Ana sayfa Yurt İçi Adana gezilecek 5 yer

Adana gezilecek 5 yer

666
0
PAYLAŞ

ADANA TURİST REHBERİ

Adana’nın Turistik Noktaları Adana denilince çoğu insanın aklına ilk olarak kebap gelir. Aslında haksız da sayılmazlar çünkü bu şehir tarihi ve turistik yerleriyle meşhur değildir. Buna rağmen Adana`da gezilip görülecek çok miktarda yer vardır. Yüzyıllar boyunca Kilikya olarak adlandırılan bölgede yer alan Adana şehrinin isminin nereden geldiğine yönelik birçok rivayet bulunsa da birçok kaynakta bu ismin Hititler döneminde var olan Adanya adlı şehirden geldiğinden bahsedilmektedir.

Türkiye’nin güneyinde, Akdeniz Bölgesi’nde yer alan şehrin kuzeyinde Toros Dağları bulunmaktadır. Şehrin merkezi sahip olduğu Seyhan ve Ceyhan nehirlerinden Seyhan Nehri’nin üzerinde kurulmuştur. Şehrin kuzey kısmını neredeyse tamamıyla saran bu dağlar sayesinde İç Anadolu’dan gelen yoğun soğuk hava dalgası şehre ulaşamaz. İklimi Akdeniz iklimi olup özellikle yazları aşırı sıcak etkilidir. Yumurtalık ve Karataş sahilleri yabancı turistlerin pek uğrak mekanları olmasa da yerli halkın oldukça rağbet ettiği bölgelerdir.

ADANA GEZİLECEK YERLER

5Sabancı Merkez camii

Sabancı merkez camii

Adana’ya gelince görülecek ilk mekan Sabancı Merkez Camii‘dir. Seyhan Nehri’nin yanında bulunan camii 1998 yılında Necip Dinç’in mimarlığında inşaa edilmiştir. 28.000 kişi kapasiteli camii 6600 metrekare alan üzerine inşaa edilmiştir. 4 yarım kubbe, 5 kubbe ve 6 minaresi bulunan camii genel görünüm olarak Sultan Ahmet Camii’ne, iç mekan olaraksa Selimiye Camii’ne benzemektedir. Camiinin bir diğer özelliği ise Ortadoğu’nun en büyük camiisi olmasıdır.

BİR CEVAP BIRAK