Ana sayfa Seyahat Rehberi Seyahat ipuçları Tatilde Tasarruf Ettirecek 6 Yol

Tatilde Tasarruf Ettirecek 6 Yol

583
0
PAYLAŞ

7AZ HARCA ÇOK GEZ

Az para harcayıp çok gezmek mümkün mü? Tabikide mümkün ancak bu birazda size bağlı birşey, bir seyahatten ne bekliyorsunuz önce bunu kafanızda kendinize sormanız lazım. Az para harcayıp çok yer gezmek mi yoksa az yer gezip rahat etmek mi ?

6TURLAMI GİDMELİYİM, KENDİM Mİ GİTMELİYİM

Gideceğiniz yeri belirlediniz ancak turla mı gideceksiniz yoksa kendiniz mi planlayacaksınız. Turla gitmek zaman zaman ucuza gelebilir tabiki bu gideceğiniz yere bağlı ve yakalayacağınız kampanyaya bağlı. Eğer turla gitmeye karar verirseniz ve şehir fırsatı ve Grupon  gibi sitelere bakmanızı tavsiye ederim bu sitelerde turların kampanyaları yayınlanıyor ve %50 ucuza gitme şansı yakalayabilirsiniz. Ama kendimiz bir araştırma yapıp planımızı güzel yaparsak emin olun turdan daha ekonomik olacaktır ve diğer insanlara bağımlı kalmadan istediğimiz gibi gezmemiz mümkün olacaktır.

5SEYAHAT PLANI HAZIRLAYIN

Seçimimizi yaptık ve kendimiz gitmeye karar verdik. Gideceğimiz yeri de belirlediysek ilk önce internetin başına oturup gideceğimiz yerler hakkında kısa bir araştırma yapıp ön bilgi sahibi olmak. Neler yapılır nerelere gidilir bunları bilmekte fayda var. Gideceğimiz yerin kaç km uzaklıkta olduğunu bilmekte işimize yarar eğer yurt içi bir seyahat ise google maps üzerinden yol tarifi alarak kaç km olduğuna bakar ona göre ulaşım aracı seçeriz.

4ARABA PAYLAŞIM SİTELERİNE KAYIT OLUN

Bütçemizde oldukça fazla yer tutacak harcama kalemlerinden biri ulaşımdır. Gideceğimiz yere karayoluyla gideceksek pek fazla alternatifimiz olmayabilir, biraz zoru seviyor ve cesaretiniz varsa sıkılmam diyorsanız otostop çekerek gidebilirsiniz, bunun için vaktimizin bol olması birazda sabırlı olmamız gerekir. İkinci bir alternatif aynı istikamete giden birelerini bulup yol masraflarını bölüşmek, internette böyle düşünen insanları buluşturan siteler var Örn: Bla bla car
Eğer uçağı seçtiyseniz bu ulaşımda alternatifimiz çok ilk önce www.skyscanner.com a girip gideceğiniz yer için aynı anda bir çok havayolu firmasının fiyatlarını aratabilirsiniz, bunun gibi değişik siteler var ama bence en iyisi bu site. Ucuza uçak bileti için bu yazıma bakabilirsiniz.

3KONAKLAMA MALİYETİNİZİ DÜŞÜRÜN

Seyahat ediyorsanız özellikle kamu personeliyseniz kamu misafirhanelerinden 15-20tl gib gecelik fiyatlarla faydalanmanız mümkün. Çadır kurmakta oldukça ekonomik bir konaklama şeklidir ama biraz zahmetli olduğu için çoğu zaman tercih edilmez. Ucuz otel bulmak istiyorsanız www.booking.com a bakmanızı tavsiye ederim Türkiye dahil dünya çapında 300.000den fazla kayıtlı otel var ve bazen 15tl ye bile otel bulmak mümkün oluyor.
Eğer ben biraz zahmete katlanır bir kaç kişi aynı odada konaklarım diyorsanız mutlaka Hostelleri denemelisiniz. www.hostels.com ve www.hostelworld.com hostel bulma konusunda en başta gelen sitelerdendir. Hostelde kalmanın bir çok avantajı olabilir sizin için, tabiki biraz sosyal olmanız gerekli.
Başka bir yöntem ve en ekonomik yöntemlerden bir taneside Türkiyede yeni yeni gelişmekte olan kanepe sörfü dediğimiz couchsurfing olayı. Bu konaklama yöntemi www.couchsurfing.com sitesine girerek bu siteden gideceğiniz yeri seçip o şehirde size gönüllü olarak kapılarını açmış misafirperver ev sahiplerini bulmanızı içeriyor. Türkiyede fazla yaygın olmasa da yurt dışında oldukça yaygın olan bu yöntem sayesinde hem dilinizi geliştirir hemde o yöre hakkında oranın yerlisinden daha fazla bilgi sahibi olmuş olursunuz ve oranın halkı gibi yaşarsınız.  Yine buna benzer bi sitede www.hospitalityclub.org a bi göz gezdirerek kalacak yer bulabilirsiniz.
Yurt dışında oldukça yaygın olan ama ülkemizde fazlaca bilinmeyen bir diğer yöntem ise ev değiştirme yöntemi. Bu sayede dünyanın herhangi bir yerindeki bir şehirde bazen salaş bazende inanılmaz bir villada , bazen dağ başında bazen ise deniz kenarında aklınıza gelebilecek, hayellerinize sığmayacak yerlerde kabilirsiniz. Öncelikle www.homelink.com sitesine kayıt yaptırıp sizin gibi ev değiştirmek isteyen insanlarla iletişime geçmeniz gerekiyor. Bu site size bu konu hakkında detaylı bilgiyi verecektir, hatta işi büyütüp arabanızı bile değiş tokuş edebilirsiniz.

2YEME İÇME MALİYETLERİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİN

Yeme içme maliyetleri de oldukça fazla harcamamıza sebep olabilir. Turist gibi yemek yerine yerli gibi yerseniz daha az para harcarsınız, öncelikle gittiğiniz yerlerdeki büyük marketlere bir göz gezdirerek  sandwich  yapacağınız malzemeler alarak günü geçiştirebilir veya ana cadde üzerindeki restaurantlar değilde ara sokaklarda şehrin iç kesimlerindeki lokantalara giderek çok daha uygun ve kaliteli yemekler yiyebilirsiniz. Yine gittiğiniz yerde kamu misafirhanesi varsa oranın yemekhanelerini tercih edebilir kaliteli ve ucuz yemek yiyebilirsiniz. Birçok ülkede yemek pişirip oldukça uygun fiyata satan marketler bulabilirsiniz, biraz araştırma yaparak ve yerel halka sorarak bu marketlere çok kolay ulaşmak mümkün.

1ŞEHİR KART KULLANIN

Şehirlerde gezerken bir diğer harcama yapacağınız nokta ise müze, ören yeri vb yerleri görmek için harcayacağınız paradır. Tüm şehirler için sınırsız bilgi veren uygulamalar mevcut. Gittiğiniz yerlerde şehir rehberlerine para harcamayın. Uygulamalardan yararlanın. Haritalar, görülmesi gereken yerler ve detaylı rehberlerle seyahatiniz için yeterli tüm bilgilere erişebilirsiniz. Türyide dolaşıyorsanız mutlaka bir müzekart almanız gerekir 30tl karşılığında alacağınız bu kart türkiyede bir çok müzeye bedava, bazı müzelere ise çok az bir para vererek girmenizi sağlayacaktır. Örnek verecek olursam sadece Topkapı sarayına giriş ücreti 25tl dir, ancak bu kartı alarak ücretsiz girebilirsiniz. Yurt dışında da buna benzer kartlar müze girişlerinde satılmakta, müzelere meraklıysanız mutlaka bunlardan edinmelisiniz. Bazı müzelerin haftanın belli günlerinde girişleri ücretsiz olur turizm infolardan bunları öğrenirseniz girip için para harcamazsınız. 

BİR CEVAP BIRAK