Ana sayfa Destinasyonlar Avrupa Barselona`da Gezilecek En İyi 10 Yer

Barselona`da Gezilecek En İyi 10 Yer

446
0
PAYLAŞ

10LA SAGRADA FAMİLİA

sagrada-familia

Çok defa klise, katedral, tapınak gördüm ama Sagrada Famila kadar heybetlisini görmedim. Bazilikanın yapımına 1882 yılında başlanmış, 1883 yılında ise ünlü Mimar Antoni Gaudi devralmıştır. 170m yüksekliğindeki devasa kuleleri Barselona`nın her yerinden görünür. Şehri simgeleyen en önemli yapı olan Sagrada Familia`nın yapımı hala devam etmektedir. Bir rivayete göre Antoni Gaudi bazilikanın kulelerine bakarken tranvay çarpması sonucu hayatını kaybetmiştir. Bazilikanın içersini görmek için 15€ karşılığında bilet almalısınız, gitmeden önce internetten bilet almanızı tavsiye ederim, çünkü çok fazla talep olduğundan gişedeki biletler hemen tükeniyor. Ziyaretçilerin rahat dolaşabilmesi için gün içerisinde belli sayıda ziyaretçi kabul ediyorlar.

9PARK GÜELL

park-guell

Barselonada görülmesi gereken diğer önemli yapılardan biri Park Güell dir. 1900-1914 yılları arasında Antoni Gaudi`nin finansmanı Güell ailesi tarafından soyluluk göstergesi olarak yaptırılmıştır.  Yapıldığı yıllarda pek talep görmeyen park içindeki evlerde Mimar Antoni Gaudi arkamda gördüğünüz sol taraftaki evde kendisi oturmuştur. Park Guell in içini gezmek için  7€ ya bilet almak zorundasınız. İçeri belirli sayıda ziyaterçi aldıklarından muhtemelen 2 saat sıra beklersiniz. Biletinizi internetten almanızda fayda var. Ancak Park Guell in evlerin dışında kalan kısmında bir harika , çok büyük bir park var ve Barselonayı şehrin en hakim tepesinden görme imkanı yakalamış olursunuz.  İçeri girmek için sıra beklediğiniz saatlerde bu park içinde güzel vakit geçirebilirsiniz.

8CAMP NOU

camp-nou

100 bin kişilik seyirci kapasitesiyle Avrupanın en büyük stadyumu olma özelliğine sahip. Camp Nou içerisinde Barselona takımına ait birde müze bulunmakta. 23€ karşılığında stadın hem içine hemde müzeyi gezebilirsiniz.

7LA BOQUERİA

la-boqueria

La Rambla caddesi üzerinde bulunan La Boqueria pazarında tropikal meyveler, meyve suları, et ürünleri, balık ürünleri ve yöreye ait şarap, çikolata, diğer ürünleri bulabilirsiniz. İçeride yemek yemek için yerlerde mevcut.

6LA RAMBLA CADDESİ

la-rambla

Bu caddeye için Barselona`nın ana caddesi diyebiliriz. Caddenin ortası çok geniş bir yaya alanı iki yanında tek araçlık yol var. Bu caddenin sağında solunda ve ortasında birbirinden güzel restauranlar bulabilirsiniz. Birçok tapas restaurant bu cadde üzerinde bulunuyor. Ayrıca ucuz içecek ve su almak isteyenler bu cadde üzerinde bulunan Carrefour`a uğrayabilirler. Akşam saat 17 den sonra Caddenin sonunda birbirinden ilginç resim sanatçıları hünerlerini sergiliyorlar. 5€  karşılığında burada portrenizi yaptırabilirsiniz.

5KATALAN ULUSAL SANAT MÜZESİ

katalan-muzesi

Montjuic Tepesinde kurulu olan müze İspanyanın en önemli müzesidir. Sanata ve tarihe meraklı olanlar girip gezebilirler. İçeri giriş bana pahalı geldiği için içine girmesemde müzenin önü harika bir Barselona manzarasına sahip , güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

4PABLO ESPANYOL

poble-espanyol

Pablo Espanyol şehirdeki önemli binaların küçültülerek yapılmış küçük bir İspanyol köyü. Montjuic tepesine çıkarken sağ tarafta hemen kendini farkettiriyor. İçerisinde güzel restaurantlar, hediyelik eşya dükkanları, Picassonun`da eserlerinin bulunduğu bir müze bulunuyor. Burada çok güzel pizza yapan restaurantlar var , en önemlisi ise Pablo Espanyol`içinde bulunan tatlıcı  dükkanı, burada ev yapımı harika çikolatalar ve tatlılar var, burada yediğim tatlıların tadına  doyamadım. İçeri giriş 12€ eğer isic öğrenci kartını varsa 10€ ya girebilirsiniz.  Köyün çıkış tarafında zaman zaman konserlerin ve flemenko gösterilerin yapıldığı bir meydan bulunuyor.

3PLAÇA DE ESPANYA

placa-d-espanya

Meydanlar şehri Barselona`nın meydanlarından bir tane daha.  Resimde görünen Kollezyum`a benzeyen yapının tepesine 1€ karşılığında asansörle çıkıyorsunuz. Resimde tam belli olmasada oldukça yüksek bir yapı. Yapının çevresi 360 derece yürüyüş yolu ve kenarlarında çok güzel restaurantlar bulunuyor.  Buraya çıkıp Barselona`ya kuş bakışı bakıp bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz. Aslında tarihi bir yapı gibi görünen bu yer çok büyük bir alışveriş merkezi. En alt katında oldukça büyük bir market var market alışverişinizi buradan yapabilir 1€ ya bile şarap bulabilirsiniz. Ayrıca ünlü markaların mağazalarını da burada bulmak mümkün.

2MONTJUİC KALESİ

montjuic-kalesi

Şehrin en güzel manzarasına sahip yerlerden biride Montjuic kalesidir. Buraya gitmek için telefirik veya finiküler kullabilirsiniz.

1L AQUARİUM

Açılışı 1995 yılında yapılan akvaryum Avrupanın en büyük olma özelliğine sahip. O kadar büyükkü içinde dalgıçlar köpekbalıklarıyla birlikte yüzebiliyor. La Rambla caddesinden dümdüz denize doğru inince Yat Limanının olduğu yerde akvaryumu bulabilirsiniz. Giriş ücreti 20€, biraz pahalı gelsede oldukça güzel bir yer.

BİR CEVAP BIRAK