Ana sayfa Destinasyonlar Afrika 21 ünlü şehrin kuş bakışı görünümü

21 ünlü şehrin kuş bakışı görünümü

601
0
PAYLAŞ

21TURİN İTALYA

İtalya’nın i Peidmont bölgesinin başkenti olan Turin spor arabaları ve çikolatalarıyla ünlü bir şehirdir. Ayrıca, dünya üzerindeki Mısır eserlerinin en etkileyici koleksiyonlarından biri olan Mısır Müzesi de bu şehirde bulunur. Castello Meydanı çevresinde ve Roma Yolu boyunca yapılacak bir yürüyüş ile pek çok yer görülebilir. Valentino Parkı, 18. yüzyıla ait bir şatoya, botanik bahçesine ve Orta Çağ köyüne ev sahipliği yapmaktadır. Acıktığınızda, makarna restoranlarını, yöreye özgü şarapları ve kahveleri deneyin.

20VENEDİK İTALYA

Venedik hakkında duyduğunuz güzellikler doğrudur: Kanallar içinde gondollar, yiyecekler ve aşk. Sahildeki yalılar, saraylar ve kiliseler büyük kanal’daki gezintinizde size adeta bir yağlı boya tablonun içinde dolaşıyormuşsunuz hissini verebilir. Venedik’i gerçekten hissetmek için operaya veya klasik müzik konserine gidebilir, harika hamur işlerinden yiyebilir ve bir sanat galerisinin salonunda dolaşabilirsiniz. Piazza San Marco’daki kaliteli ürünler satan mağazalar alışveriş meraklılarını heveslendirebilir.

19NEVYORK-AMERİKA

New York’u tek bir seferde gezmek çok zordur. Bunun yerine  görülmesi gereken yerlerin bir listesini hazırlayın. Örneğin; Empire State Binası, Özgürlük Heykeli, Central Park, Metropolitan Sanat Müzesini gezdikten sonra kenarda köşede kalmış yerleri görmek  için The Cloisters’a gidin veya büyük  şehrin kütüphanelerinden birini ziyaret edin. West Village’in bohem tarzlı mağazalarında alışveriş yapın veya Upper West Side’da kaliteli yiyeceklerin keyfini çıkarın. Grand Central Station içindeki capcanlı pazarlar size kesinlikle alışveriş yapılması gereken en iyi yerlerin başında geliyor.

18MOSKOVA-RUSYA

Rusya’nın başkenti ve siyasi, bilim, tarih, mimari,ticaret merkezi Moskova ülkenin zıtlıklarını karşımıza çıkarır. 10 milyon insanın yaşadığı  şehirde eski ve modern yan yana durmaktadır. Kızıl Meydanı, Kremlin’i, Aziz Basil Katedralin’in dokuz kubbesini, Lenin’in Mozolesini, KGB Müzesini ve Moskova’nın muhteşem ve korkunç geçmişine ait diğer sembolleri görmek için gösterişli istasyonlarından birinden metroya binebilir, ardından şehrin keyfini çıkarmak ve alışveriş için Ring Bulvarına ya da Puşkin Meydanında dolaşan insanları seyredebilirsiniz.

17MEXİCO-MEKSİKA

Meksika, tüm Latin Amerika için önemli bir bağlantı noktasıdır. Dünyadaki en kalabalık İspanyolca konuşan nüfusa sahip olan Meksika’nın, geçmişten gelen kültürü de son derece iyi korunmaktadır. Bu gözalıcı ülke, coğrafya, tarih ve kültürün egzotik bir karışımıdır.

16BARSELONA-İSPANYA

 Salvador Dali’nin yaşadığı ve İspanyol Katalan mimar Antoni Gaudí’nin şehir binalarını tasarladığı Barselona biraz gerçek üstü bir izlenim verir. Gaudí’nin Sagrada familya  Kilisesi’ne gittiğinizde aynaların içine düşmüş gibi olursunuz; daha sonra Park Güell i ziyaret ederek devam edebilirsiniz. Rambla caddesinde bir kaldırım kafesinde sangria içerken, sokak sanatçılarını izleyin, sonra tapas barlarda dolaşarak kendinize bir ziyafet çekin.

