PAYLAŞ

BU YAZIYI OKUMADAN YURTDIŞINDAN ALIŞVERİŞ YAPMAYIN

Uluslararası vergi ve danışmanlık hizmetleri veren KPMG Türkiye, yurt dışından internet yoluyla veya yanlarında getirilecek  hediye alışverişi yapacak vatandaşların dikkat etmesi gereken hususları yayınladı.

Türk vatandaşların  yurt dışı kaynaklı internet sitelerinden alışveriş yaptığı ve yabancı ülkelerden  Türkiye’ye dönüşlerinde yanlarında hediyelik eşya getirdiklerini belirtilen şirket, dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralandı:

YURT DIŞI ALIŞVERİŞİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yeni yıla girerken yakınlarına yurt dışından hediye almak veya getirmek isteyenlerin gümrük mevzuatındaki yeni  düzenlemeleri bilmesi gerekiyor. Çünkü, yılbaşı hediyelerinde gümrük vergisi muafiyeti kadar, alınacak hediyelerin özelliği de önemli. Gümrük mevzuatına uyulmaması durumunda aldığınız hediyelerin yurda sokulmasına izin verilmiyor.

Gümrük Kanunu’nun 167’inci maddesi uyarınca hızlı kargo dahilindeki  ithalatlarda 150€ değerindeki ürünler vergiden muaf olsa da,  Bakanlar Kurulu Kararı ile bu limit 75€ indirildi. Bu sebeple, yurt dışından hediyelik eşya siparişi vereceklerin muafiyet sınırı olarak 75€ geçmemeleri öneriliyor.

75€ üzerindeki hediyelik eşya ithalatlarında satın alan kişinin adına gümrük beyannamesi düzenlenecek ve  gümrük vergisi ödemesi gerekecek. Hediye eğer AB ülkelerinden gelirse yüzde 18, diğer ülkelerden gelirse yüzde 20 tutarında bir vergiyi  ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Dikkat Limit aşılırsa, hediye devlete kalıyor

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise.  cep telefonu, kozmetik, takviye edici gıdalar, tütün ve alkollü içeceklerin  kargo kapsamında ithali tamamen yasaklanmış durumda. Ayrıca  Kanun gereği yasak olan ürünler de kargo kapsamında ithal edilemiyor. Bu nedenle yurt dışından hediyelik eşya alırken burada yazanları göz önünde bulundurun.

Yurt dışında kalıpta  ülkeye  dönerken hediyelik eşya getirecek kişiler için sınır ise 430€ ile sınırlandırılmış durumda. Bu miktarın aşılması durumunda, gümrük beyannamesi düzenlenip, ürünün gümrük vergisinin ödenmesi gerekiyor.

Yine Yolcu ile beraber gelecek hediyelik eşya için de çeşitli sınırlamalar bulunuyor. Örneğin, bu kapsamda en fazla bir kilo çikolata, 1 cep telefonu, 600 ml’yi aşmamak şartı ile parfüm,  5 adet güzellik ürünü, 1 kilo çay veya kahve, 1 litre yüksek alkollu ve yanında 2 litre düşük alkollu içki, 3 karton sigara  gibi eşyaları yanınızda getirebillirsiniz.  Bu limitlerin üzerindeki eşyaları getirdiğiniz takdirde, Gümrük İdaresi’ne bırakılması da mümkün. Bir başka deyişle, bu kapsamın dışında kalan ürünler devlete kalıyor.

BİR CEVAP BIRAK