PAYLAŞ

VALİZİNİZ KAYBOLDUYSA BU YAZIYI DİKKATLİ OKUYUN

Benim başıma gelmez diye düşünmeyin çünkü, dünyada her yıl kayıp ve hasarlı bagaj sayısı  30 milyon civarı!!! Bu kayıp ve hasardan dolayı oluşan zarar 2 milyar $!!!! Sakın başıma gelmez demeyin ve anlatacaklarımı iyi okuyun yoksa çok üzülürsünüz 🙂

   Bahar ayları içim kıpır kıpır, Prag havaalanına indim ve heyecanla valizimi bekliyorum yaklaşık yarım saat bekledikten sonra herkes gitti ve ben hala bekliyorum sonunda bagajımın benimle gelmediğini anladım.  O an anlatılmaz bir üzüntü yaşıyorsunuz zar zor çıktığınız tatilin berbat olacağını düşünmeye başlıyorsunuz.

   Hemen kendimi toplayıp bagajdan sorumlu görevliye giderek, bagajımın kaybolduğuna dair raporu tutturdum.  Hemen THY müşteri hizmetlerini aradım ve durumu bildirdim, telefondaki görevliden çok fazla bi medet ummayın sadece söylediklerinizi not alıyor gerekli yerlere bildiriyor. Havacılık kanunlarına göre bagajın 24 saat içerisinde kaldığınız otele getirilmesi gerekiyor, bu yüzden tutulan rapora otelinizi yazmayı unutmayın.

   Yapılan araştırma sonucunda valizimin İstanbul`dan uçağa verilmediği anlaşılmış ve bir sonraki uçakla Prag`a getirilerek teslim edeceğini söyledi görevliler sağolsunlar ve meraklı bekleyiş başladı. Valizim o gece gelmedi ve üzerimdeki elbiselerle yatmak zorunda kaldım.  Yapılan yoğun telefon görüşmelerinden sonra  valizimi ertesi gün saat 18 sıralarında otele gelip bıraktılar.

   Yurtdışında kaybettiğiniz valizinize kavuşmak inanılmaz bir duygu ama dilerim kimse bu duyguyu yaşamasın.
bavul-valiz

   Gelelim en önemli kısma , zararınızı nasıl karşılayacaksınız ; 
Hakkınızı aramazsanız kimse size alın bu parayı üzgünüz demiyecektir. Ancak siz hakkınızı ararkende havayolu şirketi ve sigortanız  paranızı vermemek için yada eksik vermek için binbir zorluk çıkartacaktır size ama pes etmeyin ve hakkınızı arayın. Havayolu şirketi valiziniz size teslim edilene kadar ilk 24 saat içinde yaptığınız acil harcamalarınızı  karşılamak zorunda, ancak bunların faturasını sizden isteyecektir. ( benden isteliler ama fatura falan vermedim ve yinede parayı aldım).

Seyahat sigortası yaptırdıysanız , sigortanında kayıp bagaj teminatı var , bagajınızın kayıp olduğu her saat için size yaklaşık 12$ veriyorlar, tabi sigorta da bunu size kendiliğinden vermiyor , siz bunu sigortadan talep etmelisiniz.

VALİZİNİZ KAYBOLDUĞUNDA YAPMANIZ GEREKENLER.  

1-Uçağa binerken size verilen bagaj sticker ını mutlaka saklayın.  (valiz kaybolursa ilk soracakları etiket)

2-Valizinizin kayıp olduğuna dair indiğiniz havaalanında, bagajdan sorumlu görevliye rapor tutturun.
3-Hava yolu firmasını arayarak durumu bildirin , rapor numarasını söyleyin.
4-İmkanınız varsa ara sıra havayolu firmasını arayarak valizinizin akibetini sorun
5-Otel resepsiyonunu valiziniz hakkında bilgilendirin.
6-Valiziniz yokken yaptığınız harcamaların faturasını alın, alma imkanı yoksa not alın.
7-Valizinizi teslim alırken teslim edilme tutanağını isteyin üzerinde saat yazmasına dikkat edin.
8- Tatil dönüşü hava yolu şirketinden ve sigortanızdan zararınızı karşılamayı unutmayın.

NOT : İmkanınız varsa valizinizi uçağın içine alın her zaman.

BİR CEVAP BIRAK