PAYLAŞ

Kayaköy Var Uzakta

Yakın zamanda ismi fazlaca duyulan Kayaköy (hayalet köy)özellikle de  turistler için ilgi çekici bir mekan diyebiliriz.

Kayaköy, sessizliğe bürünmüş bir yerleşim yeridir. Özellikle filmlerinde çokça gördüğümüz tenha, kimsenin yaşamadığı ürpertici yerlerin tam merkezi denilebilir. Aslında köy demek de pek uygun değil. Kocaman bir arazi üzerinde kurulmuş kent konumundadır. Dağın yamacında yer alması da farklılığına farklılık katmış denebilir.

Nerede Yer Alıyor

Ege bölgesi sınırları içerisinde, Muğla’ya bağlı, Kayaköy mahallesi’ nde yer almaktadır. Hisarönü üzerinden gidecekler için mesafe 5 kilometredir.

Karaköy’ün Tarihine Yolculuk

 Likyalılar Ege bölgesinin birçok yerinde izlerini bırakmıştır. Kayaköy de bu izlerden bir tanesidir. O dönemindeki adı, Karmylassos’ tur. Aradan geçen onca zamandan sonra burası, Rumların durakları olmuş. Bu alanı yeniden yaşanır bir yer haline getirerek evlerini inşa etmişler.

Kayaköy’ ün Rumca ismi Levissi’ dir. Bugün hala ayakta duran bu yapıların büyük bölümü 19. yüzyıldan kalma olduğu bilinmektedir.

Burada beş yüz civarında ev bulunduğu söylenmektedir. Diğer bir söylenti ise zamanında burada yaklaşık on beş bin kadar insanın yaşadığı yönündedir.

Burada Rumlar Neden Yok?

Bu kadar güzel ve geniş bir yerleşim alanı inşa edip, sonrasında buradan ayrılmak çok da akla yatkın bir davranış değil diye düşünebilirsiniz. Sizler için bu konuyu araştırdık ve şu bilgilere ulaştık:

Sorunun cevabı Kurtuluş Savaşı’na dayanmaktadır. Yunanistan ile yapılan mübadele sonucu, Rumlar anlaşma gereği Yunanistan’a gönderiliyor. Böylece Rumlar evlerini, köylerini bırakıp Yunanistan’a gidiyor. Batı Trakya’da bulunan Türkler de ülkemize iade edilerek bu alanlara yerleştiriliyorlar.

Rum evlerinde Türk yaşantısı böylece başlamış oluyor.

Türklerin Köyü Terk Etme Sebepleri

Öncelikle şunu söylemekte fayda var. Kayaköy, Kurtuluş Savaşı sonrasında Türklerin yerleşim alanı haline gelmiştir. Batı Trakya gibi bir yerden gelen göçebe Türkler bu alana sonradan yerleştirilmiştir.

Kayaköy, düz ve sulak bir arazide bulunmaktadır.
Tarım, hayvancılık gibi faaliyetlere uygun zemin etüdüne sahip olmadığından dolayı yaşamı zorlaştırmaktadır.
Türkler uzun yıllar bu şartlarda yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Ancak sonunda dayanamayıp hava şartlarının ve düz arazilerin olduğu bölgelere göç etmişlerdir.
Daha çok Manisa taraflarına dağıldıkları bilinmektedir.

Kayaköy’ ün tarihi Likyalılar ile başlamış, Rumlar ile devam etmiş, son olarak da Türkler konumlanmıştır. Şimdi ise sahipsiz, terk-i diyar bir köy olarak anılmaktadır.

Kayaköy’ de Neler Bulunuyor

İçerisinde hayat olmayan evlerden bahsettik. Ancak burada sadece evler bulunmuyor. Evlerin yanı sıra, kilise, okul, hastane, şapel gibi sosyal hayatın varlığına işaret eden yapılar da yer alıyor. Rumlardan kalma olduğu düşünülen iki tane de kilisesi var. Kilisenin bir tanesi köyün yukarısında yer alıyor. Manzara bakımından harika bir konuma sahip denilebilir. Aşağıda bulunan kilise ise kalıntılar bakımından daha sağlam duruyor.

Mimarisi de oldukça dikkat çekiyor. Evlerin arasındaki mesafe ne güneşi kapatıyor ne de manzarayı kapatıyor.

Köyü Gezme Alternatifleri

Yukarıda belirttiğimiz gibi, köy oldukça büyük ve geniş bir arazi üzerine kurulmuş. Gezmek için epey yürümek gerekiyor. Araç ile gezmek mümkün olmadığından, at ve eşek kullanılıyor. Turistler için hem ilgi çekici hem de farklı bir deneyim imkanı yaşatıyor. Ayrıca ünlü filmlerden bazılarının bu köyde çekildiği söylenmektedir. Bu da turistler için ayrı bir gelme nedeni denilebilir.

Bilgi

Kayaköy iki açıdan ayrıcalıklı bir yer diyebiliriz.

Bunlardan ilki,

 Türk ve Yunan Dostluk Derneği, Kayaköy’ ü Barış ve Dostluk Köyü olarak seçmiştir.

Bir diğer önemi ise,

Alanın 3. derece kentsel ve arkeolojik sit alanı, olmasıdır.

Kayaköy’ e Nereden Gidilir

Fethiye – Ölüdeniz güzergahı üzerinden, Hisarönü’ ne geçerek, tabelalar yardımı ile köye ulaşabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise Fethiye Kalesi’nin arkasından yolu takip ederek ulaşmaktır. Yaklaşık 7 kilometre kadar yürümeniz gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK