PAYLAŞ

DÜNYA ÇAPINDA EV KİRALAMA SİTESİ  AİRBNB ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR

Üstünde durdukları balkonun çökmesinin ardından ciddi şekilde yaralanan dört arkadaş, Airbnb’nin olaya yönelik sorumluluk kabul etmeyi reddetmesinin ardından, konaklama paylaşım web sitesini konuyu mahkemeye taşımakla tehdit etmiş bulunuyor.

26 yaşındaki Harry Dee, Airbnb’de “deniz manzaralı bir balkona” sahip olduğu belirtilen Brighton’daki daireden iki kat aşağıya düştükten sonra parmaklıkların ucuna takıldı.

30 yaşındaki Jessica Paterson’ın ayak kemiği üç parçaya ayrılacak şekilde kırılırken 32 yaşındaki Claire Corfield’ın beli kırıldı ve bir atardamarının yırtılmasının ardından beş ünite kan kaybetti. 30 yaşındaki Alexander Browning’in bileği dört yerden kırıldı ve Browning yüzünden yaralandı.

Bu dört arkadaş, apartman dairesini bir arkadaşlarının doğum gününü kutlamak için kiralayan daha büyük bir grubun arasında yer alıyordu. Balkonun çöktüğü sırada üzerinde proseccolarını yudumlayan beş kişi bulunmaktaydı.

Airbnb ya da mülk sahibi sorumluluk kabul etmemiş bulunuyor.

Dee, The Guardian’a şu açıklamalarda bulundu: “Yardım için onlara başvurduk. Kaybolan ücretimin tazmin edilmesi beni memnun edebilirdi. Ancak hiçbir şey yapmadılar.”

Dee, serbest olarak çalışan bir marangoz olduğu ve masrafları daha fazla karşılayamadığı için kiracısı olduğu apartman dairesinden çıkmak zorunda bırakıldığını belirtti.

Airbnb, grubun, her bir rezervasyon için 800,000 sterline varan poliçe değeri bulunan konuk koruma sigortası üzerinden bir hak talebinde bulunabileceğini ileri sürdü.

Ancak mağdurların avukatı, bunun yeterli bir tazminat olduğunu düşünmüyor.

Browning şu açıklamayı yaptı: “Biz yaşadığımız sıkıntının anlaşılmasını, sorumluluk ve yükümlülüklerin tanınmasını istiyoruz. Bunu yapmak, 25 milyar $ değerindeki bir şirket için kolay olsa gerek.”

Airbnb’nin sözcülerinden birisinin açıklamaları şu şekilde oldu: “Olaydan haberdar olur olmaz, destek sunmak amacıyla misafirlere ulaştık.”

Şirket, başka herhangi bir açıklama yapmayı reddetti.

BİR CEVAP BIRAK