PAYLAŞ

TROPİKAL BİR DENİZ TATİLİ İÇİN UZAKLARA GİTMEYİN

mallorca

İspanya`ya gelmişken Akdenizin incisi dedikleri Mallorca adasına gitmeden olmazdı. İspanya`ya bağlı olan Balear takım adaları özerk bölgesinin en büyük adası ve başkentidir Mallorca. İkinci büyük adasıda İbiza adasıdır. Günümüzde İbizanın ününü duymayan kalmamıştır.

NASIL GİDİLİR

Mallorca ya gitmek için öncelikle yeşil pasaportunuz yada Shengen vizeniz olması lazım. Palma Mallorca adasının en büyük şehridir, Palma de Mallorca olarak bilinir. Türkiyeden Mallorca ya direk uçuş olmadığı için bu güzel adaya gelmek için öncelikle Barselonaya gelmeniz gerekiyor. Mallorca adası özellikle yaz aylarında çok fazla turist aldığı için günde en az 4-5 feribot ve 10 dan fazla uçuş bulabilirsiniz. Feribot yolculuğunu tercih etmeyin çünkü hem 8 saatinize yazık oluyor hemde uçaktan daha pahalı. Rainair gibi hava yollarının sık sık seferleri var adaya 20-30$ a bilet bulmanız mümkün.

MALLORCA ARABA KİRALAMA

Mallorca büyük bir ada , buraya gelmeye karar verdiyseniz ve adanın tadını çıkartmak istiyorsanız mutlaka araba kiralayın. Adada araba kiralamak çok yaygın, daha uçaktan iner inmez bütün araç kiralama şirketlerinin ofisleri yan yana dizilmiş. Adaya gelmeden internetten araç rezervasyonu yapmanız mümkün, eğer yaptıysanız anahtarınızı hemen alıp gazlamaya başlayabilirsiniz.  Ben 5 günlüğüne 150€ vererek Avis firmasından mini cooper kiraladım, daha uygun fiyatlara araç bulmak mümkün elbette.

Kiralık araç ile havaalanına dönüşte dikkat etmeniz nokta ise tam hava alanı girişinde For Rental Car tabelasını takip etmek. Eğer bu tabelayı takip ederseniz sizi doğruca araç kiralama ofislerinin araç teslim alma otoparkına götürüyor ve hemen firmanın görevlisi sizi karşılayarak aracınızı teslim alıyor.

mallorca-arac-kiralama

NEREDE KALINIR

Mallorca ada genelinde 5 binden fazla otel bulabilirsiniz, ancak Almanlar başta olmak üzere ada çok fazla  türist aldığından otel fiyatları biraz pahalı. Ortalama bir otelde kalmak için günlüğüne en az 80€ ayırmalısınız. Ben yüksek sezonda gittiğimden en uygun oteli Can Picafort bölgesinde buldum, denize 50 metre uzaklığındaki otele kahvaltı dahil 60€ günlüğüne ödedim, araç kiraladığım için adanın diğer bölgelerindeki plajları gezmek sorun olmadı. Ama ben illa eğlencenin göbeğinde olacak diyorsanız mutlaka Magaluf bölgesinde kalmalısınız. Magaluf bölgesi Almanların yoğun olarak tercih ettiği bölge ve adanın en eğlenceli yeri. Burada caddeler barlarla dolu, aradığınız her türlü eğlenceyi strip klüplere kadar Magaluf bölgesinde bulabilirsiniz. Palma haricinde adanın diğer bölgeleri hep sakin yerler ama her bölgesinde birbirinden güzel İspanyol restauranları bulunuyor.  Tasviye istiyorsanız tek tercih Magaluf derim.

MALLORCA GECE HAYATI

magaluf

Gece hayatı denince Mallorca`da akla gelen tek yer Magaluftur. Magaluf sahil kenarında ve bi arka caddesinde bütün barlar, clubler, strip külüpler hepsi yan yana dizilmiş ve hepside birbirinden güzel ışıklandırmayla geceyi şenlendirmeye hazır vaziyette sizi bekliyor olacak. Magalufta almanlar çoğunlukta oluncada özellikle gece ilerleyen saatlerde sarhoş insanların çıngınlıklar yaptığına şahit olabilirsiniz. Ortalama bira fiyatları 4-5€ civarında, genellikle içeri giriş parası istenmiyor barlarda.

magaluf2

İBİZA`MI MALLORCA MI

Gitmeden önce iki ada arasında kararsız kalmıştım ama Mallorca`yı tercih ettiğim için pişman olmadım. İbiza Mallorca`ya göre daha küçük bir ada ve daha çok eğlence, partiler ve gece hayatı üzerine yoğunlaşmış. Mallorca İbizaya göre daha ucuz ve kalacak yer seçeneği daha fazla. Mallorca da hem birbirinden güzel  plajlarda gündüz güneşlenip sakinliğin tadını çıkarabilir, gece ise Magaluf bölgesine giderek gece hayatının tadına bakabilirsiniz.

mallorca-plajlar

Mallorca`başta Almanlar olmak üzere birçok Avrupalı ve Amerikalı zenginlerin yazlıklarının bulunduğu bir ada. Michael Douglas`ın da burada bir yazlığı bulunuyor. Adanın yerel mimarisi sarı taştan evleri ve yeşil kapılarıyla Endülüs dönemini yansıtsa`da adada ev demeye dilimin varmadığı hepsinin birer malikane olduğu sayısız yazlık bulunmakta. Dudak uçuklatan cinsten pahalı malikanelerin bulunduğu adada elbette sayısız yat görmek mümkün. Adanın her yerleşim yerinde bir liman bulunuyor ve bu limanlarda binlerce birbirinden lüks yatlar adeta bir yat ormanı oluşturmuş.

MALLORCADAKİ EN İYİ PLAJLAR HANGİLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

BİR CEVAP BIRAK