PAYLAŞ

LİMAN ŞEHRİ AUCKLAND GEZİLECEK YERLER

yeni-zelanda-haritasi

Gezmek, eğlenmek ve dinlenmek bu kelimeleri bir araya getirdiğimizde akla güzel bir tatilden başka bir şey gelmiyor. Huzur ve dinlenme arayışı insanın doğasında her zaman önemli yer tutuyor. Kendimize ayırabilecek bir vakit bulabilmenin telaşını hep üzerimizde taşıyoruz. Yeni Zellanda ismi pek çoğunuza yabancı gelmeyecektir, en azından böyle bir ülke olduğunu duymuşsunuzdur. Resmi adı Yeni Zellanda Milletler Topluluğu olan ülke Güney Pasifik Okyanusu ile Okyanusya arasında bulunur. North Island ve South Island isimli iki büyük adadan ve irili ufaklı bir çok adanın birleşiminden meydana geliyor. Yurt dışında tatil yapmayı düşünenlerin bu yazımızı dikkatle okumalarında fayda var. Sizin için derlediğimiz araştırmalar ışığında hep birlikte Yeni Zellanda’yı tanımaya çalışalım.

Bu ülkede İngilizce ve Maorice konuşulur. Yeni Zellanda bir İngiliz Cemiyetler Topluluğu üyesidir ve İngiltere kraliçesi aynı zamanda Yeni Zellandanında kraliçesidir. Dolayısıyla Yeni Zellanda kültürü İngiliz ve Maori karışımı bir durum. Başkenti Wellington olan yeni zellanda adını flemenkçede kökenli Zeeland ‘dan alıyor aslında bu isim Hollandanın bir şehrinin adı fakat Maorice dilinde kelime anlamı uzun beyaz bulut anlamına geliyor. Yarı monarşi, yarı parlamenter sistemle yönetilen bu ülke oldukça eski bir yerleşim. Yaklaşık 1000 yıl önce sadece Maoriler’in yaşadığı bu bölgeye ilk keşfeden Hollandalı Abel Tasman’dır . Ünlü kaptan James COOK‘un 1779 yıllarındaki gezilerine kadar bölge hiç bir devletin idaresinde değildi. 1840 yılında İngiltere’ye bağlanmasıyla İngilizler buraya göç etmiştir. Ilıman bir iklime sahip ülke güney yarım kürede yer alıyor dolayısıyla dünyanın yarısında kış şartları hüküm sürerken bu ülkede denize giriliyor. Fakat hemen belirtelim deniz suyu sıcaklığı her zaman denize girmeye uygun değil.

Yeni zellandada göller inanılmaz temiz.
Yeni zellandada göller inanılmaz temiz.

YENİ ZELLANDA`YA NEDEN GİTMELİYİM

Yeni zellanda gezilecek yerler nerelerdir diye soranlar olabilir. Hemen nereleri gezmeniz gerektiği hakkındada biraz bilgilendirelim. Auckland iki milyon nüfusuyla oldukça kalabalık bir şehir. Fakat oldukça geniş bir alana yayılan şehir, oldukça rahat işleyişiyle göze çarpıyor Quenn Caddesi en önemli caddesi oldukça hareketli bu caddede bir çok ünlü markayı bulmak mümkün. Bunun yanı sıra gösteri merkezlerininde en fazla bulunduğu yer bu cadde.

Yeni Zellanda turizmi kayak ve dağ sporları tutkunları ve genellikle su sporlarını sevenlerini bir araya getiren bir turizm cenneti. Muhteşem doğa manzaralarına tanıklık etmek güzel bir duygu olsa gerek. Yüzüklerin efendisi filminin çekildiği eşsiz manzaralarıyla insanı adeta büyüleyen bu yerler, insanı sanki bir filmde oynuyormuşçasına mutlu etmeye yetiyor. Nehirleri gölleri ve muhteşem denizi dışında bu ülkenin neredeyse %80’i ormanlarla kaplıdır.

Yeni Zellanda yemek kültürü oldukça hatrı sayılır deniz ürünleriyle birebir uyum gösteriyor. O kadar fazla deniz ürünü ve sebze çeşitliliği var ki hayret ediyorsunuz. Ülkenin en büyük ihraç ürünü kılıç balığı ve ton balığı . Bu ülkede etli yemek her zaman revaçta. Sabah kahvaltısında bile geleneksel “Meat Cake” yeniliyor. Tabi kahvaltı denilince akla peynir zeytin falan geliyor ama öyle değil. Bol etli bol soslu. Bunun yanı sıra uzakdoğu yemeklerinide bulmanız mümkün. Çok sayıda uzak doğu mutfağı barındıran restaurant bulabileceğiniz bir yer Auckland. Çok sayıda japon lokantasının yanı sıra et lokantaları da oldukça yaygın. “Kuzu Steak” tatmanız gereken çok özel bir et yemeği. Hemen küçük bir ilave yapalım; belediyenin elektrikli ızgara alanında, ücretsiz olarak kendi getirdiğiniz malzemelerle ızgara yapabilirsiniz.

Şehrin en yüksek binası şehrin ortasında bulunan skytower kulesinin uzunluğu 231 metredir. Bungee Jumping yapmak isteyenler bu kulenin tepesinde bulunan restauranttan bu hayallerini gerçekleştirebilirer.

YENİ ZELLANDA KOYUNLARI

Auckland deyince aklıma binlerce koyun geliyor, çünkü bu şehir sakinlerinin en büyük geçim kaynaklarından biri koyun beslemek, bazı aileler on binden fazla koyuna sahip olabiliyor. Dünyanın en iyi işlenmiş yünleri burada üretiliyor. Önceden nüfus azlığı nedeniyle Çinli vatandaşların buraya yerleşmesine müsade edilmiş, günümüzde göçmen nüfusu neredeyse yerli nüfusuna eşit durumda.

YENİ ZELLANDA`YA NASIL GİDİLİR

Bu ülkeye direk uçak bulunmuyor ancak Hong Kong, Bangkok veya Sydney aktarmalı ulaşabiliyorsunuz. Bu noktada internet üzerinden yapacağınız küçük bir araştırmayla pek çok havayolu firmasından tarifeler hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunun dışında İzmir ve İstanbul gibi merkezlerden tur düzenleyen gemilerle Avusturalya ve Yeni Zellanda seferleri bulabilirsiniz. Iyi yolculuklar.

BİR CEVAP BIRAK