PAYLAŞ

TURİSTTEN BIKAN ÜLKE İZLANDA

İzlanda ülkedeki fazla turist sayısından bıktığı için ekstra vergiler getirmeyi planlıyor. Ada ülkesine geçen sene nüfusunun 6 katı turist gelirken Türkiye ise nüfusunun yüzde 31’i kadar yabancı misafiri ağırladı.

İZLANDA İKLİMİ NASIL

İzlanda’nın bulunduğu enleme karşı iklimi çok da soğuk bir ülke değil. Ülkedeki rekor düşük sıcaklık -39 derece olarak ölçülmüşken 2009 yılında ise rekor yüksek sıcaklık 29 derece olarak ölçüldü. Gulf Stream akıntısının etkisinde kalan adada yazlar nemli ve serin, kışlar ise oldukça yumuşak geçiyor.

Türkiye turizmde eski günlerin hasretini çekerken İzlanda turistten bıktı.

2009 yılında 500 bin kişinin ziyaret ettiği 340 bin nüfuslu ada ülkesi Game of Thrones dizisinin ülkede çekilmesinin ardından turizmde patlama yaşıyor. İzlanda 2017 yılında 2.3 milyon turist bekliyor.

Bloomberg’e konuşan İzlanda Turizm Bakanı Reykfjord Gylfadottir’in açıklamalarına göre İzlanda’nın bir numaralı ihracat kalemi turizm. Ülkeye giren yabancı paranın yüzde 45’i turizm sektöründen geliyor.

Gylfadottir fazla ziyaretçinin ülkenin doğal güzelliklerini tahrip edebileceğinden endişeli. Bakan,. “Bazı bölgeler yılda bir milyon ziyaretçiyi kaldıramaz. Turizme ek vergiler getirmeyi planlıyoruz” diyor.İzlanda zaten alabildiğine pahalı bir ülke. Otelden başkent Rejkavik’in kent merkezine gitmek taksiyle 150 dolar (540 TL) tutuyor.

izlanda termal havuz

Gylfadottir “Bu kadar çok insanın gelmesi doğal güzelliklerimizin bozulması açısından beni endişelendiriyor. Daha az insanın daha çok kaliteli zaman geçirmesini istiyoruz ve ek önlemleri düşünüyoruz” diye konuştu. İzlanda’ya geçen sene nüfusunun 6 katı kadar turist geldi. Türkiye’yi 2016 yılında 25 milyon turist ziyaret ederken turistlerin nüfusa oranı yüzde 31 seviyesinde gerçekleşti.

BİR CEVAP BIRAK