PAYLAŞ

2 GÜNDE VAN GÖLÜ VE ÇEVRESİ NASIL GEZİLİR

Havaların iyice ısınmaya başladığı Mayıs ayının sonlarında nereye gidebilrim diye araştırma yaparken Van gölü aklıma geldi ve şanslıyım ki tesadüfen inci kefali festivalinin de başlamakta olduğunu öğrendim.  Dünyada sadece van gölünde yaşayan ve bu gölde yaşayabilen tek balık türü olan inci kefali festivalinin 31 Mayıs -2 Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleşiyordu bu yıl. Geceden internet üzerinden araştırmazı yaptıktan sonra sabah 8de döküldük yollara hazırlığımız tam bir gece konaklayacağız Van´da ve gölün etrafında tam bir tur atacağız.    Güzergahımız Diyarbakır´dan çıkış Silvan-Kozluk- Bitlis-Tatvan-Gevaş-Edremit-Van-Muradiye-Erciş-Adilcevaz-Tatvan-Diyarbakır şeklinde olacak.

malabadi-koprusu   Meşhur Malabadi köprüsünü duymayan yoktur sanırım, en azından şarkılarda bile duymuşsunuzdur, malesef benim şansıma köprü tadilattaydı.

   Silvan ilçe sınırları içinde olan bu köprü Artuklu Beyliği

tarafından 1147 yılında yapılmıştır. Yedi metre eninde ve 150 metre uzunluğunda bir köprüdür. Malabadi Köprüsü, dünyada taş köprüler içerisinde kemeri en geniş olanıdır.Kemerin her iki yanında, iç tarafta kervan ve yolcular tarafından, özellikle kışın zorlu günlerinde barınak olarak kullanılan iki oda bulunmaktadır. öprü nöbetçileri tarafından da kullanılan bu odaları daha önceleri dehlizlerle yolun dipleri ile bağlantılı olduğu, gelen kervanların ayak seslerinin bu dehlizler vasıtası ile daha uzaklarda iken duyulduğu söylenir.    Köprü başında bekleyen yöre halkı çocukları göreceksiniz, hemen yanınıza gelip köprünün hikayesini size anlatacaklardır, dilerseniz videoyu izleyerek onların ağzından dinleyin birde hikayeyi, tabiki dinledikten sonra bahşiş vermeyi unutmayın.

bitlis-cayi   Diyarbakır Bitlis arasındaki bu çay size yol boyunca eşlik edecek ve çok güzel manzaralar sunacak size. Zaman zaman böyle şiddetli akan su zaman zaman çayırların arasında daha sakin ve menderesler çizerek akmakta, dikkat edin manzaralara bakayım derken gözünüzü yoldan ayırmayın.

bitlis-selale Bitlis´e yaklaştıkça Dağlar biraz daha yükseliyor ve manzaralar tabikide harika. Dağın tepesinden yavaş yavaş sızan bu su gördüğünüz bu şekilleri oluşturmuş tabikide yakından bakınca daha bi ilginç gözüküyor.

Zamanımız kısıtlı olduğundan Dolayı Bitlis merkez e uğrayamıyorum çevre yolundan transit geçip Tatvana geliyorum, o kadar dağ havasından sonra karnınız acıkabilir, Biz tatvan öğreten evi bahçesinde yanımızda getirdiğimiz yiyeceklerle birlikte kısa bir mola vererek yemey yemeye koyuluyoruz. Tatvan Van gölünün kıyısında oldukça güzel bir ilçe. Öğretmen evinin konumu harika hemen sahilde bulunan öğretmen evinin yemyeşil bahçesindeki kamelyalarda oturup yemeğinizi yiyebilirsiniz. Yemeğimizi yedikten sonra bundan sonraki durağımız Akdamar adası olacak.       Gevaş a 2km kala Akdamar adasını görüyoruz yol boyunca parketmiş arabalardan inen turistler iskeleden teknelere biniyorlar Akdamara gitmek için. Hemen bizde arabamızı otaparka bırakıp iskeleye iniyoruz. Burada dolmuş gibi çalışan tekmeler mevcut çok fazla beklemeden Akdamar adasına doğru yola çıkabilirsiniz. Kişi başı 15tl gibi bir ücret alıyorlar.

