiniz, Viyanada satılan günübirlik Hallstat turlarından satın alıp otobüsle gelebilirsiniz veya tren ile gelebilirsiniz. Viyanadan Hallstat`a trenle gitmek için; Viyana merkez istasyonundan trene binip bir aktarma yaparak yaklaşık 4 saat sonra ulaşabilirsiniz. Hallstat tren Bileti fiyatları 50€ civarında.

Salzbur tan gelcek olursanız ki burası en kolay rota oluyor, yaklaşık 72km yani bir saatte arabayla ulaşmak mümkün. Otobüsle gitmik için  150 numaralı otobüse binip 1,5 saat sonra  Bad Ischl tren istasyonunda iniyorsunuz, Buradan trene binip 5 durak geçtikten  sonra Hallstat tren istasyonunda iniyorsunuz, trende yaklaşık yarım saat zaman geçiyor. Yol manzaraları süper o yüzden makinenizi yanınızdan ayırmayın. Daha bitmedi çünkü tren istasyonunda indikten sonra birde vapura binip karşıya geçmeniz gerekiyor. Bu kadar zahmete katlanmak istemeyenler araba kiralayıp gelebilirler, taksi ise 150€ ya bulmak mümkün.   Salzburg Hallstat otobüs bileti fiyatları toplam maliyet 20€ yu buluyor.

HALLSTAT GEZİLECEK YERLER

Hallstat oldukça küçük bir yer olsada gezilecek yerleri yok sanmayın. Herkesin zevkine göre bir yerler bulmak mümkün.

Hallstat müzesi; 7bin yıllık köyün, tarihine dair birçok materyal barındıran müzenin giriş ücreti 8€.

Market Square; Burası köyün meydanı, ama gördüğüm en güzel meydanlardan biri diyebiliri. Fazla büyük değil ve meydanı birkaç restaurant ve kafe çevrelemiş durumda, biraz dinlenmek ve birşeyler yemek içmek için harika.

hallstat-market-square
Market square

Beinhaus; Burası görebileceğiniz en ilginç yerlerden birisi çünkü içerisi kemik dolu. Mezarlığın içinde yer alan bu binanın kemik dolu olmasının nededide 17.yüzyıldan sonra mezarlıkta yer kalmayınca eski mezarlar açılıp içlerindeki kafatasları çıkartılarak üzerlerine isimleri yazılmış. Zamanla isim yazma olayı genişleyerek kafatasları üzerine çiçek böcek çizmeye kadar ilerlemiş.

Skywalk; Burası Hallstat`a tepeden bakabileceğiniz harika manzaraya sahip bir yer. Açık havada Viyanaya kadar bir alanın görülebildiği söyleniyor. Yükseklik korkusu olanlar bu platforma çıkamayabilirler. Buraya yürüyerek çıkabildiğiniz gibi finiküler ilede çıkabilirsiniz.

hallstat-skywalk
Skywalk; Hallstat a kuş bakışı

Dünyanın ilk tuz madeni; Madene kaydıraktan kayarak iniyorsunuz. 64 metre kaydıktan sonra, maden içerisinde sizi çeşitli animasyonlar, belgeseller ve tuz göllerini görebilirsiniz.

Wolfgang Gölü; Hallstat çevresinde gezilecek yerlerden biri olan bu göl en az Hallstat gölü kadar güzel. Gölün kenarında  St.Gilgen köyü yer alıyor ve bölgenin en çok ziyaret edilen yeri sayılıyor. Mozart ın annesinin bu köyde doğmasından dolayı Mozart Village adıylada biliniyor.

HALLSTAT NEREDE KALINIR

Hallstat`da on kadar otel bulunuyor ancak fiyatlarının epey pahalı olduğuna dikkat çekmeliyim. Bütçenize uygun bir otel bulup kalabilirsiniz.

hallstat-kis
Hallstat kış manzaraları

hallstat-kis1

BİR CEVAP BIRAK