PAYLAŞ

KARNAVAL ŞEHRİ İSKEÇE

İskeçe!!! Neresi burası ! eminim birçoğumuz aşinadır, ancak Batı Trakyanın bu güzel şehrine kaçımız gitme şansını yakaladı ve kaçımız gitmeyi düşünüyor? Şu anda bu yazıyı okuyanların büyük çoğunluğu eminim İskeçeye gitmek için araştırma yapıyorlar, belki bir faydam olur diye izlenimlerimi sizlerle paylaşayım.
NASIL GİDİLİR
İpsala sınır kapısından çıktıktan sonra direk otobana giriyorsunuz, otoban derken hemen gişe falan beklemeyin kapıdan çıkar çıkmaz mecburi olarak girdiğiniz yol otoban başlangıcı oluyor ve Selaniğe kadar uzanıyor bu yol. 155 km kadar gittikten sonra ilk gişeler karşınıza çıkacak ve 2,5 euroyu veriyorsunuz. Gişeleri çıkar çıkmaz XANTHI tabelasını göreceksiniz, işte burası İskeçe oluyor ve bu tabeladan içeri giriyorsunuz 2-3km kadar gittikten sonra OLD TOWN tabelesı gözükecek şehrin gezilecek noktası burası. Bu yol sizi saat kulesi meydanına çıkartacak , uygun bulduğunuz yere arabanızı park edin ve şehrin tadını çıkartın.
iskece-gidilecek-yerler

NE ZAMAN GİDİLİR

İskeçe`ye her mevsim gidilebilir ancak size özel tavsiyem mart ayının ortalarında düzenlenen ve İskeçe Karnavalı zamanında gitmeniz. 60 bin nüfuslu bu şehirden bu karnaval performansını görünce şaşıracaksınız. Rengarenk kostümler giyen insanlar ve hem gece hem gündüz devam eden konserler ve partilerle şehir adeta bir açık hava diskosu.  Dikkat etmeniz gereken tek şey sınır kapısında oluşacak uzun kuyruklar, eğer uygun zamanı bulamazsanız Türkiyeden gelen karnaval severler ve tur firmaları sayesinde 5 saat kuyrukta beklemeyi göze alın.
iskece-kafeler
İSKEÇE DE NE YAPILIR
Saat meydanı etrafında bulunan kafelerde oturup frappe içebilir ve ilk yol yorgunluğunu burada atmanızı tavsiye ederim.  İskeçe Rodop dağlarının tam eteğine kurulmuş bir şehir, frappenizi yudumlarken dağların havası bütün yorgunluğunuzu alacaktır.
İskeçe Türklerin yoğun olarak yaşadığı bir yer , Ahiriyan mahallesi neredeyse tamamen Türklerden oluşmakta, bu mahalleyi gezmenizi tavsiye ederim. İskeçede birde Türk müftülüğü bulunmaktatır bilmeyenler için hatırlatmak isterim. (hatta ziraat bankası bile vardır 🙂 )
   Saat kulesi meydanından dağlara doğru yöneldiğinizde eski şehir tarafına ulaşmış oluyorsunuz burada birbirinden güzel birçok kafe  ve restaurant bulunmakta. Saat 3 yönündeki sokağa girerseniz burada kömür ateşinde kokoreç ve et yapan bir restaurant görecekseniz, burada kokoreç yemenizi tavsiye ederim.  Yine saat 2 yönündeki sokağın girişinde  sağ tarafta Türk bir tatlıcı var ve tatlıları mükemmel.
   Denize kıyısı olmasa bile İskeçe`de oldukça iyi deniz ürünleri yiyebileceğiniz yerler var. İskeçeye tepeden bakan restaurantlarda oldukça iyi deniz ürünleri yiyebilirsiniz.
ahtapot-nasil-yapilir
Unutmadan söyliyeyim sokakların birinde bal satan bir dükkana denk gelmiştim 7 euroya aldığım bal tamanen orjinal ve çok güçlü bir baldı, bu dükkanlara denk gelirseniz buradan bal almanızı tavsiye ederim.İskeçeye kadar gelmişken  bir çeşit Yünan çikolatası olan Karioka almayı unutmayın.

BİR CEVAP BIRAK