Ana sayfa Yurt İçi Adana gezilecek 5 yer

Adana gezilecek 5 yer

607
0
PAYLAŞ

ADANA TURİST REHBERİ

Adana’nın Turistik Noktaları Adana denilince çoğu insanın aklına ilk olarak kebap gelir. Aslında haksız da sayılmazlar çünkü bu şehir tarihi ve turistik yerleriyle meşhur değildir. Buna rağmen Adana`da gezilip görülecek çok miktarda yer vardır. Yüzyıllar boyunca Kilikya olarak adlandırılan bölgede yer alan Adana şehrinin isminin nereden geldiğine yönelik birçok rivayet bulunsa da birçok kaynakta bu ismin Hititler döneminde var olan Adanya adlı şehirden geldiğinden bahsedilmektedir.

Türkiye’nin güneyinde, Akdeniz Bölgesi’nde yer alan şehrin kuzeyinde Toros Dağları bulunmaktadır. Şehrin merkezi sahip olduğu Seyhan ve Ceyhan nehirlerinden Seyhan Nehri’nin üzerinde kurulmuştur. Şehrin kuzey kısmını neredeyse tamamıyla saran bu dağlar sayesinde İç Anadolu’dan gelen yoğun soğuk hava dalgası şehre ulaşamaz. İklimi Akdeniz iklimi olup özellikle yazları aşırı sıcak etkilidir. Yumurtalık ve Karataş sahilleri yabancı turistlerin pek uğrak mekanları olmasa da yerli halkın oldukça rağbet ettiği bölgelerdir.

ADANA GEZİLECEK YERLER

4. Taş köprü

 

Bir diğer turistik durak ise Adana Merkez Camii‘nin hemen güneyinde bulunan Taş Köprüdür. 1.-2. yüzyıl ortalarında Roma İmparatoru Hadrian tarafından inşa ettirilen köprü Adana’nın Seyhan ve Yüreğir ilçelerini birbirine bağlar. Toplamda 14 gözü olan köprü 310 metre uzunluğunda olup dünyada hala kullanıma açık en eski köprü olma özelliğine sahiptir.

Adana taş köprü

BİR CEVAP BIRAK