Yaklaşık 20dk lık bir yolculuktan sonra Akdamar adası ve Klisesi görünüyor karşımızda. Yavaş yavaş iskeleye yaklaşırken rüzgarın hızını kesen ada sayesinde su oldukça  durgun ve berrak.
akdamar-adasi-klise

akdamak-adasinda
Tekneden indikten sonra Giriş için kişi başı 3tl ödeyerek kliseye doğru uzanan merdivenlerden çıkıp giriş noktasına geliyorsunuz.  Müze kartınız varsa ücret ödemezsiniz.

Akdamar kilisesi duvar resimleri, İsa’nın başına gelenleri, çarmıha gerilişini, yıllara meydan okuyan bir “çağdaşlık”ta anlatıyor. O tasvirlerden biri gözü yaşlı kadınlar. Bu kadınlar, kralın İsa’nın gelmesinden korktuğu için katlettiği oğulları için ağlayan kadınlar…

akdamak-klisesi-resimleri

Kilisenin içindeki tarihe şahit olduktan sonra birazda dışarı çıkıp hemen arka tarafdaki kafetaryada çayınızı içip yemeğinizi yerken manzarayı seyredebilirsiniz.

On yıllar boyunca bakımsız olarak kalan kilise 2005-2007 döneminde Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde, Türkiye Ermenileri ve komşu Ermenistan ile ilişkilerin geliştirilmesine yönelik bir adım olarak, 1.5 milyon dolar harcanarak restore edilmiştir. Restoran çalışmalarını Ermeni mimar Zakariya Mildanoğlu yürütmüştür.

Akdamar Kilisesi’nin de 1951’de hükümet emriyle yıkımı kararlaştırılmış, 25 Haziran 1951’de başlatılan yıkım çalışması o dönemde genç bir gazeteci olan ve tesadüfen olaydan haberdar olan Yaşar Kemal’in müdahalesiyle durdurulmuştur.

Kilisenin arkasından manzara bu şekilde gözüküyor, ama dilerseniz biraz yürüyerek adanın en yüksek noktasına çıkıp bölgeyi daha iyi görebilirsiniz bunun için 15dk lık bi tırmanış gerekiyor, ben yorgun olduğum için çıkmadım tepeye.

   Akdamar Adasındaki Surp Haç kilisesi, Kudüs’ten İran’a kaçırıldıktan sonra 7. yüzyılda Van yöresine getirildiği rivayet edilen Hakiki Haç’ın bir parçasını barındırmak maksadıyla Kral I. Gagik’in emriyle 915-921 yıllarında Mimar Manuel tarafından inşa edilmiştir. Adanın güney doğusuna kurulmuş olan kilise, mimari açıdan Ortaçağ Ermeni sanatının en parlak eserleri arasında sayılır. Kızıl andezit taşından inşa edilmiş olan kilisenin dış cephesi, alçak rölyef şeklinde işlenmiş zengin bitki ve hayvan motifleriyle ve Kutsal Kitap’tan alınma sahnelerle bezenmiştir. Kilise bu özelliğiyle de Ermeni mimari tarihi içinde eşsiz bir konuma sahiptir.

Burada geçireceğiniz zamanın bir sınırlaması yok isterseniz gün boyu kalabilirsiniz, sizi getiren tekneyle dönme zorunluluğunuz yok iskeleyedeki herhangi bir tekneye binip geri dönebilirsiniz o yüzden zamanınız varsa dilediğiniz kadar vakit geçirin.
akdamar-adasi-ulasim

van-edremit

Edremite e az kaldı, Edremit gölün kenerına kurulmuş Van ın bir ilçesi, tipik sahil kasabalarını andırıyor. Köftesi meşhur buranın, sahil  kenarıda bir sürü köfteci görebilirsiniz, bende köftecilerin çok olmasına aldanıp köfte yedim ama sanırım kendi kendilerini meşhur etmişler köftesi hiç güzel değil, şimdiye kadar yediğim köftelerin yanına bile gelmez, inanın evde daha iyisini yapabilirsiniz, ben tavsiye etmem kesinlikle yinede sizin bileceğiniz iş.

van-kedisi
Van kedilerini görmek isterseniz Van´dan Muradiye istikametine giderken Van ın çıkışında Üniversiteyi uğramanız gerekir.
van-kalesi
Saat 17.00 sıralarında Van´a ulaşıyoruz, Mayıs ayının sonu olmasına rağmen oldukça serin neredeyse soğuk denecek bir hava karşılıyor bizi, ilk durağımız hava kararmadan Van kalesi oluyor.
  Van Kalesi, Urartu Krallığı tarafından kütle halindeki taştan yaptırılan ve Urartu başşehri Tuşpa’yı kuş bakışı gören bir istihkam yapıdır. Van Gölü kıyısında olup, Van şehrine 5 km uzaklıkta bulunan bu kale sarp bir kayalık üzerine inşa edilmiştir. Yapı 1800 m uzunluğunda, 120 m genişliğinde ve 80 m yüksekliğindedir. Kale MÖ 9. yüzyılda Lutipri’nin oğlu Sarduri tarafından MÖ 840-MÖ 825 tarihleri arasında kurulmuştur.
Hava soğuk ve Rüzgarlı olduğundan burada fazla vakit kaybetmeden ve iyice hava kararmadan Van merkeze gidip bir otel aramaya başlıyoruz, şehir merkezinde her bütçeye uygun otel var, yeni yapılan oldukça lüks oteller de mevcut parası çok alan arkadaşlar için, ama ben çok fazla para harcamıyayım derseniz şehir merkezinde 50-60tl ye kahvaltı dahil mütevazi oteller bulabilirsiniz, eğer kamu personeliyseniz buranın öğretmen evi yeni yapılmış ve oldukça güzel tabi ki yer bulabilirseniz.
Kahvaltısıyla meşhur olan Vanda kahvaltıyı otelde yapıyorum çünkü daha önceden buraya gelmiş kişilerden okuduğum gerçekçi yazılara dayanarak dışarda kahvaltı yapma gereği duymuyorum, Edremit in köftesi gibi buranın kahvaltısıda sadece isim yapmış çeşit çok ama sorgularsanız hangisi Van a ait düşünmek gerekir, bildiğimiz her yerde bulabileceğimiz türden şeyler, sadece otlu peynir yöreye özgü, bence fazla abartmamak gerekir ama illa Kahvaltı etmeden gitmeyeyim diyorsanız,  Bak hele bak Yusuf Konak kahvaltı salonuna gidebilirsiniz sanırım en meşhuru burası.
Yorgunluktan dolayı Van ın gece hayatına katılmıyoruz, gece ne oluyor ne bitiyor o yüzden bi yorum yapamıyacağım, erkenden yatıp sabah erken kalkıp otelde kahvaltımızı ettikten sonra nihayet inci kefallerini görmek üzere Muradiye istikametine devam ediyoruz.

muradiyeAna yoldan 15km kadar saparak Muradiyeye ulaşabilirsiniz, Muradiye Depremde en çok etkilenen yerlerden biri. İlçenin girişinden iki km kadar daha ileri giderek Muradiye şelalesine ulaşabilirsiniz, eğer yanınızda piknik malzemesi varsa buradaki mesire yerinde pikniğinizi yapabilirsiniz ona göre hazırlıklı gidin.
muradiye-selalesi

Vaktiniz varsa şelale karşısında güzel mesire yerinde vakit geçirebilirsiniz, dinlendirici olacaktır, ben fazla vaktim olmadığından dolayı, Muradiye girişine 1km kala Balık bendine doğru inci kefallerini görmek için geri dönüyorum.

Ana yoldaki köprüyü geçer geçmez mermercinin yanından giriş yapıyorsunuz buraya 200m kadar ilerledikten sonra Balık bendi karşınıza çıkacak. Arkamda gördüğünüz suyun içi balık dolu ama resimde belli olmuyor, biraz daha ilerde balıkların karşısına yükselti çıkıyor ordan balıklar suyun ters istikametine doğru Bendi aşmaya çalışıyorlar burada dilediğiniz kadar balık görebilirsiniz.
inci-kefali

Tam bu noktaya gelince balıklar burada yoğunlaşıyorlar adeta elinizi daldırdığınız her yer inci kefali, burdaki akıntıyı geçmek için sıraya girmişler ve hemde biraz enerji topluyorlar kendilerine, akıntıya karşı kürek çekmek gibi birşey bu.
Buradaki balıkları gördükten sonra asıl balığın çoğunlukta olduğu Erciş balık bendine doğru yolumuza devam ediyoruz, tabi ki festivale de katılmış olacağız Ercişte.

   Erciş balık bendinde balıklar daha çok suyu baktığınız her yer içini annelik içgüdüsü kaplamış inci kefalleriyle dolu.

İnci kefalı, tuzlu-sodalı sulara sahip Van Gölü’nde yaşayabilen endemik tek balık türüdür. İnci kefalı, sazangiller familyasını mensup, dünyada sadece Van Gölü Havzası’nda yaşayan bir balık türüdür. Genelde parlak gümüşî, sırtı gri-yeşil ve karın bölgesi gümüşî renktedir. Vücut küçük pullarla kaplı olup, gözler iridir. Üreme zamanı Nisan başından Temmuz sonuna kadar olup, bu dönemde büyük sürüler oluşturarak akarsulara göç eder. Bu göç esnasında, tuzlu-sodalı sudan tatlı suya doğrudan geçiş yapamadığı için hem yumurtlamaya giderken hem de dönerken akarsu ağızlarında osmotik ayarlama için bir süre bekler.

 Akarsulardaki su sıcaklığı 13 °C civarına ulaştığında akarsulara girerek yumurta bırakmaya başlar. Yumurtalarını akarsuların yayıldığı, hızının düştüğü bölgelerdeki hafif çakıllı, kumlu bölgelere bıraktıktan sonra tekrar göle döner. Yumurtadan çıkan yavrular 1-2 hafta içinde göle dönmeye başlarlar. Yavrular yaz boyunca gölün besince bol kıyı kesimlerinde sürüler halinde dolaşarak beslenirler. İnci kefalı yaz aylarında gölün 25 m derinliklerini geçmemek üzere her tarafında, kış aylarında ise 60 m derinliğe kadar olan kısımlarında dağılım gösterir. Türkiye’nin gölleri, akarsuları, göletleri, baraj göllerinden avlanan toplam 43 bin ton balığın tek başına yüzde 36’sını Van Gölü sağlıyor.

 ercis-panayiri

Küçük bir lunepark kurmuşlar festival alanına , burada bir hata yapıp hayatımda ilk kez gondola biniyorum ama sanırım gondol bana göre değilmiş pek sevmedim. Festival alanında da bir tur attıktan sonra yavaş yavaş dönüşe geçerek Adilcevaz istikametine yola çıkıyoruz.

Bir yanımızda Van gölü Karşımızada Süphan dağını alarak kıyıdan kıyıdan Adilcevaz istikametine yolumuza devam ediyoruz.

patnos

4058 metre yükseklikte sönmüş bir volkan olan Süphan dağı, Anadolu’nun üçüncü yüksek doruğudur. Doruk bir örtü buzulu ile kaplıdır. Süphan dağına genellikle doğu yüzünden tırmanış yapılır. Tırmanış, sırasında Van gölü her an birbirinden değişik ve güzel görüntüler sunar. Doruk tırmanışına Aydınlar köyünden başlanır. Buraya 6-7 km. uzaklıkta ve 2500 m. yükseklikte Şekerpınarı yada Süphan yaylasında kamp kurulur, kamp yerinden doruğa tırmanış ve dönüş 8-10 saatlik zamanınızı alır.
adilcevaz

   Süphanı geçtikten sonra Bitlise 90km uzaklıkta olan Adilcevaz ilçesine varıyoruz, çoğunluğun Türk ve Türkmen olduğu oldukça yeşillik gördüğümüz Adilcevazda kısa bir mola verip yemek yemeye karar veriyoruz.
Burası ceviziyle dünyaca ünlü bir yer, ilçede 30 bin civarı ceviz ağacı bulummaktadır. Burada cevizle ilgili birçok ürün bulabilirsiniz, reçelini denemenizi tavsiye ederim.
İlçenin sahil kenarı boydan boya park yapılmış durumda burada oturup çayınızı içebilir, ilçenin içindeki fırından aldığınız cevizli çörekleri çayla birlikte yiyebilirsiniz, dilerseniz burada göle girmekte mümkün.
Adilcevaz-Ahlat yol üzerinde,göl kenarında, Adilcevaz Kalesi’nin altında bulunan Adilcevaz Paşa Camisi 16.yüzyılda Zal Paşa tarafından yaptırılmıştır.Burada yemeğimizi yedikten sonra Ahlat istikametine devam ediyoruz, Zamanımız kısıtlı olduğundan dolayı Ahlatta hiç durmadan transit geçiyoruz. Ahlatı geçtikten sonra Gördüğümüz kahverengi bir tabela hiç planımızda yokken  bizi yolumuzdan döndürüyor ve Nemrut dağı kalderasına doğru tırmanmaya başlıyoruz.
Oldukça zorlu dağ yollarından geçtikten sonra krater in içine kadar inip gölün bir ucuna varıyoruz, burasın gerçektende bir tabiart harikası oldunun farkına varıyorum aracımızdan iner inmez. Kendinizi dev bir çanağın içindeymiş  gibi hissedeceksiniz. Burada çadır kuran, karavanla gelen insanları görebilirsiniz, ama tavsiyem buraya ya motorla yada arazi aracıyla gelin yol toprak yol ve çok bozuk bir yol.  Göle gelmeden biraz sağ tarafa doğru giderseniz tüten bacalarıda görebilirsiniz.nemrut-dagi-tatvan
Burası gölün sadece küçük bir kısmı gölün öbür ucu çok büyük.nemrut-ve-ben nemrut-krater-goluNemrutun tepesinden Va gölünün manzarası harika, birazdan buradan aşağı doğru 13km inip Tatvan´a varacağız.   Burada hummalı bir yol çalışması başlamış vaziyette, Buradaki turizmi canlandırmak için oldukça güzel bir yol yapıyorlar ve teleferik hattı hazır vaziyette, umarım bi daha ki gittiğimde Tatvandan teleferiğe binip öyle çıkarım buraya. Ayrıca buraya gelecekler Mutlaka Tatvan´dan yola çıksınlar hem 13km gibi kısa bir yol katederek ulaşrlar hemde düzgün bir yoldan gelmiş olurlar, ben 35km lik çok zor bir yoldan geldim malesef yolu bilmediğim için.Nemrut a da hoşçakal dedikten sonra bu kadar yorgunluğun üstüne yolda hiç mola vermeden Diyarbakır a tekrardan geri dönüyoruz.

1892 YORUMLAR

 1. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate?

 2. Hi! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.

  Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any ideas or suggestions? Thank you

 3. Write more, thats all I have to say. Literally,
  it seems as though you relied on the video to make your point.
  You obviously know what youre talking about, why
  waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us
  something informative to read?

 4. Hey I know this is off topic but I was wondering
  if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with
  something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 5. I have been exploring for a little for any high quality articles or
  blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo
  I ultimately stumbled upon this web site. Studying this information So i am glad to show
  that I’ve an incredibly just right uncanny feeling
  I found out exactly what I needed. I so much surely will
  make sure to do not fail to remember this web site and give it a look on a constant basis.

 6. Good day I am so happy I found your website, I really found you by accident, while I was searching on Yahoo for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thank you for a remarkable post and a all round thrilling blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do
  keep up the fantastic work.

 7. What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this
  I have discovered It absolutely useful and it has aided me out loads.
  I’m hoping to contribute & help different customers like its aided me.
  Good job.

 8. I was recommended this web site by way of my cousin. I am not positive whether or not
  this submit is written by him as nobody else recognise such designated
  about my problem. You’re amazing! Thank you!

 9. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism
  or copyright violation? My website has a lot of completely unique content
  I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all
  over the internet without my authorization. Do you know any ways to help reduce content from
  being stolen? I’d truly appreciate it.

 10. Hey there! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My blog looks weird when browsing from my iphone.
  I’m trying to find a template or plugin that might be
  able to correct this problem. If you have any recommendations,
  please share. Thanks!

 11. Everything posted made a great deal of sense.
  However, what about this? what if you added a little content?
  I mean, I don’t want to tell you how to run your website, but what if you added a post title that makes people want more?
  I mean Van gölü ve çevresi gezi rehberi – Her Tatil Unutulmaz Bir Maceradır
  is a little vanilla. You could peek at Yahoo’s home page and see
  how they write post titles to get viewers to click.
  You might add a video or a related pic or two to get readers interested
  about what you’ve written. In my opinion, it would
  make your website a little bit more interesting.

 12. I just want to mention I am new to blogs and absolutely loved you’re page. Almost certainly I’m planning to bookmark your blog post . You absolutely come with outstanding articles and reviews. Bless you for sharing your web page.

 13. Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to send you an e-mail.
  I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing it grow over time.

 14. I just want to tell you that I’m very new to blogging and absolutely liked you’re web site. Most likely I’m likely to bookmark your blog . You definitely come with remarkable well written articles. Thanks a lot for sharing your web page.

 15. We’re a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your web site provided us with useful info to work
  on. You have performed a formidable job and our entire group will likely be grateful to
  you.

 16. KAISERSLUST Plattform der Wiener Sex Scene Sex in Wien – Girls in Wien – Escorte Wien – Transen Wien – Hostessen Wien Escort Wien – Massagen Wien – Studios Wien – Laufhaus und Bordelle Wien Asiatinnen Wien – Sex in Wien – Kaiserslust – Der Kaiser hat Lust – Sex

 17. What i do not understood is in reality how you
  are not really much more well-liked than you may be right now.
  You are very intelligent. You understand thus considerably in terms of this topic,
  produced me in my opinion imagine it from numerous numerous angles.
  Its like women and men aren’t fascinated until it is one thing to accomplish with Woman gaga!
  Your personal stuffs great. Always take care of it up!

 18. Hello would you mind stating which blog platform
  you’re using? I’m going to start my own blog soon but I’m having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely
  unique. P.S Apologies for being
  off-topic but I had to ask!

 19. David-Home Northeast is your premier source for all of your Real Estate investing needs. We provide a variety of solutions for sellers looking to sell fast and investors looking to grow their real estate investment portfolios for better returns. At David-Home Northeast, we are dedicated to improving and redeveloping the areas that we operate in. We specialize in helping sellers of distressed properties (single and multi-family homes, commercial, retail, bank REOs, etc.) find buyers looking to invest. Let us put our network of cash home buyers and private money lenders to work for you so you can say “David” to that old unwanted property.

 20. David-Home Northeast is your premier source for all of your Real Estate investing needs. We provide a variety of solutions for sellers looking to sell fast and investors looking to grow their real estate investment portfolios for better returns. At David-Home Northeast, we are dedicated to improving and redeveloping the areas that we operate in. We specialize in helping sellers of distressed properties (single and multi-family homes, commercial, retail, bank REOs, etc.) find buyers looking to invest. Let us put our network of cash home buyers and private money lenders to work for you so you can say “David” to that old unwanted property.

 21. I’m not sure exactly why but this site is loading very slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 22. There are definitely a great deal of information like that to take into account. That is a terrific indicate bring up. I offer the thoughts over as general inspiration but plainly there are inquiries like the one you bring up where one of the most important thing will be working in straightforward good faith. I don?t know if best practices have actually arised around points like that, however I make sure that your work is clearly determined as an up for grabs. Both kids and also women feel the impact of simply a moment?s satisfaction, for the rest of their lives.

 23. It?¦s really a great and helpful piece of info. I?¦m satisfied that you just shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 24. Hello my loved one! I want to say that this article is awesome, great written and include almost all vital
  infos. I’d like to see extra posts like this .

 25. Yesterday, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 26. First off I want to say fantastic blog! I had a quick question that I’d like to ask if you
  don’t mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your mind before writing.
  I’ve had trouble clearing my thoughts in getting my thoughts out.
  I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes
  are usually lost simply just trying to figure out how to
  begin. Any suggestions or tips? Thanks! http://herreramedical.org/viagra

 27. Magnificent site. A lot of helpful info here. I am sending it
  to some buddies ans also sharing in delicious.

  And naturally, thanks to your sweat!

 28. I am really enjoying the theme/design of your weblog.
  Do you ever run into any web browser compatibility problems?
  A number of my blog readers have complained about my website
  not operating correctly in Explorer but looks great in Safari.

  Do you have any suggestions to help fix this problem?

 29. L’improvviso blocco delle arterie polmonari da parte di un coagulo
  di sangue può causare la morte in pochi minuti, afferma il dott.
  Questo può spiegare perché qualcuno, dopo essere rimasto immobile a lungo, può
  semplicemente alzarsi, collassare e morire.
  “Quando si è sdraiati o seduti, il coagulo è alloggiato nella gamba
  o nella zona.

 30. الفرق بين فياجرا 50 وفياجرا 100 فوائد الفياجرا وسرعة القذف الفياجرا لا
  يتم وصفها لعلاج سرعة القذف ولكن قد تفيد فى حالة الرجال الذين يعانون من ضعف
  الإنتصاب وسرعة القذف. فوائد
  الفياجرا للرجال.

 31. Kedi cinsleri ideal kedi kilosu konusunda belirleyici bir etkendir.

  Siyam kedisi gibi küçük ırklarda 2.5 ile 3 kg ideal ağırlık sayılırken Norveç orman kedisi gibi büyük ırklarda ise
  ideal kilo 7 ile 10 kg’dır. Yani kediler için doğrudan “ideal kilo budur!” gibi bir yargıya varmak.

 32. Spoiler hindistan’da kumar bağımlısı bir adam, parası bitince karısını bahis olarak ortaya koydu.
  kaybeden adam, arkadaşı ve akrabasının karısına toplu tecavüz etmesine izin verdi spoiler habere gider kurtarin kendinizi kadının da kumarbaz gavat kadar gerizekalı olduğu
  haber spoiler –.

 33. While you are taking metronidazole and for 3 days after your last dose: Avoid drinking alcohol or consuming foods or other products
  that contain alcohol or propylene glycol. Drinking alcohol may cause unpleasant effects such as headaches,
  nausea, vomiting, stomach cramps, and warmth or tingling under your skin.

 34. Sahip olmak gerekir götüne boşalmak tabu seks videoları FamilyPorner’da!
  Ailenizle ilgili her etiketi izlemeye devam ediyoruz, böylece çok sayıda
  karışıklık arasından seçim yapabilirsiniz. eşek porno cum!
  Tabu porno tamamen oğlu ile anne, kızı ile baba veya erkek kardeşi ile ilgili olabilir.

  Ancak çoğu insan belirli bir şey.

 35. Yüksek kaliteli sıcak akış ücretsiz japon porno videoları.
  Zamanınızı atın, kapıyı kilitleyin ve bu büyük ücretsiz asyalı porno
  tüpünün tuhaf atmosferine dalın! 7:18 HD. HD.

 36. Želite vedeti, kako igrati ruleto in povečati možnosti za dobitek? Potem ste na pravem mestu. Z dolgoletnim znanjem o igrah na srečo smo pripravili strokovni vodič za vse, ki se želijo spoznati z ruleto. Da se boste kar najlažje odločili za igranje rulete na spletu, smo vam pripravili celosten pregled igre: kaj je ruleta, kako jo igrati, katere so strategije, kateri bonusi obstajajo, kako poteka izplačilo in kako igrati ruleto varno na spletu. Današnji potrošniki vedno iščejo veliko, da poznate pravila in ko gre za online roulette casino. Brezplačni vrtljaji se igrajo na najvišji znesek denarja in na najmanjši velikosti kovanca, morate vedeti. Končajte igro in zapustite igralnico, da so znotraj in zunaj stave. Igralniške družbe so zaposleni z ustvarjanjem novih iger vsak dan, kjer Imena prihajajo iz njihovega položaja na mizi. Različne različice igralnih avtomatov so zdaj na voljo v nekaterih najboljših različicah igralniških iger, oni so ključni dobrodošla ponudba za rad Ladbrokes.
  https://oscar-wiki.win/index.php?title=Pravi_spletni_poker_brez_pologa
  Jelle van Battum, produktni vodja igralnih avtomatov v igralnici Holland Casino, je dodal: “Pričakujemo, da bo nabor novih Interblock produktov Universal Cabinet in izbran nabor iger, dosegli velik uspeh v naših igralnicah. Holland Casino bo ponudil različne igre, tako za izkušene kot tudi za nove igralce, ki se radi naučijo igrati klasičnih iger na nov način. Menimo, da ima novi Universal Cabinet dodano vrednost na naših tleh.” Igrajte Casino Brezplačno Z Igralnimi Avtomati Za Pravi Denar 2023 Pomembno pa je, ki so jo začele številne igralnice. Loterija dobitki slovenija to vam pove, Lahko preverite našo spletno stran za najboljše igralnice in promocije. Boste želeli začeti z učenjem osnovno razumevanje igre, ki jih vodijo. Novo-spletne igralnice bo vedno poudarjajo to vrsto brezplačno spin, boste prejeli izplačilo v višini 2.500-kratnega vložka in če je 10.