PAYLAŞ

KAPADOKYA GEZİ REHBERİ

Medeniyetlere köprü olmuş Anadolu`da nereye giderseniz gidin mutlaka bir uygarlığın izleriyle karşılaşırsınız. Bu bölgelerde yaşayan uygarlıkların izleri günümüzde bile hala ayakta kalmış  durumdalar. En bilinen yerleşim yerlerinden biri ise Kapadokya, birçok uygarlık bu coğrafyaya hakim olduktan sonra 11.yüzyıldan sonra Türklerin hakimiyetine geçmiş.

Coğrafya dersinden hatırlayacağımız üzere, Kapadokya denince aklımıza, yanardağların lavları ve küllerinden oluşmuş, kayaların yıllar boyunca  rüzgar, yağmur ve çeşitli doğa olaylarıyla aşındırılması sonucu oluşmuş tuhaf şekilleriyle güzel bir seyir manzarası sunan yer geliyor aklımıza. Kapadokyanın pek bilinmeyen bir özelliği ise burada yer altında da insanların yaşamış olmasıdır. Düşmanlarından kaçan ve saklanan insanlar yer altında şehir kurarak korunmaya çalışmışlardır.

KAPADOKYA`DA NELER YAPILIR NERELERİ GEZİLİR

UÇHİSAR KALESİ

Kale eşsiz bir manzaraya sahip, buraya çıkarak bölgenin hemen hemen her tarafını  tepeden görebilirsiniz. Ayrıca bölgedeki en büyük peribacası olma özelliğine sahip.

PAŞABAĞI VADİSİ

Peribacalarını en ayrıntılı biçimde görmek istiyorsanız buraya gidin. Buradaki peri bacaları diğerlerine göre daha belirgin.

SALKIM TEPESİ 

Peri bacalarını en güzel görebileceğiniz noktalardan biri  de Salkım Tepesi, buraya çıkarak en güzel açıdan peribacalarını seyredebilirsiniz.

KIZILÇUKUR VADİSİ 

Güneşin bir başka doğup ve battığı yerlerin başındadır Kapadokya. Güneşin batışının en güzel izlenecek noktası ise Kızılçukur vadisidir. Turistler açısından bölgede sık tercih edilen yürüyüş rotalarından biridir ancak arazi inişli çıkışlı olduğundan  sizi biraz zorlayabilir. Romantik çiftler için ise harika bir gün batımı vaad ediyor. Giriş ücreti değişken olmakla birlikte 2016 yılında kişi başı 3 tl idi.

kizilcukur-vadisi-gun-batimi

HAYAL VADİSİ

İnsanlar burda oturup peri bacalarını çeşitli hayvanlara ve nesnelere benzettikleri için ismi hayal vadisi olarak kalmış. Gerçekten de peri bacaları değişik şekilleriyle türlü türlü hayvanlara benzetmek mümkün. Burada oturup sizde beyninizi biraz yorabilirsiniz.

DERİNKUYU YERALTI KENTİ

Yazının başında da bahsettiğim gibi M.Ö 3 bin ila 5 bin yılları arasında, çeşitli nedenlerden dolayı  insanlar yer altı şehirleri kurup ve yaşamışlardır.  Kapadokya`da 200 den fazla yer altı şehri olduğu sanılıyor. Günümüzde 37 tanesi kesin olarak biliniyor. 50 metre derinliğindeki Derinkuyu kenti tarih açısından önemli bir yere sahip ve mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ

Açık hava müzesinde binlerce yıl öncesi yaşamış insanların yaşam alanlarını o günkü haliyle gözlemleyebilirsiniz. Kullanılan eşyalar ve duvarlarda oyma resimler  o günkü yaşam şartlarına dair ipuçları sunuyor bize. Açık hava müzesinde o döneme ait 5 adet klise görebilirsiniz. En hayranlık uyandırıcı klise ise Karanlık Klise dir, ekstra bir ücret karşılığında burasını görebilirsiniz.

kapadokyayı gökyüzünden izleyin

Kapadokya balon turu geziniz sırasında en keyif alacağınız aktivitedir. Fiyatlar biraz yüksek olsada belki de hayatınızda bir kez yaşayacağınız bir deneyim olabilir balon turu. Balon turu fiyatları 50€ dan başlamaktadır ve genelde 1 saat sürmektedir.

kapadokya-gezilecek-yerler

NE ZAMAN GİTMELİ

Gidilecek en güzel zaman sonbahar dır bana göre, sonbaharın renklerine bürünmüş kapadokya bir başka gözüküyor sanki Eylül ve Ekim aylarında. Nisan ve Mayıs aylarıda gidilebilecek en güzel aylardan, baharı kapadokya ile birlikte karşılayabilirsiniz.

NEREDE KALINIR

Şu an için bölgeye en yakın otel Kapadokya Cave Suites otel. Bölgeye 1 km mesafede kurulmuş olan otel 3 adet peri bacasından oluşuyor. 36 oda bulunduran otelde yöreye ait yemeklerden tatma şansı bulabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK