PAYLAŞ

DİYARBAKIR ŞEHİR REHBERİ

Diyarbakır ismini duyduğumuzda şüphesiz aklımıza ilk önce PKK gelir, ama bu kötü nam salmış şehirde bir o kadarda gezilip görülecek yer vardır ve yemeklerinin tadına doyum olmaz. Buraya yolu düşmeyenlerin  çoğu bu şehrin ismini duyunca bile tüyleri diken diken olur, bir çoğumuz buraya gelmek istemeyiz. Nihayetinde benimde yolum iş gereği Diyarbakır`a düştü ve tam 4 yıl geçirdim bu şehirde.

 Ağustos ayının ortalarında gece yarısı uçaktan indiğimde oldukça sıcak bir hava karşılıyor insanı, gece yarısı olmasına rağmen derece 33 ü gösteriyordu. Yaz aylarında 3 ay bir damla yağmur düşmediğine şahit oldum ve sıcaklık gündüzleri 38 derecelere kadar yükselmektedir. Ancak sıcaklığın bu kadar yüksek olmasına rağmen deniz kenarlarındaki şehirlerimiz gibi bunaltıcı bir hava yoktur Diyarbakır`da. Burada nem oldukça azdır o yüzden güneşin altında yanarsınız ama gölgede güneş o kadar rahatsız edici değildir, havası insanı terletmez.
Nitekim yerel halkta böyle yapıyor, Diyarbakır`da ki ilk günümde çift şeritli yolların arasında orta refüjde bile ağaç altlarında yatan şalvarlı amcaları görünce insan şaşırıyor ama daha sonra bu manzara size hiç yabancı gelmemeye başlıyor. Batıdan bu şehre gelen bir çok kişinin içini bir parçada olsa tedirginlik kaplar, çünkü basında sürekli Diyarbakır`da yaşanan  olayları ağzımız açık dehşetle izleriz.
Diyarbakır Gece Kuşbakışı Görüntüsü
Diyarbakır Gece Kuşbakışı Görüntüsü

DİYARBAKIR`DA GEZİLECEK 13 YER

1-Diyarbakır surları ve Keçi burcu.
2-Meryem ana süryani kadim klisesi.
3-Saint Georgi Klisesi
4-Mar Petyun Klisesi
5-Tarihi on gözlü köprü
6-Hasan paşa hanı
7-Sülüklü Han
8-Ulu cami
9-4 ayaklı minare
10-HZ. Süleyman camisi
11-Eski cezaevi
12-Peygambelre diyarı Egil ilçesi ve Eğil barajı
13-Gazi köşkü

Dicle nehri üzerindeki on gözlü köprünün gazi köşkünden görünümü
Dicle nehri üzerindeki on gözlü köprünün gazi köşkünden görünümü
Hasan Paşada hanında bir akşamüstü
Hasan Paşada hanında bir akşamüstü
   Diyarbakır 1 milyon civarı olan büyük bir şehir, şehir merkezi bağlar,kayapınar,sur ve yenişehir olmak üzere 4 ilçeden oluşuyor. Çok fazla göç alan ve bir o kadarda kozmopolit olan bu şehire turist olarak geliyorsanız gezip görülecek Sur`da yer almakta. Buraya sur içi de denilmektedir çünkü etrafı tamamen surlarla çevrilidir.
   Sur Diyarbakırın ilk yerleşim yeridir, tarihi çok eskilere dayanır o yüzden adım attığınız heryerde tarihi bir yapıya denk gelebilirsiniz. Burada sokaklar çok dardır araba girmez ancak iki insan yan yana geçebilir. Bir zamanlar Diyarbakır`ı oluşturan bu ilçe bugün yerini terkedilmiş evlere, eski bakımsız yapılara boynunu bükmek zorunda kalmıştır. Bugünlerde buralarda daha çok Suriyeden göç edenler ve Diyarbakır`a civar illerden ve köylerden göç etmiş genellikle fakir halk yaşamaktadır. O yüzden bu bölgede dolaşıyorken çantalarınıza ve cep telefonlarınıza sımsıkı sarılın Diyarbakırda en çok kapkaç olan bölgelerden biriside burasıdır.
   Diyarbakır`da uzun süreli kalacak ve ev tutacaksanız o zaman Kayapınar tarafına bakmanız gerekir. Burası gerçektende modern bir şehir havasında bir yer. uçsuz bucaksız parkları, yeşil alanları 10-15 katlı lüks siteleriyle Kayapınar oldukça rahat edebileceğiniz hatta kendinizi İstanbul Beylikdüzün`de sanabileceğiniz bir yer

DİYARBAKIRDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

kapkac

+ Abi Diyarbakır nasıl bir yer?
– Valla süper bi yer!
+ Anlatsana biraz?
– Bak şimdi derin bir nefes aliysen gözlerini kapatiysen!
+ Ee?

– Açiysen bakiysen  cüzdanın yoğ

1-Diyarbakır`da altın kural ; buraya turist olarak geldiyseniz ve bayansanız kesinlikle cep telefonunuza ve çantanıza sımsıkı sarılın. Her an kolunuzdan çantanızı çekip alabilirler, motorsiklet ile arkanızdan yanaşıp cebinize dalıp çantanızı veya cep telefonunuzu kapkaç yapabilirler, hatta boynunuzdan kolyeyi bile çekip alırlar, mümkünse altın kolye bileklik gibi şeyler takmayın.
2-Diyarbakır`da çok fazla miting, protesto, yol kesip ateş yakma, lastik yakma gibi eylemler olduğundan Yolunuz düşmedikçe Bağlar ilçesinenden geçmeyin, zaten turistseniz burayla işiniz yok çünkü burada görmeniz gereken birşeyde yok.
3-Başınıza birşey geldiğinde polisi aramaktan çekinmeyin, Diyarbakır`da olan miting vb.  gibi olayları ve  yol durumlarınıda polisten öğrenebilirsiniz.

4-Her kavşakta her kırmızı ışıkta duran dilencilere ve cam silen çocuklara dikkat edin. Dilencilere para vermeyin yarım günde 150tl hasılat yaptığını gözümle görmüşlüğüm var bir dilencinin.

DİYARBAKIRDA NE YENİR, NE İÇİLİR
 Diyarbakır`ın en sevdiğim tarafı yemekleri, kebaplarıdır. Bu şehirde kebapçıdan bol birşey daha yoktur sanırım ama siz güne önce Hasan Paşa Hanında kahvaltı ederek başlayın. Han içersinde bir çok kahvaltıcı bulunmakta ancak bunlardın bir kaçı daha ön plana çıkmışlar. Önerebileceğim isimler arasında Mustafa`nın Kahvaltı Dünyasıve Kahvaltıcı Kadri yer alır. Masada yer kalmayana kadar tabaklarla doldururlar masanızı ortayada kavurmalı yumurtanız gelir, çay zaten sınırsız hepsine kişi başı 20tl ödersiniz burada.
   Kebap deyince alternatif çoktur Diyarbakır`da ama siz yinede benim söyleyeceğim isimlere kulak verin derim, dile kolay tam 4 yıl geçirdim hepsinde bir çok kez yedim. Onur ocakbaşı listemin başında yer alır, burası sur içinde Çarşı karakolunun arkasında dar bir sokak içersinde küçük bir yer, ne zaman gitsem kebaplarının lezzetinden olsa gerek içerisi ağzına kadar dolu.  Diyarbakır`da kebap yemenin bir güzel yanı da kebamın yanında 5-6 tabak çeşit çeşit salata ve soğan çeşitleri gelmesidir. Hem karnınız hem gözünüz kesinlikle doyacaktır. Közlenmiş soğan, sumaklı soğan, soslu soğan salatası, roka, çoban salata, acılı ezme, közlenmiş domates hepsi kebabın yanında ücretsiz olarak servis edilmekte. Yanına birde maşrapada köpüklü ayran söylediniz mi kendinize güzel bir ziyafet çekersiniz.  Yine sur içinde gazi caddesi üzerinde alternafit kebapçılar mevcut en ünlülerinden bir tanesi de Ciğerci Remzidir 4 katlı büyük bir yer remzi ustanın yeri. Ama illa ciğer yiyecekseniz o zaman seçiminiz Diyarbakır`ın en meşhuru olan Umut Ciğercisinden yana olsun. Ama Adana Kebap seviyorsanız kesinlikle ve kesinlikle Nasır Usta`ya gitmelisiniz, burada yediğiniz adana kebabın lezzeti damağınızı çatlatabilir.  Diyarbakır`a gelmişken Lahmacun yemeden de dönmeyeyim derseniz hiç düşünmeyin ve doğru Buket Lahmacun unun yolunu tutun ama parmaklarınızıda yemeyin.

   Kebap değilde mahalli yemekleri yemek istiyorsanız o zaman Haşim Usta, Mustafanın Kahvaltı Dünyası ve ünlü Kaburgacı Selim Amcayı öneririm. Selim amcada Kaburga dolması, kibe bumbar ve içli köfte yiyebilirsiniz.

DİYARBAKIR YEMEK DEYİNCE AKLA GELEN İLK 11 RESTORAN

1-Onur Ocakbaşı
2-Ciğerci Umut
3-Buket Lahmacun-Buket alacarte
4-Haşim Usta
5-Kaburgacı Selim Amca
6-Nasır Usta
7-Mustafanın kahvalı ve yemek dünyası
8-Chefy Dünya Mutfağı
9-Keyf-i Kebap
10-Ciğerim Ocakbaşı
11-Dedecan Ocakbaşı (asıl merkezi Urfa`dır Diyarbakır`a da şube açmıştır)
Dedecan Ocakbaşında karışık kebap
Dedecan Ocakbaşında karışık kebap
Haşim Ustada Bumbar
Haşim Ustada Bumbar
Onur Ocakbaşı Cİğer
Onur Ocakbaşı Cİğer

DİYARBAKIR TATLICILARI

Tatlı deyince ilk akla gelen tabikide meşhur Diyarbakır`kadayıfı olacaktır. Yemekte olduğu gibi tatlı konusundada alternatifiniz çoktur bu şehirde. Sokakta yürürken ayak üstü tane ile halka tatlı, baklava, havuş dilimi tatlı alıp atıştırabileceğiniz gibi oldukça lüks ve şık tatlıcılardan birine oturup dondurmalı künefe veya fıstıklı , peynirli kadayıf yiyebilirsiniz.

DİYARBAKIR`TA NEREDE  TATLI YENİR

1-Künefeci Levent Usta
2-Sadık Künefe
3-Künefeci Sıtkı usta
4-Kadayıfçı Saim
5-Tatlıcı Şeyhmus
 DİYARBAKIR`DA GECE HAYATI 

Diyarbakır`da gece hayatının kalbi Ofis semtinde atmaktadır. Gece hayatı deyince burada sabahlara kadar eğlence beklemeyin kafeler genelde saat 23 ü gösterdiğinde boşalır, sayısı az olan barlarda gece 1 de kapanır daha geç saatlere kadar eğlence sunan 2 yer vardır Diyarbakır`da, tabiki şimdilik, Diyarbakır`ın çok hızlı gelişen ve büyüyen bir şehir olduğunu düşünürsek ileride ne olur bilemem ama 2014 için durum böyle.Canınız kafede oturmak istiyorsa kafelerin çoğu ofis semtinde sanat sokağı denilen yerde sıralanmıştır ancak son zamanlarda bir zamanlar Diyarbakır`ın en meşhur yeri olan Sanat sokağı önemini yitirmeye başlamıştır. Şimdilerde Kayapınar tarafında Dicelekent Bulvarı üzerine açılan ünlü kafeler daha çok ön planda olmaya başlamıştır. Burada Robert kafe, kahve deryası, mado, özsüt ve daha birçok modern ve şık kafeleri bulmak mümkün.

Biraz alkol alıp eğlenmek isteyenler içinde yerler var elbette Diyarbakır`da. İlk akla gelen isimlerden bir tanesi Diyarbakır`ın en ünlü eğlence mekanı Roll Live Performance Home dür. Zaman zaman ünlü sanatçılar konser verir burada, hafta sonları canlı müzik vardır, Pazartesi geceleri de Tango Med Dans ve Sanat Merkezi tarafından düzenlenen Tango geceleri olur. Tango biliyorsanız mutlaka gitmelisiniz.Yemek eşliğinde alkol alıp müzik dinlemek istiyorsanız yine ofis semtinde Rızvan ağa caddesi üzerinde  Chefy Dünya Mutfağına gitmelisiniz. Burası gerçektende dünya mutfağı, balık ızgarada dahil olmak üzere çok farklı lezzetler bulabilirsiniz burada, ben fajitayı yada bonfile ızgarayı önenirim. Genellikle insanlar Roll ün açılış saatine kadar burada yemek yiyip bir iki kadeh içtikten sonra saat 21.00 gibi Roll ün yolunu tutmayı tercih ederler. Roll 01,00 da kapanır ama üzülmeyin eğlenceye doymadıysanız Kırklar dağının tepesinde bulunan Rubarr a gidebilirsiniz (damsız girilmez). Bugünlerde bu barda  dünyaca ünlü pop şarkıcısı İnna konser verecek.Sakinlikten ve manzara eşliğinde içmekten hoşlanıyorsanız o zaman on gözlü köprü manzaralı Erdebil Köşkü`ne gitmelisiniz. Buranın ızgaraları ve mezeleride oldukça lezzetli.  Pavyon kültürünü seviyorsanız Diyarbakır`da pavyon çok; Yelken, milenyum, gece yıldızı, cadde 21, helin, curcuna, saray gazinosu ilk akla gelen isimlerden bazıları.

DİYARBAKIRDA GECE HAYITINDA EN ÖNEMLİ 10 İSİM
1- Roll Live Performance Hall
4-Rubarr Medusa Park
5-Erdebil Köşkü
6-Sülüklü Han
8-Enişte
9-Lim10
Diyarbakır Tango Geceleri
Diyarbakır Tango Geceleri

Bilmeniz gereken bir ayrıntıda Diyarbakırda içki fiyatları biraz pahalıdır, boğazın kenarındaki Reina ile Roll de biranın fiyatı kıyasıya kapışır. Bir diğer ayrıntıda gece hayatında erkeklerin ezici bir çoğunluğuyla karşı karşıya kalırsınız, bir oranlama yapacak olsak %70 erkekler %pacacifazil30 kızlar diyebiliriz.

   Geceyi noktalamadan önce kesinlikle yapmanız gereken şey Chefy nin yanında bulunan Anzale Paçada kelle paça çorbası içmek, isteyenler Akkoyulu Caddesinde bulunan paçacı Fazıl Usta`yı da tercih edebilirler, Unutamayacağım nadir lezzetlerden biridir Diyarbakır`da paça.

 

26 YORUMLAR

 1. My spouse and I absolutely love your blog and find most of your post’s to be just what I’m looking for.
  Would you offer guest writers to write content for you?

  I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a number of the subjects you
  write related to here. Again, awesome weblog!

 2. Heya i’m for the primary time here. I found this board and I in finding It truly helpful & it helped me
  out a lot. I hope to offer one thing back and
  aid others like you helped me.

 3. May I just say what a relief to discover someone that genuinely understands what they’re talking about on the web.
  You definitely know how to bring a problem to light and make
  it important. More and more people should read this and understand this side of your story.
  I was surprised that you are not more popular given that you surely possess the gift.

 4. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any problems
  with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no data backup.
  Do you have any methods to prevent hackers?

 5. Pretty element of content. I just stumbled upon your web site and
  in accession capital to claim that I get in fact enjoyed account your blog
  posts. Anyway I will be subscribing on your feeds or even I fulfillment you get entry to consistently fast.

 6. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It absolutely
  helpful and it has helped me out loads. I’m hoping to contribute & assist different customers like
  its aided me. Good job.

 7. Howdy! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading your articles.

  Can you suggest any other blogs/websites/forums that
  deal with the same subjects? Many thanks! cheap flights 31muvXS

 8. We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your website offered us with useful info to work on. You have performed a
  formidable activity and our whole neighborhood can be grateful to you.

 9. Great post. I used to be checking continuously this weblog and I am impressed!

  Very helpful information specially the remaining part :
  ) I maintain such information a lot. I used to be seeking this certain information for
  a very lengthy time. Thanks and good luck.

BİR CEVAP BIRAK