15ATİNA YÜNANİSTAN

Eskiden dumanı, trafiği ve dökülen binalarıyla bilinen Atina, 2004 yılı Yaz Olimpiyatlarından gelen yüklü miktarda para sayesinde yenilendi. Şehir, tertemiz parkları ve caddeleri, çok  modern metrosu, yeni otoyollarıı, ulaşımı kolay  havaalanı, okunması kolay İngilizce tabelaları ile bir tercih sebebi olabilir. Adalara giderken bir aktarma noktası olmasının dışında, ayrıca s Atina’da görülecek yerlerin arasında Akropolis’ten Olimpiya Zeus Tapınağına kadar, Batı tarihinin önemli noktaları ve Ulusal Arkeoloji Müzesi yer alır.

14MALDİVLER

Arkadaşlarınızın sizi kıskanmasını mı istiyorsunuz? O zaman sohbet esnasında bir anda “Bu yıl tatile Maldivler’e gidiyorum” deyin, özellikle de bu sözü soğuk kış aylarında söyleyin. Ya da daha iyisi Maldivlere kimseye haber vermeden  gidin ve oradan bir posta kartı atın, üzerine de “Keşke sen de burada olsaydın!’” yazın.

13DUBAİ

Dubai; modern kültürle tarihin, macerayla dünya standartlarında alışverişin ve eğlencenin süper uyumlu bir karışımından oluşan gidilmesi gereken en güzel yerlerden biridir. Dubai Opera’da bir gösteriye gidin, Burç Halife’nin tepesinden şehir merkezini gözlemleyin ve bir öğleden sonranızı Dubai Koyu’nda altın, tekstil ve baharat pazarlarını dolaşarak geçirin. Adrenalin arıyorsanız sıcak hava balonuyla çöldeki kum tepeleri üzerinde gezinebilirsiniz, IMG Worlds of Adventure’da yüksek hızlı araçlara binebilir veya Palm Cumeyra’da hava dalışı yapabilirsiniz.

12AMSTERDAM-HOLLANDA

Labirent gibi sokaklarında pedal çevirmek biraz karışık olsa da Amsterdam gerçekten bir bisiklet şehridir. Siz yürüyerek dolaşın, pişman olmazsınız, Jordaan ve Rembrandtplein meydanınında dolaşırken, kanallar harika bir fon oluşturur. İsterseniz Red Light Bölgesi’ni ziyaret edin ancak o zaman gerçekten böyle bir yerde bulunduğunuzu anlarsınız. Anne Frank Evi bir turistin yaşayabileceği en güzel deneyimlerden biridir; Van Gogh Müzesi ise heyecan verici  koleksiyonu barındırır.

11PARİS FRANSA

Seine’de gezinerek ve Eyfel kulesi  gibi simgelere hayranlıkla bakarak geçirilen bir günün ardından dinlenmek için bir kaldırım kafesinde pain au chocolat ile zaman öldürmek…mükemmel Paris deneyimi boş vakitle canlılığı bir arada sunar, nefis yemekler ve Louvre’daki eserlerin keyfini çıkaracak yeterince zaman da vardır. Notre Dame’da ruhunuzu uyandırın, Marché aux Puces de Montreuil’de pazarlıklara girişerek güzel parçalar alın veya Marché Biologique Raspail’de hediyeliklere bakın, sonra hepsini taçlandırmak için Moulin Rouge’da bir risqué gösterisine gidin.

10REİEBRİNGEN DAĞLARI – NORVEÇ

9ŞANGHAY

Çin’in en büyük ve aynı zamanda en kozmopolit şehridir; ziyaretçilerine geçmişi, bugünü ve geleceği aynı anda karşısına çıkartır. Huangpu Nehri Şangay’ı Pudong ve Puxi olmak üzere  ikiye ayırır: Pudong’un şehir silüeti, Oriental Pearl TV ve ibenzeyen Radyo Kulesiyle görülmesi gereken yerlerdendir. Puxi bölgesinde, eski Şangay’a ait bir atmosferi görmek  için Bund nehrinin kenarında yürüyüş yapabilirsiniz.

8NORDLİNGEN-ALMANYA

Nadir ortaçağ şehirlerinden biri olan Nördlingen de bulunan kale duvarları günümüze kadar korunmuştur. kale duvarları şehri tam bir daire şeklinde çevreliyor. 15 milyondan fazla yıl önce düşen meteor çarpması sonucu oluşan kraterin üzerinde bulunuyor. Öyle ki, Amerikalı astronotlar (Apollo 14) aya iniş için ilk bu kraterde eğitilmişler. Şehirdeki Rieskrater Müzesi’nde kraterlerin oluşumu, dünyaya şiddetli çarpmasının etkileri ile ilgili sunumlar, fosiller, taşlar ve NASA’nın araştırmalarıyla Apollo 16’nın aydan getirdiği ay taşı sergilenmekteymiş. İlgi duyarsanız uğrayabilirsiniz.

7SİDNEY-AVUSTRALYA

Sydney, Avustralya’ya ait tarihi ve modernizmi bir arada sunar. Heybetli Sydney Opera Binası,  limanda yüzen,  büyük bir yelkenli gemiye benzer. The Rocks’ın  parke taşlı sokaklarında yürüyüşe çıkın, sonra Çağdaş Sanatlar Müzesine gitmeden önce Circular Quay’de bir sokak sanatçısını izleyin. Sydney Tower Eye rasathanesinden görülen manzara inanılmaz güzelliktedir. Şehri bütün  olarak çok yüksekten görme şansını kaçırmayın.

6VANCOUVER-KANADA

Vancouver, bira ve öykü anlatmaya tutkun bir İngiliz tarafından “Gastown” adıyla kurulmuştur. Gastown bugün Kanadanın tarihi bir bölümüdür ve capcanlı pub’lar insanların  bir şeyler içmek için geldiği yer olarak bölgenin eski halini yansıtmaya devam etmektedir. Şehrin ormanları, büyük parkları ve etkileyici asma köprüsü, tıpkı şehrin mağazaları ve müzeleri gibi keşfedilmeyi beklemektedir. Olimpiyat bölgelerini ve muhteşem olimpiyat meşalesini görün.

5CHİCAGO-AMERİKA

Bu rüzgarlı şehir; modern sanatın, iyi yemeğin, en modern komedinin ve fanatik sporseverlerin cennetidir. Buckingham Fountain’ın ferahlatıcı etkisinin sizi çarpması için Grant Park’a geçmeden önce Millennium Park’taki gümüş Cloud Gate heykelinden yansımanızı fotoğraflayın. Chicago’da onlarca müze ve tiyatro kurumu vardır, dolayısıyla kültürel bir şeyler arıyorsanız bulması asla zor değildir. Pek çok ünlü komedyenin profesyonelliğe çıkış noktası olan Second City Theater’da kahkahadan kırılacaksınız.

4SEATTLE-AMERİKA

Seattle’da, cam kafeslerle örülü modern bir mimari mucizesi olan, olağan dışı şekilleri ve dört kat yüksekliğindeki “kitap spirali” ile Central Public Library’yi atlayamazsınız. Orijinal Starbucks’ı ziyaret etmek ve bir balıkçıyla yakalamaca oynamak için Pike’s Place Market’e gidin. Şehrin tam kalbinde, rengarenk ve muhteşem çalışmalarıyla sizi çok şaşırtacak Chihuly Garden and Glass vardır. Çevredeki sıradağları ve Puget Sound’u panoramik olarak görmek için Space Needle’ın en üstüne çıkın.

3 BERN-İSVİÇRE

Orta Çağ’dan kalma bir güç olan, nefes kesici İsviçre başkenti, müzelerin ve çeşitli koleksiyonların bulunduğu çekici bir şehirdir. Bernmobil, başkentin ulaşım hizmetidir. BernCard, şehirde hizmet veren tramvaylarda ve otobüslerde geçerlidir. Ücretsiz bisiklet hizmeti de dolaşmak için güzel bir seçenektir. Tarih Müzesi ve Bern Müzesi Güzel Sanatlar Koleksiyonu, milenyumun sanat ve mimarisine ev sahipliği yapmaktadır. Einstein Evi ve Paul Klee Merkezi, Bern’in en ünlü eski sakinlerinin çalışmalarını sergilemektedir.

2CAPETOWN-GÜNEY AFRİKA

Cape Town Afrika kıtasının güney ucunda parıldar. Turist broşürlerindeki Blaauwberg Plajı ve Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçelerine ait görüntüler “Ana Kent”e kısa bir sürüş mesafesindedir. Ümit Burnu Doğa Sit Alanı görkemli deniz manzaraları, dağ yürüyüş yolları ve doğal yaşamdan örnekler sunar. Daha kasvetli bir not olarak, gezginler Nelson Mandela’nın 27 yıl boyunca tutuklu tutulduğu hapishane olan Robben Adası’nı ziyaret edebilirler.

1BAC SON VADİSİ-VİETNAM

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK