PAYLAŞ

SİBİRYANIN DOĞU KIYISINDAKİ GAYZER VE VOLKANLARIN SOĞUK VE IRAK TOPRAĞINDA DUMAN, BUHAR VE ATEŞ HÜKÜM SÜRER

kamcatka

Kamçatka Yarımadası`nın en yüksek noktası Klyuchevskaya Dağı
, dünyadaki en büyük ve en kusursuz koni biçimli aktif yanardağ. 4750 metrede neredeyse Mont Blanc kadar yüksek olan zirvesinden sürekli olarak dalgalar halinde duman yayılıyor ve son 300 yılda 50 defadan fazla patlamış.
Yine de Klyuchevskaya, Sibirya`nın en doğusundan güneye uzanan bu buzlu, yalıtılmış ve dağlık yarımadada bulunan aktif 150 yanardağdan yalnızca biri. Bu dağlık yarımadada bulunan aktif 150 yanardağdan yalnızca biri. Bu dağların 30 tanesi hala aktif durumda.
Yarımadanın burnundan başlayarak 56 volkanik ada zinciri olan Kuril Adaları`yla birlikte Pasifik i çevreleyen volkanik bir kemer-Ateş çemberi`nin en aktif kısmını meydana getirirler. Dünyanın aktif volkanlarının %10 unu oluştururlar. 1907`de Shtyubelya Dağı, Japonya`nın büyüklüğüne yakın olan tüm yarımadayı kaplamaya yetecek kadar çok kül fırlattı ve 100km uzaklıktaki Petropavlovsk-Kamchatskiy şehrini kararttı.
Burada sık sık son 200 yılda 150 den çok kez deprem olur. 1952 Kasım`ında kayıtlara geçen en güçlü ikinci deprem, Rihter ölçeğine göre 8.4 şiddetindeydi.

kamcatka_yanardaglari

Şehri ve taze sebze yetişrilen seralı ısıtmak ve ihraç edilecek patatesler için yüzlerce sıcak kaynak kullanılıyordu. Aktif olan Kronotsky Yanardağı`nın yakınındaki Gayzer Vadisi, 25 gayzerin ıslık, gürleme ve buğularıyla yaşıyor ve barındırdığı mineraller çevrelerindeki taşları kırmızı, pembe, mor ve kahverengine boyuyor. Veikon, kaynayan su fışkırtan en büyük gayzer, her 3 saatte 4 dakika boyunca 49 m`ye su fışkırtıyor.

KAMÇATKANIN BOZULMAMIŞ DOĞASI VE CANLI ÇEŞİTLİLİĞİ

Asya`nın en büyük boz ayıları, ren geyikleri, Sibirya Kanada koyunları, mavi tilkiler, gümüş tilkiler, samur, vizon, siyah başlı dağ sıçanı ve kuzey kutbu sincabı gibi burada gezinir. Fok ve deniz kuşları sahildeki balıklarla beslenir. Kürklü hayvanlar ve balıklar, özellikle de samur ve somon balığı, Kamçatkalıların ana geçim kaynağını oluşturur.
Petropavlovsk-Kamchatskiy, 240 bin kişilik bir şehir olup, fabrika gemileri filosuyla da en büyük balıkçılık limanıdır. Kışları uzun , soğuk ve karlı; yazları kısa, serin ve nemli olan Kamçatka`nın iklimi serttir. Ama sıcak kaynaklardan gelen sular, Kamçatka Nehri`ni kışın bile buzsuz bırakıyor.
Orjinal Kamchatka yerlileri Koryaklar ve Chuckhisler, 18.yy da Kazak Çarı tarafından neredeyse ortadan kaldırıldı. Soylarından gelenlerin kimisi, eskisi kadar uzak olmayan moredn ulaşım ve ticaretle yarımadada yaşamayı sürdürür. Ama bu haşin vahşi ve güzel toprak hala romantik, mistik ve büyük bir bölümü keşfedilmemiş olan son boş bölgelerden biri.

amçatkadaki ayıların bu kadar çok almasının sebeplerinden biri de somon balıklarının yumurtlamak için buraya gelmesidir.
amçatkadaki ayıların bu kadar çok almasının sebeplerinden biri de somon balıklarının yumurtlamak için buraya gelmesidir.

BİR CEVAP BIRAK