PAYLAŞ
SONY DSC

2017 Yılında Gezi hazırlıkları, Seyahat Haritaları şimdiden başlandığı bu günlerde, İnternation Sos Control Seyahat Risk Haritasını duyurdu. Peki bu harita 2017 için ve neleri sunuyor? Son yıllarda artan hastalıklar ve Terör olayların artması 2016’dan ve 2017 doğru gittiğimiz şu günlerde seyahat riskinin % 72 arttacağı açıklandı. Yapılan araştırmalara göre 2018 yılında %57 gibi bir oranla daha da fazla olacağı söyleniyor

Seyahat Risk Haritasi Renklere Göre Derecelendirildi

Haritada yer alan  renk kodları farklı yerler ve bilgileri kapsamaktadır.

YEŞİL

Önemsiz Risk

Şiddet şuçlarının çok az olduğu yerlerdir. Yabancılar için önemli bir siyayi olay yada iç karışıklık, mezhepsel, toplumsak, ırksal hedefli şiddetin olmadığı bölgelerdir. Güvenlik ve acil hizmet kanalları etkilidir ve alt yapıları güçlüdür. Seyahat hizmetleri, Ulaşım kanalları yalnızca ara sıra nadir olarak aksamalar görülmekte buna istinaden yüksek Standartlara uygun olarak hizmet vermektedir. Temel hizmetleri etkileyen eylemler çok az olarak görülebilmektedir.

SARI

Düşük Risk

Şiddet ve suç oranları düşüktür ve ırksal, mezhepsel veya siyasi şiddet veya sivil karışıklıklar nadirdir. Terörizm tehtitleri görülse bile grupların operasyonel kapasitesinin sınırlı olduğu anlamına gelmektedir. Eylemleri oldukça azdır, güvenlik ve acil servisler yeterli alt yapıya sahiptir. Eylem ve ulaşımdaki sıkıntılar çok nadirdir.

TURUNCU

Orta Risk

Düzenli  olarak politik bir huzursuzluk vardır. Büyük protestolar, direniş yada terör eylemleri görülen bölgelerdir. Seyahat edenler Gezginler ve Gurbetçiler toplumsal, mezhepsel ve ırksal olarak şiddet ve şiddet şuçundan dolayı risk altında olabilirler. Güvenlik ve acil servislerin kapasitesi bulunduğunuz bölgenin alt yapısına göre değişmektedir. Endüstriyel eylem Seyahat edenlerin ani olarak bütün planlamalarını güvenligli risk altna alabilir.

KIRMIZI

Yüksek Risk

Protesyolar sıklıkla görülmekte şiddet eylemleri aktifdir ve yabancıları açık olarak hedeftir. Güvenlik yada kanun ve emir kapasitesi’de dahil olmak üzere yönetimin bölge bölge değiştiği şiddet eğilimlerin sıklıkla değişmektedir. Şiddet içeren suç veya terörizm, Seyahat edenlere bölgede gurbetçi yaşasanlara doğrudan risk oluşturmaktadır. Toplumsal, mezhepsel veya ırksal şiddet yaygın ve dogrudan yabancı vatandaşlar hedef gösterilmektedir. Ülkenin bazı kesimlerine ulaşılmaz ve Seyahat sınırının dışındadır.

KOYU KIRMIZI

Aşırı Risk

Hükümet kontrol ve yasaları düzeni geniş sınır alanlarında asgari düzeyde veya olmayabilir. Seyahat ve gurbetçi yaşayanları hedef alan silahlı grupların şiddetli saldırıları görülmektedir. Devletin ulaşım hizmetleri yok denecek kadar azdır. Ülkenin büyük bölümü ybancıların ulaşılmayacağı noktadadır.

 

Terörizm ve Zika virüsünün hayatını risk altına aldığı  son 1 yılda insanların %72  geçen yıla ragmen risk altında oldukları ve arttığı 2018 yılınan itibaren %57 artacağı ve daha tehlikeli olacagına inanılıyor. Tıp ve Güvenlik uzmanları Uluslararası SOS ve Kontrol riskleri tarafından başlatılan 2017 Seyahat Risk Haritası, Seyahat edeceklerin hayatı riskini azatlmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Kaynak: http://www.travelriskmap.com/

8 YORUMLAR

 1. Fantastic items from you, man. I have have in mind your stuff previous to
  and you are simply extremely excellent. I actually like what you have obtained right here,
  really like what you are stating and the best
  way during which you say it. You make it entertaining and you continue to care for
  to keep it wise. I can’t wait to read far more from
  you. This is really a tremendous website.

BİR CEVAP BIRAK