Ana sayfa Seyahat Rehberi Yurt dışında özleyeceğiniz 10 şey

Yurt dışında özleyeceğiniz 10 şey

295
0
PAYLAŞ

10TÜRK İŞİ KAHVALTI

Yurt dışına gittiğinizde öyle beyaz  peynirli, domatesli , sucuklu yumurtalı kahvaltıyı bulamazsınız. Yurt dışında kahvaltı kültürü bizden çok farklı, genelde kaşara benzeyen ince bir iki dilim peynir, tost ekmeği, reçel ve bol miktarda domuz salamından oluşur. Bu saydıklarımın haricinde, bir kaseye süt döküp içine kuş yemi gibi şeyler koyup yiyebilirsiniz. Gitmeden doya  doya kahvaltınızı yapın yoksa özlersiniz.

9TAVŞAN KANI DEMLENMİŞ ÇAY

Yurt dışında çay anlayışı bizden oldukça farklı, ayak üstü durup bir çay içeyim içim ısınsın yada yemek üstüne çaylar şirketten gelsin olayı yok. Tatiliniz sırasında bulaşık suyu gibi çay içeceğiniz için Türk usulü çayı özleyeceğiniz kesin.

8TAHARET MUSLUĞU VE ALATURKA TUVALET

 

Dünyanın pek çok yerinde taharet musluğu henüz keşfedilmemiş. Özellikle Avrupa`da bu müthiş icadı bulmanız çok zor. Bizdeki gibi birebir aynısını görmesemde, Tayland`da 1 metre uzunluğunda ucu mandallı bir hortum kullanılıyor tuvaletlerde. İspanya`ya gittiğimde ise yan yana duran iki adet klozet gördüm, birine tuvaletinizi yapıyorsunuz sonra kalkıp diğerine oturup temizleme işini hallediyorsunuz.

7ÇORBACI

Benim en çok özlediğim şeylerden birisi çorbadır. Bol miktarda alkollü yurt  dışı gezileri sırasında gece sonu çorba olmazsa olmazlardan ancak böyle gidipte çorba içip içinizi ısıtacağınız bir çorbacı bulmanız imkansız. Varsa yoksa sosisli, hot dog bulursunuz bol miktarda o yüzden çorbayı çok özleyeceğinize eminim.

6KURU FASÜLYE, PİLAV CACIK

Fotoğrafa iyi bakın kuru, pilav ve soğan üçlüsünü heleki yanında turşu ve cacığı dünyada başka hiç bir yerde bulamazsınız. Çok nadir olsa da Makedonya gibi bazı ülkelerde bulabilirsiniz. Böyle bir yer bulursanız sahibi kesin Türk`tür.

5TÜRK KAHVESİ

Yurt dışında dünyanın en iyi kahvelerini bulabilirsiniz ancak Yünanistan dışında Türk kahvesi bulmanız oldukça zor. Yünanistan bizim kahveyi çoktan sahiplenmiş ve Yünan kahvesi olarak bütün kafe ve restaurantlarında satıyor.

4ANNE BABA VE SEVDİKLERİNİZ

Yurt dışına adım attığınız andan itibaren aklınızın bir köşesinde aileniz ve sevdikleriniz hep kalır. Özellikle telefon görüşmelerinin pahalı olduğunu düşünürsek Türkiyedeki gibi sık sık konuşma şamsımız olmayabilir. En çok özleyeceğimiz şeylerden biriside ailemiz ve sevdiklerimizdir.

3EKMEK ARASI KÖFTE&KOKOREÇ

Dünyanın hiç bir yerinde kokoreç yeme şansınız yok, eğer kokoreç bağımlısıysanız gitmeden önce bir tane yiyin ve öyle gidin. Ayak üstü atıştırabileceğiniz bir sürü yiyecek bulsanız bile, ekmek arası köfte, içine soğan yanında da ayran olsun diyorsanız Türkiye`ye gelene kadar bu işi aklınızdan çıkarın.

2SABAHLARI MİS GİBİ KOKAN EKMEK VE SİMİT

Yaban ellerde her ne kadar bizdeki gibi ekmek tüketilmese`de özellikle Avrupada oldukça değişik ve lezzetli ekmekler bulmak mümkün. Ancak ne kadar lezzetli olursa olsun mis gibi kokan bizim ekmeği özlersiniz.

1RAKI SOFRASI

Hadi diyelimki yukarıda saydıklarımın hepsini buldunuz, ya canınız böyle bir sofra çekerse? Rakıyı Bulgaristan, Yünanistan gibi ülkelerde Türkiye`ye yakın olan şehirlerde bulabilirsiniz. Ancak rakıyı bulsanız bile yanında bol mezeli, kebaplı , balıklı, bol deniz manzaralı bir rakı masası sofrası Dünyada hiç bir yerde bulamazsınız. Seyahatiniz boyunca özler, hayalini kurar durursunuz.

BİR CEVAP BIRAK